جهانگردی برای اکثر ما تجربه‌ای غریب و در عین حال هیجان‌انگیز است. در مسیر این ماجراجویی ممکن است به اتفاقات گوناگون و بعضا پیش‌بینی نشده‌ای برخورد کنیم. در این مطلب توصیه‌ها و نکات مورد توجه یک گردشگر در خصوص سفرهای ماجراجویی را بازگو می‌کنیم.

«دنیل بایلیس» یک ماجراجوی جوان کانادایی است که تجربه‌ی کلی خود از سفر به نقاط مختلف دنیا را با شما به اشتراک می‌گذارد:

چند سال پیش، زندگی شهری و راحت خود را کنار گذاشتم و شیوه‌ی خانه به دوشی را انتخاب کردم. طبیعتا در سبک زندگی جدید رویدادهای زیادی اتفاق افتاد؛ از جمله این که گرفتار کلاهبرداری شدم، از من زورگیری شد و توسط حشرات تختخواب گزیده شدم. در این مدت خیلی از توقعات خود را کنار گذاشتم و یک حس به تمام معنا از خستگی را درک کردم.

با این حال، تجربه‌های جالب زیادی هم داشتم. برای مثال توانستم تعداد زیادی غروب درخشان خورشید را ببینم و غذاهای جدید زیادی را امتحان کنم و از یک یا دو کوه بلند بالا بروم. اما بهتر از همه‌ی آن‌ها، ملاقات با مردمی بود که از طریق اقدامات سخاوتمندانه‌ی خود به من این پیام را دادند که دنیا هنوز هم محل خوبی برای زندگی است.

در ادامه بیست درس بزرگی که از این سفرها آموختم را با شما به اشتراک می‌گذارم:

نکات عملی

۱. ارزان‌ترین بلیت لزوما بهترین گزینه نیست

من یک بلیت فوق العاده ارزان از لیما (پرو) به بوینوس آیرس (آرژانتین) خریدم که یک توقف ۸ ساعته در بولیوی داشت. نکته‌ی مهمی که دیر فهمیدم این بود که فرودگاه لاپاز (La Paz) در ارتفاع ۴۰۶۱ متری، بلندترین فرودگاه جهان است. در آنجا بر روی یک زمین سیمانی خوابیدم و دو روز بعد دوران نقاهت حاصل از بیماری ارتفاع را می‌گذراندم. چنانچه ۱۰۰ دلار اضافه‌تر خرج می‌کردم و با پرواز مستقیم این مسیر را طی می‌کردم، گزینه‌ی به صرفه‌تری محسوب می‌شد. ضمن این که همه‌ی این هزینه ها، فقط مالی نیست.

۲. قطار و کشتی بهترین وسایل برای سفر هستند

مطئمنا از قبل این موضوع را می‌دانستید. سرعت سفر از طریق خطوط راه‌آهن یا مسیر آبی واقعا رضایت‌بخش است. حتی به جرات می‌توان گفت که پیاده‌روی از تمام این گزینه‌ها بهتر است. اما پیموندن پیاده‌ی مسیر از کانادا به مراکش خیلی سخت است. بنابراین در حالت کلی ترجیح می‌دهم که از قطار استفاده کنم.

۳. در محل خواب خود از محافظ استفاده کنید

در محل خواب خود حتما از یک محافظ مانند کیسه خواب یا هر چیز دیگری استفاده کنید تا از گزش پشه‌های مزاحم مصون باقی بمانید. فراموش نکنید این حشرات لعنتی(!) کمی گرسنه هستند. یک بار قربانی یکی از آن‌ها در بوینوس آیرس شدم. با انجام کمی از اقدامات احتیاطی، لازم نیست تجربه‌ی من را تکرار کنید.

۴. بودجه‌ی کافی به همراه داشته باشید

اطمینان حاصل کنید که پول کافی به همراه دارید وگرنه دمار از روزگارتان در خواهد آمد. در کل، سفرهای من در کمال ریاضت و سادگی بودند. با این حال همیشه خرج سفر بیشتر از برنامه ریزی قبلی‌ام می‌شود. این نکته را در نظر بگیرید که ممکن است فرصت پیش آمده، آخرین فرصت ماجراجویی شما باشد. از این رو در برنامه‌ریزی سفر خود بودجه‌بندی را با دقت انجام دهید. چنانچه پول نقد کافی هم ندارید، بعضی وقت‌ها ارزشش را دارد که قرض کنید.

ارتباط با مردم و فرهنگ آن ها

۵. از هر چیزی حتیالامکان، کم بخورید

به عنوان یک گونه‌ی انسانی، قابلیت خوردن گوشت خیلی از غذاها را داریم. چنانچه بوی غذا برای‌تان عجیب بود به هیچ عنوان بینی خود را نگیرید که اقدام بی‌ادبانه‌ای به شمار می‌آید. پس لااقل یک لقمه را در صورت امکان امتحان کنید.

