خراسان جنوبی

سرویس استان خراسان جنوبی صرفا به تولید محتوای «اختصاصی» و «کیفیت محور» پیرامون مسائل استانی در قالب‌های مختلف گزارش، تحلیل، یادداشت و چندرسانه‌ای می‌پردازد.

پنبه مَلّه خوسف

سرنوشت مَلّه خوسف نیم قرن پس از فراموشی/ مَلّه در مسیر جهانی شدن

پنبه ملّه خوسف که در نیم قرن اخیر به فراموشی سپرده شده بود در چند سال اخیر مجدد احیا شد و به ثبت ملی رسید؛ اکنون نیز تلاش‌ها برای ثبت جهانی این محصول در استان خراسان جنوبی ادامه دارد.

یادواره شهدای هنرمند خراسان جنوبی

حسینیه جماران بیرجند در هوای عاشقی/ یادواره شهدا رسم دلدادگی شد

برگزاری یادواره ۲۵ شهید هنرمند خراسان جنوبی در حسینیه جماران بیرجند، مسیری جدید برای دلدادگی مردم به‌ویژه گهواره‌نشینان هشت سال دفاع مقدس باز کرده و بار دیگر درس ایثار و فداکاری را مشق کرد.

بازخوانی تراژدی «زلزله» در خراسان جنوبی

بازخوانی تراژدی «زلزله» در خراسان جنوبی

آرام و بی‌صدا می‌آید؛ اما تنها در یک دقیقه استخوان‌های شهر را در هم می‌شکند و آثار زیان‌باری به بار می‌آورد. صحبتمان از زلزله است؛ مهمانی که بر اثر فعالیت زمین، هر چند گاه مهمان نقاط مختلف کشور و جهان می‌شود. ناخوانده‌ای که رد پایش در خراسان جنوبی، تصاویری تلخ از ویران شدن صدها منزل و کشته‌شدن هزاران انسان در قاب خاطره‌ها به تصویر کشیده است.

مصائب کشاورزان در پایتخت زرشک ایران/تیغ دلالان بر دل زرشک‌کاران

مصائب کشاورزان در پایتخت زرشک ایران/تیغ دلالان بر دل زرشک‌کاران

خراسان جنوبی با داشتن ۹۸ درصد تولید زرشک ایران، به‌عنوان پایتخت انحصاری زرشک شناخته شده، اما از مشکلات زیادی اعم از فرآوری، برندسازی و دست‌درازی دلالان در باغات رنج می‌برد.

گوهرسنگ فردوس، گنجینه بکر ثروت‌آفرینی از هنر

گوهرسنگ فردوس، گنجینه بکر ثروت‌آفرینی از هنر

وجود منابع غنی گوهرسنگ در خراسان جنوبی خصوصاً در شهرستان فردوس، سازمان فنی و حرفه‌ای کشور را متقاعد ساخت تا با همکاری ایمیدروو با هدف شناساندن این ظرفیت عظیم به کشور و ورود گوهرسنگ منطقه به بازارهای بین‌المللی، اولین دوره مسابقات آزاد ملی مهارت گوهر تراشی کشور را در خراسان جنوبی به میزبانی شهرستان فردوس، مهد گوهرسنگ کشور برگزار نمایند.

کارن سرشار، نابغه‌ای کوچک از دیار فردوس

کارن سرشار، نابغه‌ای کوچک از دیار فردوس

شهرستان فردوس به‌عنوان دیار علم و دانش شناخته می‌شود و تاکنون نخبگان و اساتید برجسته زیادی از دامان این دیار پا به عرصه خدمت نهاده و نه‌تنها نور چشم مردم شهرستان، بلکه چراغ دل یک کشور شده‌اند و چه‌بسا اکثر این افراد از دل مناطق روستایی این شهرستان رشد کرده‌اند. روستای «سرند» از توابع بخش مرکزی شهرستان فردوس با حدود ۶۰۰ نفر جمعیت، نوجوانان و جوانان بااستعداد زیادی را به خود دیده است؛ مفتخریم به مصاحبه‌ای اختصاصی با «کارن سرشار» نوجوانی پرشور، خلاق و نابغه در علم ریاضی که ریشه در این خاک دارد تا این استعداد بی‌نظیر را به‌عنوان قوت قلب این دیار و این کشور معرفی کنیم.

خط خدمت کویرنشینان در مسیر اربعین

خط خدمت کویرنشینان در مسیر اربعین

خراسان جنوبی هم‌زمان با آغاز محرم و ایام اربعین، حال و هوای دیگری به خود می‌گیرد و مردمانش در بسترهای مختلف عاشقانه‌هایشان برای ائمه اطهار را مدح می‌کنند.

عنابِ آفتاب پز/ دلسوزان مهد تولید عناب کشور را دریابند

عنابِ آفتاب پز/ دلسوزان مهد تولید عناب کشور را دریابند

به گفته یکی از بهره‌برداران محصول عناب در سیوجان، امسال محصول عناب کشاورزان به دلیل گرمای بیش از حد هوا آفتاب پز و بی‌کیفیت شده است؛ اما بیمه، غرامتی از این بابت به کشاورزان پرداخت نمی‌کند.

اما و اگر های مشوق های قانون جوانی جمعیت در خراسان جنوبی

اما و اگر های مشوق های قانون جوانی جمعیت در خراسان جنوبی/ این رشته سر دراز دارد

اگرچه قانون جوانی جمعیت برای افزایش فرزندآوری اجرایی شده، اما وجود مشکلاتی در دریافت مشوق‌های این قانون، متقاضیان را با نارضایتی‌هایی گلاویز کرده است.

بهار «گلرنگ» در روزهای تابستانی طبس

بهار «گلرنگ» در روزهای تابستانی طبس/ کشت دانه‌های روغنی در خراسان جنوبی ۳۱ برابر شد

کشاورزان طبسی با کشت گیاه گلرنگ، در روزهای گرم تابستانی، اقتصادی بهاری را تجربه می‌کنند.

Top