اگر در شهرهای بزرگ و صنعتی از بسیاری افراد سوال شود که چرا بیشتر به فکر خود نیستند، تنها با یک پاسخ مواجه خواهید شد و آنهم پرمشغله بودن و نداشتن زمان کافی است. چیزی که از درک من خارج است این است که چگونه یک نفر می‌تواند تا این حد خود را مشغول کند که از سلامت خود غافل شود. در این مطلب قصد داریم به نکاتی بپردازیم که با انجام آنها می‌توانید با تمام مشغله‌های روزانه خود، زندگی سالمی را تجربه کنید. با ما همراه باشید.

تعریفی از زندگی سالم

سبک زندگی سالم چیزی فراتر از داشتن یک رژیم غذایی سلامت و همچنین انجام فعالیت‌های فیزیکی است. این سبک زندگی شامل مدیریت استرس، خواب و حتی میزان اطلاعاتی که در طول روز مصرف می‌کنید می‌شود. سبک زندگی سلامت یعنی حفظ تعادل در همه چیز، بصورتیکه علاوه‌بر انجام کارها و مشغله‌های روزانه به مراقبت از خود نیز بپردازید. مراقبت از خود در معنای ساده یعنی تندرستی و سلامت فیزیکی و ذهنی خود را بعنوان اولین هدف قرار دهید. اکنون وقت آن رسیده تا به سراغ ۱۲ ترفند موجود برویم تا یک زندگی سالم را با آنها تجربه کنیم. البته توجه داشته باشید که نیازی نیست همه این ۱۲ مورد را با خود تمرین کنید و می‌توانید چند ترفند را بصورت دلخواه انتخاب و تمرین کنید.

۱. برنامه‌ریزی کردن

تمام موضوعات از همین نقطه آغاز می‌شوند. یکی از بهترین راه‌ها برای برای سازماندهی و حفظ سلامت خود، داشتن یک برنامه منظم و استفاده از لیست‌های داخل آن تا حدی است که در بالاترین سطح انجام وظایف بمانید. برنامه شما چگونگی تکمیل هر کاری و جایی که می‌توانید فعالیت‌های سبک زندگی سالم خود را انجام دهید را بصورت روزانه نشان می‌دهد.

۲. عادات خواب سالم را حفظ کنید

مطالعات نشان می‌دهد که بخش اعظمی از ریکاوری در طول مدت خواب صورت می‌پذیرد. این ریکاوری تنها شامل عضلات بدن نمی‌شود و ذهن را نیز شامل می‌شود. با توجه به این موضوع، هر فرد باید اهمیت برخورداری از خواب کافی را به‌خوبی درک کند. اگر خواب کافی نداشته باشید بدن و مغزتان توانایی اینکه از ظرفیت کامل خود استفاده کنند نخواهند داشت و این موضوع به معنای اختلال در قدرت تصمیم‌ گیری و اجرای آن تصمیم است. بر روی یک خواب عمیق باکیفیت و باقی ماندن در چرخه خواب تمرکز کنید. توجه داشته باشید که بعضی از مکمل‌ها می‌توانند به بهبود خواب کمک کنند.

مطلب مرتبط: چرا نیمه شب از خواب بیدار می‌شویم؟

۳. به مقدار کافی آب بنوشید

هیچ‌وقت ارزش وجود آب را دست کم نگیرید؛ زیرا ۶۰ درصد بدن را تشکیل می‌دهد. حدود ۷۳ درصد مغز و قلب، حدود ۸۳ درصد ریه، ۶۴ درصد پوست، ۷۹ درصد  عضلات و کلیه‌ها و حتی ۳۱ درصد استخوان‌ها را  آب تشکیل داده است. خیلی ساده و واضح است که ما انسان‌ها به آب وابسته هستیم و بدون این سوخت بسیار مهم قادر به داشتن فعالیت‌های موثر نیستیم و به تدریج بیماری‌ها در ما شروع به پیشرفت می‌کنند. نکته قابل توجه این است که در کنار مهم بودن مصرف آب، اینکه کیفیت آب مصرفی چگونه باشد نیز بسیار حائز اهمیت است.

۴. تمرین روزانه داشته باشید

درجات مختلفی از تمرین و ورزش وجود دارد و من پیشنهاد نمی‌کنم که تمرینات روزانه سنگینی را دنبال کنید. پیشنهاد من داشتن حداق ۲۰ دقیقه پیاده‌روی در طول روز است. شما می‌توانید این زمان را به دو دوره ۱۰ دقیقه‌ای تقسیم کنید؛ اما به یاد داشته باشید که این مقدار بعنوان حداقل درنظر گرفته شده است. پیشنهاد می‌کنم خودتان را وارد یک چالش کنید؛ برای مثال می‌توانید کم یا اضافه کردن وزن خود به مقدار مشخص را بعنوان یک هدف انتخاب کنید.

مطلب مرتبط: ورزش‌هایی که می‌توانید داخل منزل انجام دهید

 ۵. عادات غذایی سالم را حفظ کنید

اگر توجه کرده باشید من در تیتر این بخش از عبارت رژیم غذایی صحبت نکردم؛ زیرا اصولاً این کار یک حرکت گذرا و محدود به زمان است. پیشنهاد می‌کنم برای یک سال از اپلیکیشن MyFitnessPal برای دنبال کردن برنامه غذایی استفاده کنید. یک عادت غذایی سالم در داشتن تعادل و حفظ آن در مصرف مواد مغذی است. کالری‌ها نیز بسیار مهم هستند و استفاده از اپلیکیشن برای دنبال کردن آنها می‌تواند به شما کمک کند. غذاهایی که دارای پروتئین بالا و از طیف مختلفی از مواد غذایی باشند، یکی از بهترین مواد مصرفی در عادات غذایی خواهند بود.

