زندگی مدرن شهری در کنار امکاناتی که به همراه دارد، محدودیت‌هایی را هم به زندگی انسان تحمیل کرده است. مهاجرت بی‌رویه به شهرهای بزرگ و شلوغ و ازدحام ساکنان، ناخودآگاه سبب شده انسان‌ها در فضاهای کوچک و در هم فشرده‌تری زندگی کنند. اما با تلفیق ذوق و سلیقه و البته بهره بردن از خلاقیت در طراحی داخلی، می‌توان تأثیرات این مسئله را تا حدودی کمرنگ‌تر کرد.

قبل از هر چیز باید یادآوری کنیم که این مطلب به ویژه می‌تواند برای کسانی که ساکن فضاهای کوچک هستند، مثمر ثمر باشد. واقعیت این است که آپارتمان‌های احداث شده در شهرهای بزرگ، خانه‌های سازمانی و هر فضای مدرن و امروزی دیگری که به دلیل محدودیت‌های موجود در حداقل اندازه ساخته شده‌اند، هر کدام می‌توانند به مدد یک طراحی داخلی مناسب از هر فضای کوچک و حتی مرده‌ای نهایت استفاده را برده و دست کم از نظر زیبایی شناختی و البته بصری بزرگ‌تر از آن چیزی به نظر برسند که واقعا هستند.

در این مطلب به ویژه تمرکز ما بر اتاق خواب‌های کوچک است. خیلی وقت‌ها دوست داریم اتاق‌مان را به سبک و سیاقی جدید تزئین و دکور کنیم؛ اما محدودیت فضا این امکان را از ما دریغ کرده است. اما ایده‌های که ما برای شما گردآوردیم نشان می‌دهند که حتی یک فضای کوچک را هم می‌توان به زیبایی هر چه تمام و مطابق مد، آراسته و تزئین نمود.

بخشی از آن چیزی که ما در ذهن‌مان می‌سازیم، نشأت گرفته از چیزهایی است که به ما نشان داده شده‌اند. در بسیاری از ایده‌های طراحی لوکس، مجلل و البته امروزی، تصور بر این است که اتاق خواب باید دارای یک تختخواب بزرگ و باشکوه، لوازم آن چنانی، فضایی برای نشستن و چه بسی یک دفتر کار کوچک باشد. اما واقعیت این است که اتاق خواب جایی برای استراحت و تجدید قوا است؛ نه آن فضای باشکوه اما شلوغ و دست و پاگیر.

در حقیقت، اتاق خواب کوچک شما باید جایی برای آرامش شما باشد؛ جایی برای یک استراحت شبانه‌ی عالی. انجمن خواب آمریکا حتی توصیه کرده که بهتر است تا حد ممکن از انجام فعالیت‌های مختلف در اتاق خواب پرهیز نمود. آنها هشدار می‌دهند که استفاده از وسایل و امکاناتی همچون تلویزیون، اینترنت و حتی کار کردن در اتاق خواب، می‌تواند منجر به اختلال در الگوی خواب فرد شود. با این تفاسیر به نظر می‌رسد که هر چه اتاق خواب خلوت‌تر باشد، خواب بهتری در انتظار افراد می‌باشد. اما بهترین راهکارها برای آراستن و دکوراسیون اتاق خواب چیست؟

در ادامه ده نکته‌ی مهم و جالب را با شما عزیزان در میان می‌گذاریم که به شما کمک می‌کنند اتاق خواب کوچک خود را با حسن سلیقه و مهارت بیارایید. در مرور آنها همراه ما باشید. 

استفاده از رنگ‌های روشن و درخشان

رنگ سفید یکی از بهترین گزینه‌ها برای اتاق خواب‌های کوچک است. این رنگ از شلوغ به نظر رسیدن محیط جلوگیری می‌کند. استفاده از رنگ سفید و دیگر رنگ‌های روشن و درخشان همچنین باعث بزرگ‌تر نشان داده شدن دیوارهای اتاق و بالطبع جادار و دلبازتر نشان دادن اتاق می‌شود. البته استفاده‌ی بهینه از پنجره و نور طبیعی نیز تا حد زیادی به این مهم کمک می‌کند.

