پاییز بی‌شک یکی از زیباترین فصول خداوند است. زمانی که دنیای اطراف‌مان همچون بوم نقاشی، پذیرای هزاران رنگ و زیبایی است. دیگر چیزی تا پایان این فصل زیبا باقی نمانده است. پس مناسب دیدیم که این در این واپسین روزها، طبیعت اطراف را از دریچه‌ی لنز دوربین عکاسانی تماشا کنیم که دغدغه‌شان به تصویر کشیدن این زیبایی‌های ناب طبیعت است.

فصل بهار، فصل شادمانی و طراوات است. زمانی از سال که طبیعت پر ناز و کرشمه، جامه‌ی نو به تن کرده و چشم‌های مشتاق و دل‌های پرشور را مجذوب خود می‌کند. بهار فصل سبزی است، سبزی که حتی با ریزش هر قطره‌ی باران، زرق و برق بیشتری به خود گرفته و پرجلوه‌تر مهمان چشمان زیبا پسندمان می‌شود. از روزهای گرم تابستان که بگذریم به پیشواز فصل پاییز می‌رویم و چه بسیارند کسانی که بی‌صبرانه در انتظار قدوم جادویی این فصل هستند.

فصلی که شاید آن سبزی باطراوت را اندک اندک محو کند؛ اما به جایش دریایی از رنگ‌های درخشان و پر رنگ و لعاب را به ارمغان می‌آورد که مناظر اطراف‌مان را ناگهان زیر و رو کرده و درخششی ناب به آنها می‌بخشد. شاید آفتاب آن گرمای سابق را نداشته باشد، اما اکنون در میان نوازش ملایم دستان سرد پاییزی، این گرما لذت‌بخش و دوست‌داشتنی است. شاید آن نسیم بهاری خوش بو احاطه‌مان نکرده و در اطراف‌مان پیچ و تاب نخورد، اما در عوض شاهد رقص برگ‌های رنگارنگ در وزش بادهای پاییزی هستیم که چه زیبا و فریبنده این سو و آن سو تاب می‌خورند. رگبارهای گاه و بیگاه باران‌های بهاری، مدت‌هاست که ترک‌مان کرده‌اند؛ اما ببینید ریزش باران پاییزی چه رمانتیک و شاعرانه است، به خصوص زمانی که در میان هوای ابری مه آلود روی برگ‌های خیس و زرد رنگ قدم گذاشته و به جوی‌های کوچکی و بزرگی می‌نگرید که این گوشه و آن گوشه شکل گرفته وهمچون آیینه، بازتاب دهنده جادوی پر سحر و افسون پاییز هستند.

در نهایت پاییز، این فصل خنک سال ما را آماده ‌می‌کند تا به استقبال زمستان رفته و قبل از آنکه به پیشواز مناظر یخزده‌ی برفی برویم، اجازه می‌دهد اندکی بیشتر در آغوش طبیعت مانده و لذت ببریم. طبیعتی که خیلی زود این جامه‌ی رنگارنگ را نیز به کناری انداخته و در سکوت و خاموشی به انتظار درخشش افتاب گرم بهاری خواهد نشست.

شاید تماشای افسون پاییزی در قاب تصویر، آن همه حال و هوای شاعرانه را بدرقه‌ راه‌مان نکند، اما دست کم مروری است دل‌انگیز بر آن چیزهایی که شاید از نظرمان دور مانده‌اند. عکاسی خوش ذوق از کشور لهستان به نام «پاول پلاچینسکی» (Pawel Plucinski) نیز به دنبال نمایش خیره‌کننده‌ و طلایی پاییز در زادگاهش است و این مجموعه تصاویر ماحصل این تلاش است. امیدوارم از تماشای آنها لذت ببرید.

 

Autumn-1
Autumn-10
Autumn-2
Autumn-3
Autumn-4
Autumn-5
Autumn-6
Autumn-7
Autumn-8
Autumn-9