در حال نزدیک شدن به موعد برگزاری پرزرق و برق‌ترین و البته باشکوه‌ترین مراسم اهدای جوایز صنعت فیلمسازی جهان هستیم. مراسم اهدای جوایز آکادمی علوم و هنرهای تصاویر متحرک موسوم به اسکار یکی از بزرگترین گردهمایی‌های اهالی صنعت فیلم و سینما در گوشه و کنار جهان است. امسال رقابت تنگاتنگی بین آثار سینمایی وجود دارد که باعث می‌شود مراسم اسکار امسال از شور و هیجان بیشتری برخوردار باشد. در مرور نامزدهای این مراسم با ۷۲۴پرس همراه باشید.

بعد از تجربه رویدادهای سینمایی معروفی همچون گلدن گلوب و جوایز بفتا، نوبتی هم که باشد نوبت فرش قرمز مراسم اسکار امسال است. امسال شاهد برگزاری نود و یکمین مراسم سالانه جوایز اسکار خواهیم بود. ویترینی باشکوه برای درخشش ستارگان معروف یا تازه وارد صنعت سینما که در شبی پرهیجان گرد هم آمده و بهترین‌ها را معرفی خواهند کرد.

مقاله مرتبط: اسکار: مرور تاریخچه و حواشی‌ های آن

امسال شاهد رقابت نزدیک آثار سینمایی در دیگر رویدادهای سینمایی همچون گلدن گلوب و بفتا بودیم. به خصوص فیلم‌های همچون «بوهمین راپسودی» (Bohemian Rhapsody)، «سوگلی» (The Favourite)، «ستاره‌ای متولد می‌شود» (A Star Is Born) و «کتاب سبز» (Green Book) شانس‌های مهمی برای دریافت جوایز گوناگون بودند و از این میان اسکار امسال شاهد قدرت نمایی دو فیلم سوگلی و رما (Roma) است که هر کدام با ده نامزدی در رشته‌های مختلف، پیشتازان اصلی این رقابت هستند.

مقاله مرتبط: داستان اسكار؛ روایتی از سرگذشت اسکار طی سال‌های ۱۹۲۷ تا ۲۰۱۷

در کنار این دو، دیگر آثار درخشان سینمایی نیز حضوری پررنگ را تجربه می‌کنند. در این میان دو فیلم ستاره‌ای متولد می‌شود و معاون (Vice) با هشت نامزدی اسکار در رتبه بعدی قرار دارند. پلنگ سیاه (Black Panther) در هفت رشته نامزد جایزه شده است، در حالی که بلکککلنزمن (BlacKkKlansman) با ۶ نامزدی جایگاه بعدی را از آن خود کرده است. در نهایت دو فیلم بوهمین راپسودی (حماسه کولی) و کتاب سبز هر کدام با پنج نامزدی جایره اسکار در جایگاه بعدی فیلم‌های موفق این دوره قرار گرفته‌اند.

اما در بخش بهترین کارگردان سال با اسامی نام آشنایی همون اسپایک لی (Spike Lee) مواجه هستیم، کارگردانی کهنه‌کار که برای نخستین بار نامزد دریافت این عنوان برای کارگردانی فیلم بلکککلنزمن شده است. بردلی کوپر (Bradley Cooper) شاید یکی از بدشانس‌ترین چهره‌های امسال باشد که نتوانست با تازه‌ترین اثرش یعنی فیلم ستاره‌ای متولد می‌شود، درخشش چندانی داشته باشد.

مقاله مرتبط: برندگان جوایز گلدن گلوب ۲۰۱۹

او در این فیلم هم در مقام کارگردان و هم بازیگر حضور داشت اما با تجربه یک ناکامی بزرگ تنها در بخش بهترین بازیگر نامزد دریافت جایزه اسکار شد. اما آلفونسو کوارون (Bradley Cooper) را باید یکی از موفق‌ترین چهره‌های امسال دانست که آخرین اثرش در بسیاری از رشته‌ها نامزد دریافت جایزه شده است. در کنار او افرادی دیگر همچون یورگوس لانتیموس (Yorgos Lanthimos) با کمدی سیاه سوگلی، آدام مک‌کی (Adam McKay) با معاون و پاول پاولیکوفسکی (Pawel Pawlikowski) با فیلم جنگ سرد (Cold War) قرار دارند. 