از سوی دیگر اگر احساس می‌کنید که استفاده از رنگ سفید، چشم را آزار داده یا باعث تلقین احساس سرما می‌شود، می‌توان با استفاده از از الگوهای رنگی یا المان‌های مختلفی که دارای رنگ‌های تندتری هستند، این نقص را تا حدودی جبران کنید. در عین حال می‌توان در قسمت بالای تخت از عکس، تابلو یا تزئینات دیگری بهره برده و کنتراست زیبایی را به وجود آورد. فراموش نکنید استفاده از چراغ خواب‌ در قسمت کناری تخت نیز، فضا را شیک و زیباتر نشان می‌دهد.


پرهیز از استفاده از تختخواب‌های بزرگ

تنها کاهش چند سانت فضای اشغال شده توسط مبلمان و وسایل بزرگ دیگر، نقشی مؤثر در جلوه‌گری یک اتاق کوچک دارد. اگرچه تختخواب‌هایی با قاب بندی بزرگ و باشکوه، از نظر بصری خوش منظره و دلپذیر هستند، اما جایگزین کردن آنها با یک تختخواب مدرن و ساده می‌تواند به راحتی باعث بزرگ به نظر رسیدن اتاق‌ شود.

گاهی اوقات لازم است تجمل را قربانی آرامش و البته زیبایی کنیم. فراموش نکنید باز هم فضای بالای تخت محل مناسبی برای استفاده از آثار هنری مختلف است که زیبایی و طراوت بیشتری را به محیط استراحت شما هدیه می‌دهند.


 قرار دادن تختخواب در گوشه‌های اتاق

در اتاق خواب‌های مدرن امروزی شاهد قرار گبری تخت در قسمت مرکزی اتاق هستیم. هرچند این شیوه بی‌شک برای اتاق‌هایی با فضای محدود قابل استفاده نیست.

برای افزایش فضای موجود، بهتر است تختخواب در کنار دیوار و در گوشه‌های اتاق قرار داده شود. این مسئله البته از سوی یگر باعث می‌شود که محل خواب شما دنج و راحت‌تر به نظر برسد. البته اگر این شیوه حس خوبی را به شما تلقین نمی‌کند، میتوانید با استفاده از وسایل تزئینی یا قفسه‌های ساده و کوچک زیبایی بیش‌تری به محیط خواب و استراحت خود ببخشید.


نمایشی از سادگی

اگر مایل هستید که اتاق خواب خود را به مکانی ایده‌آل برای استراحت و آرامش تبدیل کنید، لازمه‌ی آن استفاده‌ی بهینه از فضای در دسترس است. تمرکز این فضا بی‌شک بر تختخواب است؛ در نتیجه بهتر است دیگر وسایل موجود را در اندازه‌های کوچک انتخاب کنید. گاهی اوقات سادگی خود بزرگ‌ترین زیبایی است و استفاده از سنت «مینمالیسم» یا «ساده گرایی» در زمینه‌ی دیزاین و تزئین اتاق خواب نیز بهترین راهکار موجود است.

استفاده از فضاهای توکار گزینه‌ی خوبی است؛ چرا که آنها در حالی که کوچک و ظریف هستند و شاید چندان به چشم نیایند، فضای خوبی را برای نگهداری وسایل در اختیار شما قرار می‌دهند. در این حالت با یک نگاه کلی حتی احساس نمی‌کنید که چیزی به جز تخت در اتاق‌تان وجود دارد. این مسئله باعث می‌شود که در عین استفاده‌ی بهینه از فضای موجود، اتاقی جادار و راحت را در اختیار داشته باشید.


استفاده از آیینه برای بزرگنمایی محیط

استفاده از آیینه دیگر راهکاری است که اکیداً آن را به شما توصیه می‌کنیم. آیینه با خلق یک جلوه‌ی بصری، عمق بیش‌تری به اتاق شما می‌بخشد. از سوی دیگر آیینه با انعکاس نور طبیعی، روشنی و درخشش جالبی به محیط داده و آن را به مراتب دلباز و رویایی‌تر می‌کند.

یک آیینه‌ی قدی پیدا کنید و آن را کنار دیوار قرار دهید، دیگر لازم نیست زحمت بکشید؛ خود آیینه با جادوی تصویر، ذهن را به بازی گرفته و فضا را وسعت می‌بخشد.


استفاده از فضای زیر تخت به عنوان محلی برای نگهداری لوازم

اگر به دنبال خرید یک تختخواب جدید هستید، پیشنهاد میکنیم به دنبال تختی با کشوهای زیرین باشید که محفظه‌های خوب برای قرار دادن لوازم در اختیار شما قرار می‌دهند. البته در یک فضای تنگ و کوچک شاید باز کردن این کشوها کار چندان راحتی نباشد. پس شاید باید خودتان دست به کار شده و از فضای زیرتخت استفاده کنید.

