هنر تنهای نمایشی از ظرافت و زیبایی نیست؛ گاهی یک هنرمند به سراغ بیان مفاهیمی به مراتب عمیق‌تر می‌رود. مفاهیمی که شاید ملّتی در برهه‌ای از زمان ناگزیر به تحملش بوده یا با تحمل سختی‌ها و پشتکاری ستودنی به نمایشش گذاشته‌اند. در همین راستا هنرمندی ژاپنی دست به قلم شده و تلاش مردمان کشورش را برای شروعی دوباره، به زیبایی هر چه تمام به تصویر کشیده است.

ژاپن نمونه‌ای خوب و در خور تحسین و ستایش از قدرت یک ملّت در بازسازی کشورشان است. شاید کمتر کشوری بعد از آن چه که در جریان جنگ جهانی دوم بر سر ژاپن آمد، توان قد راست کردن دوباره را داشت. اما ژاپنی‌ها نشان دادند که مردمی سختکوش هستند که از مصائب نهراسیده و به جای پذیرش شکست، برای موفقیت و پیشرفت کشور خود دورخیز کرده‌اند. فاجعه‌ای که همین چند سال پیش در این کشور رخ داد نیز، سند دیگری است که درستی این حقیقت را به اثبات می‌رساند.

بعد از زلزله شدید سال ۲۰۱۱ و سونامی که به دنبال آن رخ داد، کشور آفتاب تابان بار دیگر متحمل خسارات سنگینی شد. اما تقریباً شش سال بعد از این فاجعه، ژاپنی‌ها یک بار دیگر همکاری و همدلی خود را در بازسازی کشورشان به جهانیان نشان دادند. «مانابو ایکیدا» (Manabu Ikeda) هنرمند و طراح خوش فکر ژاپنی همین روند را در اثر زیبا و پرکار خود که به نام «تولد دوباره» شناخته می‌شود، به نمایش گذاشته است.

مانابو کار روی این اثر هنری را در سال ۲۰۱۳ آغاز کرد. او شش روز در هفته روزی ده ساعت روی این تابلو کار می‌کرد و در نهایت موفق شد این تابلوی چند تکّه‌ای را ظرف مدت سه سال و نیم به پایان رساند.

در این نقاشی بازدید کننده شاهد رشد یک درخت از بقایای آن چیزهایی است که بعد از این فاجعه برجای ماندند. این در حالی است که این درخت تنومند با امواج خروشان سونامی احاطه شده که گویی پی در پی به آن ضربه می‌زنند. البته این آن چیزی است که بیننده از دور شاهد آن است؛ اما اگر نزدیک‌تر رفته و از فاصله‌ی کمتری این نقاشی را بررسی کند، شاهد حجم گسترده‌ای از جزئیات کوچک اما شگفت‌انگیزی خواهد بود که هزاران داستان کوچک و بزرگ دیگر را در میان رویدادهای رخ داده در جریان این فاجعه را عیان کرده و در معرض دید قرار داده‌اند.

آقای ایکیدا در مورد این اثر هنری چنین می‌گوید:

"در خلق این قطعه‌ی هنری، هدف من بیان صادقانه‌ی دیدگاهم نسبت به جهان پیرامون بود. اما در عین حال نمی‌توانستم به سادگی و عامدانه از کنار نمایش جزئیات دیگر بگذرم؛ چرا که وقتی به چیزهای اطراف نگاه می‌کردم، نکات ریز بسیاری مشاهده می‌شد که نباید در نمایش تصویر بزرگ و کلی‌تر این ماجرا، از قلم افتاده و فراموش می‌شدند. و در میان تمامی ابزارهای در دسترس، قلم و جوهر برای بیان آن چیزهایی که در ذهنم بودند، بهترین گزینه به شمار می‌آمدند.

سخن کوتاه کرده و از شما دعوت می‌کنیم خودتان شاهد زیبایی این اثر هنری جاودان و تماشایی باشید.

 

1
2
3
4
5
6
7
8
9