مقاله مرتبط: معرفی برندگان جوایز بفتا ۲۰۱۹

نود و یکمین جشن آکادمی اسکار روز یکشبنه ۲۴ فوریه و همچون گذشته در سالن دالبی تئاتر هالیوود برگزار می‌شود. این مراسم از شبکه ABC به صورت مستقیم پخش خواهد شد. اما در  ادامه با ما همراه باشید تا نگاهی دیگر به نامزدهای این دوره در رشته‌های مختلف داشته باشیم.

نامزدهای بخش بهترین فیلم:

  • پلنگ سیاه- تهیه کننده: کوین فیج (Kevin Feige)
  • بلکککلنزمن- تهیه کنندگان: جیسون بلام (Jason Blum)، ریموند منسفیلد (Raymond Mansfield)، جردن پیل (Jordan Peele) و اسپایک لی (Spike Lee)
  • بوهمین راپسودی- تهیه کننده: گراهام کینگ (Graham King)
  • سوگلی- تهیه کنندگان: سیسی دمپسی (Ceci Dempsey)، لی مگیدی (Lee Magiday)، یورگوس لانتیموس
  • رما- تهیه کنندگان: گابریلا رودریگوئز (Gabriela Rodriguez)، آلفونسو کوارون 
  • کتاب سبز- تهیه کنندگان: جیم بارک (Jim Burke)، چارلز وسلر (Charles B. Wessler)، پیتر فارلی (Peter Farrelly)، نیک واله‌لونگا (Nick Vallelonga)
  • ستاره‌ای متولد می‌شود- تهیه کنندگان: بردلی کوپر، بیل گربر (Bill Gerber)، لینت هاول تیلور (Lynette Howell Taylor)
  • معاون- تهیه کنندگان: دیدی گاردنر (Dede Gardner)، جرمی کلینر (Jeremy Kleiner)، آدام مک کی و کوین مسیک (Kevin Messick)

نامزدهای بخش بهترین کارگردان:

  • آلفونسو کوآرون برای رما
  • یورگوس لانتیموس برای سوگلی
  • اسپایک لی برای بلکککلنزمن
  • آدام مک کی برای معاون
  • پاول پاولیکوفسکی برای جنگ سرد

نامزدهای بخش بهترین بازیگر نقش اول زن:

  • یالیتزا آپارایسیو (Yalitza Aparicio) برای فیلم رما
  • گلن کلوز (Glenn Close) برای فیلم همسر
  • الیویا کلمن (Olivia Colman) برای سوگلی
  • لیدی گاگا (Lady Gaga) برای ستاره‌ای متولد می‌شود
  • ملیسا مک کارتی (Melissa McCarthy) برای هیچ وقت می‌تونی منو ببخشی؟ (Can You Ever Forgive Me)

نامزدهای بخش بهترین بازیگر نقش اول مرد:

  • کریستین بیل (Christian Bale) برای فیلم معاون
  • بردلی کوپر برای فیلم ستارهای متولد می‌شود
  • ویلم دفو (Willem Dafoe) برای فیلم دروازه ابدیت (At Eternity's Gate)
  • رامی مالک برای فیلم بوهمین راپسودی
  • ویگو مورتنسن (Viggo Mortensen) برای فیلم کتاب سبز

نامزدهای بخش بهترین بازیگر نقش مکمل زن:

  • ایمی آدامز (Amy Adams) برای معاون
  • مارینا دی تاویرا (Marina de Tavira) برای رما
  • رجینا کینگ (Regina King) برای اگر خیابان بیل زبان داشت (If Beale Street Could Talk)
  • اما استون (Emma Stone) برای سوگلی
  • ریچل وایز (Rachel Weisz) برای سوگلی

نامزدهای بخش بهترین بازیگر نقش مرد مکمل:

  • ماهرشالا علی (Mahershala Ali) برای کتاب سبز
  • آدام درایور (Adam Driver) برای بلکککنزمن
  • سم الیوت (Sam Elliott) برای ستاره‌ای متولد می‌شود
  • ریچارد ای. گرانت (Richard E. Grant) برای هیچ وقت می‌تونی منو ببخشی؟
  • سم راکول (Sam Rockwell) برای معاون

 نامزدهای بخش بهترین فیلمنامه ارجینال (اصلی):

  • سوگلی: دبرا دیویس (Deborah Davis) و تونی مک نامارا (Tony McNamara)
  • اولین اصلاح شده (First Reformed): پال اسکرادر (Paul Schrader)
  • کتاب سبز: نیک واله‌لونگا، برایان هیز کوری  (Brian Hayes Currie) و پیتر فارلی
  • رما: آلفونسو کوآرون
  • معاون: آدام مک کی