۶. تجربه‌های دیگران را بشنوید

خیلی از مردم می‌خواهند تا داستان‌های خود را با شما به اشتراک بگذارند و از نظر من این بهترین بخش جهان‌گردی است؛ چرا که به اشتراک گذاشتن تجربیات ما را به یکدیگر متصل می‌کند. متاسفانه، بشر طوری تکامل پیدا کرده است که مواردی چون ملیت، نژاد، جنسیت و دیگر ابعاد مختلف را نشانه‌ای از تفاوت و تمایز می‌داند و این نوع برداشت باعث می‌شود که ما با افراد متفاوت با خودمان نگاه مشکوک‌تری داشته باشیم و کمتر اطلاعات خود را با آن‌ها به اشتراک بگذاریم. در صورتی که اگر اعتماد بین ما برقرار شود، تمام این تفاوت‌ها محو خواهند شد.

۷. شوخ‌طبع باشید

طنز یکی از بزرگ‌ترین ابزارهای من برای اعتمادسازی است. گاهی اوقات واقعا تبدیل به یک احمق می‌شوم. به خصوص در مواقعی که در کلاس آموزش زبان انگلیسی شرکت می‌کنم. چرا؟ چون صحبت کردن به یک زبان بیگانه ترسناک است و می‌تواند نوعی احساس حماقت در ما ایجاد کند. کمی لودگی یک روش استراتژیک برای شاد کردن جو، چه در داخل و چه در خارج از کلاس است. ضمن این که در مواقعی سعی می‌کنم تا به زبان محلی افراد صحبت کنم. معمولا شوخ طبعی یک فرد با قابل اعتماد بودن او ارتباط مستقیم دارد.

۸. قانون کارما را فراموش نکنید

اگر می‌خواهید سفری توام با شوخ طبعی و بخشش تجربه کنید، در درجه‌ی اول لازم است که انسانی خوش قلب باشید. ما همان چیزی جهان دریافت می‌کنیم که به آن می‌بخشیم.

۹. از تکنولوژی بهره بگیرید

جهان خیلی خیلی کوچک است و همه‌ی ما به سرعت در حال تکامل هستیم. وقتی که یک کوله به دوش ۱۸ ساله در نیوزیلند بودم، هر هفته یک بار از طریق یک ایمیل گروهی با خانواده‌ام ارتباط برقرار می‌کردم. در حال حاضر، یک گوشی هوشمند دارم که می‌توانم با آن بی‌وقفه چت تصویری روزانه داشته باشم. این تغییر و تحولات شامل حال سفر هم شده است.

۱۰. وضعیت عبور خود از مرزها را در نظر بگیرید

از خوش‌شانسی من است که می‌توانم راحت ار مرزها عبور کنم. قبل از شروع سفر خیلی به مسئله‌ی «شهروندی» فکر نمی‌کنم. اما همین که به راحتی از مرزها رد می‌شوم امتیازی به نام «ملیت» برای من نمود پیدا می‌کند.

انواع سفر

۱۱. به تنهایی سفر کنید

سفر کردن به تنهایی، بهترین حالت سفر است. به طوری که پیاده‌روی چهار روزه‌ی من در نیوزیلند یکی از ارزشمندترین تجربه‌های زندگی‌ام بود؛ چرا که در این سفر مجبور شدم به خودم تکیه کنم و یک گفتگوی درونی با خودم داشته باشم. همچنین به عنوان یک فرد تنها، هنگامی که در فضاهای اجتماعی مثل خوابگاه قرار می‌گرفتم، بیشتر با دیگران وارد تعامل می‌شدم و دوستان جدیدی پیدا می‌کردم. تنهایی به تماشای جهان بروید. مطمئن باشید هرگز تنها نخواهید ماند.

۱۲. با دیگران سفر کنید

مسافرت با دیگران هم بهترین نوع سفر است! بودن با شخصی که بتوانید عطش ماجراجویی خود را با او در جاده‌ها سهیم کنید، تجربه‌ی ارزشمندی است.

۱۳.نوع اقامت خود در سفر را مشخص کنید

چه «گذرا» سفر کنید و چه مدتی «اقامت» داشته باشید، هر دو قابل قبول است. نکته‌ی مهم در مورد رفتن از محلی به محل دیگر، این است که به شما قدرت تحلیل و مقایسه‌ی کشورها را می‌دهد. از طرفی یک جا ماندن هم منافع خاص خود را دارد. در این حالت، پتانسیل بیشتری برای شکل‌گیری روابط قوی‌تر فراهم است. در نهایت نوع سفر را خودتان انتخاب می‌کنید.  شاید یک جهانگرد باهوش بتواند بین این دو حالت تعادل برقرار کند.

جهانگرد خوب بودن

۱۴. به دوربین خود وابسته نباشید

گاهی اوقات احتیاج دارم که دوربینم را کنار بگذارم؛ اما هر بار که دوربین در دست دارم بعضی لحظات را ثبت می‌کنم. لزومی ندارد که از همه چیز عکس گرفت. بعضی لحظه‌ها مربوط به همان زمان حال هستند.

۱۵. برای امنیت خود ارزش قائل شوید

بعضی مواقع فقط باید راه خود را کج کنید. چنانچه در موقعیتی قرار گرفتید که احساس ناامنی کردید، هر چه سریع‌تر از آن فاصله بگیرید. نسبت به بعضی پیشنهادهای رایگان فقط تشکر کنید و بروید. سفر کردن همیشه پا گذاشتن در یک وادی گل و بلبل نیست. پس تا می‌توانید خود را امن نگه دارید.