استفاده از جعبه یا سبدهای خوش رنگ و لعاب راهکار خوبی است که هم جلوه و زیبایی بیشتری به اتاقتان می‌دهد و هم از شلوغی و ازدحام وسایل غیر ضروری می‌کاهد. در عین حال اینجاست که خلاقیت شما هم شکوفا می‌شود؛ چرا که می‌توانید با ذوق و سلیقه این سبد یا جعبه‌ها را تزئین کرده و هنرنمایی کنید.


زندگی عمودی

اگر اتاق شما از فضای کمی برخوردار است، اما در مقابل سقف بلندی دارد، بهتر است وسایل را به جای قرار دادن به صورت افقی، عمودی جاسازی کنید. در این حالت استفاده از یک تختخواب یا سکوی بلند برای محل خواب، گزینه‌ی خوبی است.

اکنون می‌توانید از فضای زیرین تخت نیز استفاده کنید؛ چرا که حالا جایی برای ذخیره کردن و حتی نشستن در اختیارتان قرار گرفته است. البته همانگونه که مشخص است این امکان در اختیار همگان قرار ندارد؛ اما برای آن دسته که ترسی از ارتفاع ندارند، این ماجراجویی دلنشینی خواهد بود و در عین حال به بزرگ نشان داده شدن اتاق‌شان نیز کمک می‌کند.


خلاقیت در استفاده از قفسه‌های معلق

قفسه‌های کوچک و بزرگی که روی دیوارها نصب می‌شوند، دیگر گزینه‌ی مفید برای استفاده در اتاق‌های کوچک هستند و می‌توان از آنها استفاده‌های متعددی کرد. به عنوان مثال محلی برای قرار دادن چراغ خواب، کتاب، جعبه‌های رنگارنگی که خود شامل وسایل مختفی هستند؛ تابلو، وسایل دکوری و غیره.

البته اگر کمی خلاق‌تر باشیم، می‌توان حتی با همین شیوه یک میز دیواری یا میزی برای قرار دادن لپتاپ نیز ساخت.


استفاده از کاغذ دیواری

تنها چون اتاق خواب شما کوچک است، دلیل نمی‌شود که یک محیط کسل‌کننده هم باشد. اینجاست که پای کاغذ دیواری‌های خوش نقش و نگار به میان می‌آید. البته بهتر است یک دیوار خود را مهمان این کاغذ دیواری‌ها کنید و به نوعی به اتاق‌تان تنوع دهید.

استفاده‌ی نادرست از کاغذ دیوار باعث می‌شود که اتاق شما خفه و کوچک به نظر برسد؛ اما اگر از کاغذ دیواری با رنگ مناسب و البته در محل مناسب استفاده شود، تأثیری کاملا عکس دارد. بهتر است هنگام انتخاب به سراغ کاغذ دیوارهایی با الگوهای درشت و پراکنده بروید؛ چرا که الگوهای کوچک خود باعث شلوغی محیط می‌شوند. و البته باز هم به هماهنگی میان تخت و کاغذ دیواری خود توجه داشته باشید. خود را در قالبی از پیش تعیین شده اسیر نکنید؛ به جای آن به مرغ خیال و ذوق هنری‌تان فرصت دهید با رنگ و شکل الگوهای کاغذ دیواری بازی کنند تا در نهایت بهترین نتیجه عایدتان شود.


استفاده از طاقچه یا فرورفتگی‌های دیوار

در ساخت و سازهای جدید، شاهد استفاده معمول از دیوارها به عنوان قفسه، طاقچه یا هر فضای کاربردی دیگر هستیم. حفره‌هایی که با استفاده از تخته‌های چوبی به خوبی به عنوان یک دکور توکار عمل می‌کنند. البته اگر دیوار اتاق شما از این موهبت برخوردار نیست، شاید باید خودتان دست به کار شده و یکی برایش بسازید. لازم نیست عمق این طاقچه‌ها خیلی زیاد باشد؛ شما فقط به فضاهای کوچک و در دسترس برای قرار دادن ساعت و دیگر ملزومات شخصی خود نیازمندید.

در پایان امیدوارم این ایده‌ها برای شما به اندازه‌ای الهام بخش بوده باشند که آستین بالا زده و حال و هوای اتاق شخصی خود را دگرگون کنید.