نامزدهای بخش بهترین فیلمنامه اقتباسی:

  • ستاره‌ای متولد می‌شود: اریک باث (Eric Roth)، ویل فترز (Will Fetters) و بردلی کوپر
  • تصنیف باستر اسکراگز (The Ballad of Buster Scruggs): جول و اتان کوئن (Joel & Ethan Coen)
  • بلکککلنزمن: چارلی واچتل (Charlie Wachtel)، دیوید رابینوویتز (David Rabinowitz)، کوین ویلموت (Kevin Willmott) و اسپایک لی
  • اگر خیابان بیل زبان داشت: بری جنکینز (Barry Jenkins)
  • هیچ وقت می‌تونی منو ببخشی؟: نیکول هالوفسنر (Nicole Holofcener) و جف ویتی (Jeff Whitty)

نامزدهای بخش بهترین گریم و آرایش مو:

  • مرز (Border): گوران لاندستورم (Goran Lundstrom)، پاملا گولدامر (Pamela Goldammer)
  • ماری، ملکه اسکاتلند (Mary Queen of Scots): جنی شیرکور (Jenny Shircore)، مارک پیلچر (Marc Pilcher) و جسیکا بروکز (Jessica Brooks)
  • معاون: گرگ کانوم (Greg Cannom)، کیت بیسکو (Kate Biscoe) و پاتریشیا دی‌هنی (Patricia DeHaney)

 نامزدهای بخش بهترین طراحی لباس:

  • تصنیف باستر اسکراگز: ماری زوفرس (Mary Zophres)
  • پلنگ سیاه: روت ای. کارتر (Ruth E. Carter)
  • سوگلی: سندی پاول (Sandy Powell)
  • بازگشت مری پاپینز (Mary Poppins Returns): سندی پاول
  • ماری، ملکه اسکاتلند: الکساندر بایرن (Alexandra Byrne)

مقاله مرتبط: بهترین و بدترین لباس های تاریخ اسکار


نامزدهای بخش بهترین فیلمبرداری:

  • سوگلی: رابین رایان (Robbie Ryan)
  • هرگز نگاه نکن (Never Look Away): کیلِب دشانل (Caleb Deschanel)
  • رما: آلفونسو کوارون
  • ستاره‌ای متولد می‌شود: متی لیباتیک (Matty Libatique)
  • جنگ سرد: لوکاس زال (Lukasz Zal)

 نامزدهای بخش بهترین ترانه ارجینال (اصلی):

  • پلنگ سیاه: همه ستاره‌ها (All the Stars)- موزیک: مارک اسپیرز (Mark Spears)، کندریک لامار داکوورث (Kendrick Lamar Duckworth) و آنتونی تیفیث (Anthony Tiffith)- شعر: کندریک لامار، آنتونی تیفیث و سولانا راوی (Solana Rowe)
  • RBG: من خواهم جنگید (I'll Fight)- شعر و موسیقی: دایان وارن (Diane Warren)
  • بازگشت مری پاپینز: جایی که چیزهای گمشده می‌روند (The Place Where Lost Things Go)- موزیک: مارک شیمن (Marc Shaiman)- شعر: اسکات ویتمن (Scott Wittman) و مارک شیمن
  • ستاره‌ای متولد می‌شود: کم عمق (Shallow)- شعر و موسیقی: لیدی گاگا، مارک رانسون (Mark Ronson)، آنتونی راسوماندو (Anthony Rossomando) و اندرو وایات (Andrew Wyatt)
  • تصنیف باستر اسکراگز: When a Cowboy Trades His Spurs for Wings- شعر و موزیک: دیوید راولینگز (David Rawlings) و گیلیان ولش (Gillian Welch)

نامزدهای بخش بهترین موسیقی متن:

  • پلنگ سیاه: لودویگ گورانسون (Ludwig Goransson)
  • بلکککلنزمن: ترنس بلانچارد (Terence Blanchard)
  • اگر خیابان بیل زبان داشت: نیکولاس بریتل (Nicholas Britell)
  • جزیره سگ‌ها (Isle of Dogs): الکساندر دسپلا (Alexandre Desplat)
  • بازگشت مری پاپینز: مارک شیمن

نامزدهای بخش بهترین اثر مستند:

  • تک خوانی آزاد (Free Solo): الیزابت چای (Elizabeth Chai)، جیمی چین (Jimmy Chin)، ایوان هیز (Evan Hayes)، شانون دیل (Shannon Dill)
  • هیل کانتی امروز صبح، امروز عصر (Hale County This Morning, This Evening): رامل راس (RaMell Ross)، جاشلین بارنز (Joslyn Barnes) و سو کیم (Su Kim)
  • مراقب خطوط باش (Minding the Gap): بینگ لیو (Bing Liu)، دایان کان (Diane Quon)
  • از پدران و پسران (Of Fathers and Sons): تلال درکی (Talal Derki)، انسگار فریش (Ansgar Frerich)، ایوا کیمی (Eva Kemme)، توبیاس سیبرت (Tobias N. Siebert)
  • RBG: بتسی وست (Betsy West) و جولی کوهن (Julie Cohen)

نامزدهای بخش بهترین انیمیشن سال:

  • شگفت انگیزها ۲ (Incredibles 2): برد برد (Brad Bird)، جان واکر (John Walker)، نیول پارادایس گریندل (Nicole Paradis Grindle)
  • جزیره سگ‌ها: وس اندرسون (Wes Anderson)، اسکات رادین (Scott Rudin)، استیون ریلز (Steven Rales) و جرمی داوسون (Jeremy Dawson)
  • میرای (Mirai): مامورو هوسودا (Mamoru Hosoda) و یوچیرو سایتو (Yuichiro Saito)
  • رالف خرابکار (Ralph Breaks the Internet): ریچ مور (Rich Moore)، فیلم جانستون (Phil Johnston) و کلارک اسپنسر (Clark Spencer)
  • مرد عنکبوتی: به درون دنیای عنکبوت (Spider-Man: Into the Spider-Verse): پیتر رامسی (Peter Ramsey)، رادنی راتمن (Rodney Rothman)، فیل لرد (Phil Lord) کریستوفر میلر (Christopher Miller) و Bob Persichetti

نامزدهای بخش بهترین فیلم خارجی:

  • کفرناحوم (Capernaum) از لبنان
  • جنگ سرد از لهستان
  • هرگز نگاه نکن از آلمان
  • رما از مکزیک
  • دزدان فروشگاه (Shoplifters) از ژاپن

نامزدهای بخش بهترین میکس صدا:

  • پلنگ سیاه: استیو بودیکر (Steve Boeddeker)، براندون پراکتر (Brandon Proctor) و پیتر دولین (Peter Devlin)
  • بوهمین راپسودی: پال مسی (Paul Massey)، تیم کاواگین (Tim Cavagin) و جان کاسالی (John Casali)
  • نخستین انسان: جان تیلور (Jon Taylor)، فرانک مونتانو (Frank A. Montaño)، آی لینگ لی (Ai-Ling Lee) و ماری الیس (Mary H. Ellis)
  • رما: اسکیپ لیوسی (Skip Lievsay)، کرگ هنیگان (Craig Henighan) و خوزه آنتونیو گارسیا (Jose Antonio Garcia)
  • ستاره‌ای متولد می‌شود: تام ازنیچ (Tom Ozanich)، دین زوپانیک (Dean Zupancic)، جیسون رودر (Jason Ruder) و استیو مارو (Steve Morrow)

 نامزدهای بخش بهترین تدوین صدا:

  • پلنگ سیاه: بنجامین بارت (Benjamin A. Burtt) و استیو بودیکر
  • بوهمین راپسودی: جان وارهارست (John Warhurst) و نینا هارتستون (Nina Hartstone)
  • نخستین انسان: آی لینگ لی و میلدرد لارتو مورگان (Mildred Iatrou Morgan)
  • یک مکان ساکت: اتان ون در رین (Ethan Van der Ryn) و اریک آداهل (Erik Aadahl)
  • رما: سرجیو دیاز (Sergio Diaz) و اسکیپ لیوسی

نامزدهای بخش بهترین طراحی تولید:

  • پلنگ سیاه: هانا بیچلر (Hannah Beachler) و جی هارت (Jay Hart)
  • سوگلی: فیونا کرامبی (Fiona Crombie) و آلیس فلتون (Alice Felton)
  • نخستین انسان: ناتان کراولی (Nathan Crowley) و کتی لوکاس (Kathy Lucas)
  • بازگشت مری پاپینز: جان مایهر (John Myhre) و گوردون سیم (Gordon Sim)
  • رما: یوجینو کابالرو (Eugenio Caballero) و باربارا انریکز (Barbara Enriquez)

