شیائومی چین کمپانی جاه‌طلبی است و انواع محصولات را آزمایش می‌کند؛ اما کمی عجیب است که تدریجاً کمپانی‌های عرصه‌ی موبایل و تبلت و لپ‌تاپ سراغ تولید خودرو بروند! بله، شیائومی هم مثل گوگل و اپل به فکر تولید خودروی الکتریکی است و شاید این خودرو هم در آینده به جمع خودرهای خودران اضافه شود. در ادامه به جزئیات بیشتر این خبر می‌پردازیم.

شیائومی سابقه‌ی کار روی لامپ و دستگاه تصفیه‌ی هوا را دارد!‌ چندی‌پیش دوچرخه‌ای با باتری ۵۸۰۰ میلی‌آمپرساعتی معرفی شد. دقت کنید که ولتاژ این باتری بالاتر از ۳.۷ ولتی است که به یک سلول لیتیوم-یونی اختصاص دارد و در حقیقت باتری دوچرخه‌ی الکتریکی شیائومی، ۲۰۸ وات‌ساعتی است. Xiaomi QiCycle محصول عجیبی بود و کسی فکرش را نمی‌کرد که سازنده به جز عرصه‌ی محصولات الکترونیکی، سراغ عرصه‌ی حمل‌ونقل هم برود.

اکنون MIJIA که از زیرگروه‌های کمپانی بزرگ شیائومی است، احتمالاً می‌خواهد محصولی در گروه‌ خودروها معرفی کند. ممکن است خودرویی در کار نباشد و به جای آن یک موتور یا دوچرخه‌ی الکتریکی معرفی شود، اما با توجه به استفاده از واژه‌ی E-ABS که به سیستم ترمز ضدقفل اشاره می‌کند و همین‌طور توضیحات بعدی که به تولید شارژ باتری حین ترمز گرفتن و کنترل پیشروی و موتوری با قالب‌گیری یکپارچه است، می‌توان فرضیه‌ی معرفی خودروی الکتریکی در روزهای آتی را جدی گرفت.

به نظر شما آیا شیائومی هم مثل گوگل و اپل متوجه اهمیت خودروهای هوشمند در دهه‌ی بعدی شده و می‌خواهد از پیشگامان این عرصه باشد یا همه‌چیز به یک موتور یا دوچرخه‌ی جالب ختم خواهد شد؟