۶. سلامت روده (شکم) خود را حفظ کنید

بسیاری از محققین سیستم عصبی روده را مغز دوم انسان می‌نامند؛ زیرا ارتباط زیادی بین سیستم عصبی مغز و روده وجود دارد. می‌توانید با استفاده از پروبیوتیک‌ها همانند ماست، کفیر و... به تقویت سلامت روده خود کمک کنید.

مطلب مرتبط: ویتامین E و سلنیوم از ایجاد سرطان روده جلوگیری می‌کند

۷. گوشت را بیش از حد نپزید

بسیار ساده و مشخص است؛ زمانی که غذاها و گوشت را بیش از حد بپزید، درواقع بصورت ناخواسته مواد غیرضروری و سرطان‌زا را به آن اضافه می‌کنید. اگر روی گوشت (زمان‌هایی که گوشت بیش از حد پخته می‌شود) مقداری قهوه بریزید، می‌توانید میزان مواد سرطان‌زا در آن را به حد زیادی کاهش دهید.

۸. از مکمل‌ها استفاده کنید

اولین پیشنهاد غذایی برای داشتن یک زندگی سالم مصرف غذاهای سلامت است؛ اما اگر نمی‌توانید همه نوع مواد غذایی و مغذی را مصرف نمایید، بهتر است از جایگزین آنها که مکمل‌های غذایی هستند برای این کار استفاده کند. حتماً قبل از مصرف مکمل‌های غذایی درباره فوادی و مضرات آنها تحقیق کنید و برای این موضوع با پزشک مشورت نمایید. مهمترین ویتامین‌ها که شامل D3، B6، B12، C می‌شود و همچنین موادی همچون منزیم، کلسیم، پروتئین و... مواد مورد نیاز بدن هستند که می‌توانید با مصرف مکمل‌ها آنها را تأمین کنید.

مطلب مرتبط: ویتامین های ضروری برای آقایان

۹. گذراندن زمان در طبیعت

گشت و گذار در طبیعت و جنگل در سلامت روان بسیار تأثیرگذار است. “Shirin-yoku” اصطلاحی است که به معنای در فضای جنگل یا حمام‌درمانی جنگل نیز شناخته می‌شود. این روش در دهه ۸۰ میلادی در ژاپن رونق پیدا کرد. محققان دانشگاه آنگلیا شرقی در انگلستان تحقیقاتی را بر روی افراد مختلفی (جمعیت میلیونی) انجام دادند که نتایج آن نشان می‌دهد، افرادی که زمان بیشتری را در فضاهای سبز سپری می‌کنند میزان کمتری از هورمون استرس را در خود دارند. ضمن اینکه تپش قلب، فشار خون، کلسترول و حتی خطر ابتلا به دیابت نوع دوم در این افراد کاسته می‌شود. همچنین یکی دیگر از نتایج شگفت‌انگیز این آزمایش درمورد زنان باردار بود که در فضاهای سبزی همچون جنگل زمان خود را سپری کردند، نشان می‌دهد که آنها کمتر به زایمان پیش از موعد دچار می‌شوند. درنهایت در این طرح تحقیقاتی، مشخص شد بطور متوسط احتمال افزایش سلامتی افراد حاضر افزایش پیدا کرده است.

۱۰. مراقبه را فراموش نکنید 

حتماً نیازی به نشستن در یک مکان فوق‌العاده ساکت برای انجام مراقبه نیست. مراقبه می‌تواند در هر یک از چهار حالت نشستن، ایستادن، دراز کشدن و حتی راه رفتن انجام پذیرد. مراقبه برای بالا بردن توانایی ذهن و قدرت تمرکز بسیار مفید است.

مطلب مرتبط: ۵ روش ساده‌ی آرامش بخش برای کسانی که از مدیتیشن متنفر هستند

۱۱. زمانی را با دوستان و خانواده بگذرانید

این موضوع در عصر فعلی و باتوجه به مشغله‌های فراوان افراد به نوعی در حال فراموشی است. درصورتی که یک قرار با خانواده، دوستان و حتی همسایگان خود دارید، سعی کنید دستگاه‌های الکترونیکی همچون تلفن همراه و لپتاپ خود را خاموش و از دسترس خارج کنید. با سپری کردن وقت خود در کنار دوستان و خانواده به نیاز تعاملات اجتماعی خود پاسخ خواهید داد.

۱۲. محتوا و اطلاعات باکیفیت را دنبال کنید

اطلاعات بسیار مهم خود را کنترل کنید تا همیشه در یک سطح بالا قرار داشته باشید. از هر چیزی که تمرکز شما را از انجام فعالیت‌های اصلی روزمره به هم می‌زند دوری کنید.

کلام آخر

داشتن یک زندگی سالم و پرنشاط حق همه ما است. درصورتی که تصمیم جدی به تغییر سبک زندگی خود دارید، می‌توانید هرکدام از مواردی که به آنها بطور مختصر اشاره شد را برای داشتن یک زندگی سالم انتخاب کنید. در اینجا داشتن انگیزه و پشتکار بسیار مهم و ضروری است.