نامزدهای بخش بهترین جلوه‌های ویژه تصویری:

  • انتقام جویان: نبرد بی‌نهایت (Avengers: Infinity War): دن دلیو (Dan DeLeeuw)، کلی پورت (Kelly Port)، راسل ارل (Russell Earl) و دن سادیک (Dan Sudick)
  • کریستوفر رابین (Christopher Robin): کریستوفر لاورنس (Christopher Lawrence)، مایکل اماس (Michael Eames)، تئو جونز (Theo Jones) و کریس کوربولد (Chris Corbould)
  • نخستین انسان: پال لمبرت (Paul Lambert)، یان هانتر (Ian Hunter)، تریستان مایلز (Tristan Myles) و دی جی شوالم (J.D. Schwalm)
  • بازیکن آماده شماره یک (Ready Player One): راجر گیوت (Roger Guyett)، گردی کوفر (Grady Cofer)، متیو باتلر (Matthew E. Butler) و دیوید شیرک (David Shirk)
  • سولو: داستانی از جنگ ستارگان (Solo: A Star Wars Story): راب بریدو (Rob Bredow)، پاتریک توباک (Patrick Tubach)، نیل اسکنلان (Neal Scanlan) و دامینیک توهی (Dominic Tuohy)

 نامزدهای بخش بهترین تدوین فیلم:

  • بلکککلنزمن: بری الکساندر براون (Barry Alexander Brown)
  • بوهمین راپسودی: جان اتمن (John Ottman)
  • سوگلی: یورگوس ماوروپساریدیس (Yorgos Mavropsaridis)
  • کتاب سبز: پاتریک دون ویتو (Patrick J. Don Vito)
  • معاون: هنک کوروین (Hank Corwin)

نامزدهای بخش بهترین انیمیشن کوتاه:

  • رفتار حیوانی (Animal Behaviour): آلیسون اسنودن (Alison Snowden) و دیوید فاین (David Fine)
  • بائو (Bao): دومی شی (Domee Shi) و بکی نیمن کاب (Becky Neiman-Cobb)
  • اواخر بعد از ظهر (Late Afternoon): لوئیس بانگال () و نوریا گونزالز بلانکو (Nuria González Blanco)
  • یک گام کوچک (One Small Step): اندرو چسوورث (Andrew Chesworth) و بابی پونتیلاس (Bobby Pontillas)
  • آخر هفته‌ها (Weekends): ترور خیمنز (Trevor Jimenez)

نامزدهای بخش بهترین لایو اکشن کوتاه:

  • Detainment: وینسنت لمبی (Vincent Lambe) و دارن ماهو (Darren Maho)
  • Fauve: جرمی کامتی (Jeremy Comte) و ماریا گارسیا تورگئون (Maria Gracia Turgeon)
  • مارگریت (Marguerite): ماریان فارلی (Marianne Farley) و ماری هلن پنیست (Marie-Helene Panisset)
  • مادر (Mother): رودریگو سوروگوین (Rodrigo Sorogoyen) و ماریا دل آلوارادو (María del Puy Alvarado)
  • پوست (Skin): گای نتیو (Guy Nattiv) و جیمی ری نیومن (Jaime Ray Newman)

نامزدهای بخش بهترین اثر مستند کوتاه:

  • گوسفند سیاه (Black Sheep): اد پرکینز (Ed Perkins) و جاناتان چین (Jonathan Chinn)
  • آخر بازی (End Game): راب اپستین (Rob Epstein) و جفری فریدمن (Jeffrey Friedman)
  • قایق نجات (Lifeboat): اسکای فیتزجرالد (Skye Fitzgerald) و برایان موزر (Bryn Mooser)
  • شبی در باغ (A Night at the Garden): مارشال کوری (Marshall Curry)
  • Period. End of Sentence: رایکا زهتابچی (Rayka Zehtabchi) و ملیسا برتون (Melissa Berton)

به پایان معرفی نامزدهای معرفی شده در رشته‌های مختلف نود و یکمین مراسم سالانه اهدای جوایز آکادمی اسکار رسیدیم. باید صبر کرد و دید در نهایت کدام یک از نامزدها از سد رقبا عبور کرده و مجسمه اسکار را به ویترین افتخارات خود اضافه خواهد کرد.

نظرات (0)

نظر ارسال شده‌ی جدیدی وجود ندارد

دیدگاه خود را بیان کنید

  1. ارسال نظر به عنوان مهمان
0 Characters
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک‌گذاری موقعیت مکانی شما