شاید شما نیز مانند بسیاری از افراد دیگر به دنبال موفقیت باشید، اما تا کنون به آن دست نیافته‌اید؛ در این مقاله هفت قدم طلایی که فرمول 1000 درصدی نام دارد را از زبان برایان تریسی برایتان بازگو می‌کنیم تا عملکرد و کارایی خود را چندین برابر کرده و قدم‌هایتان در راه رسیدن به موفقیت را سریع‌تر بردارید. با ۷۲۴پرس همراه باشید تا رازهای رسیدن به موفقیت و شیوه افزایش بهره‌وری را بیاموزید.

گام اول: مطالعه

 هر روز صبح دو ساعت قبل از این که به محل کارتان بروید از خواب بیدار شوید و مطالب الهام‌بخش، انگیزشی و مثبت مطالعه کنید. همان‌طوری که «هنری وارد پیچر» گفته: «اولین ساعت، سکّان روز است». وقتی بیدار شده و اولین ساعت را به خودتان اختصاص می‌دهید. از نظر ذهنی، روز عالی و خوبی را برای خود تعیین می‌کنید و در تمام روز مثبت‌تر، هشیارتر، خلاق‌تر و سودمندتر خواهید بود. اگر روزانه یک ساعت در رابطه با رشته‌تان مطالعه کنید؛ تقریباً هفته‌ای یک کتاب و سالیانه ۵۰ کتاب مطالعه می‌کنید. از آنجا که بزرگسالان به طور متوسط کمتر از یک کتاب غیر داستانی در سال می‌خوانند، اگر شما هر سال ۵۰ کتاب مرتبط با رشته‌تان مطالعه کنید، آیا فکر نمی‌کنید در حرفه‌تان سرآمد می‌شوید؟ آیا فکر نمی‌کنید که در کارتان پیشی می‌گیرید؟ مطمئناً همینطور است. اگر برای ۱۰ سال، هر سال ۵۰ کتاب بخوانید، یعنی مجموعاً ۵۰۰ کتاب و این به شما کمک می‌کند تا بهره‌وری، عملکرد و درآمدتان را بهبود ببخشید. در این صورت شما به خانه‌ای به مراتب بزرگتر برای جا دادن این تعداد کتاب نیاز خواهید داشت که احتمالاً در آن زمان قدرت خرید آن را خواهید داشت.

اگر روزانه یک ساعت در زمینه رشته خود مطالعه داشته باشید، می‌توانید یکی از صاحب‌نظران و پیشروان رشته خود در سطح کشور باشید و همین مورد به تنهایی می‌تواند پیشرفت شما را ۱۰۰۰ درصد افزایش دهد.

گام دوم: نوشتن اهداف

هر روز، اهدافتان را مرور کنید. یک دفترچه‌ی فنری تهیه کنید و هر روز صبح، بدون نگاه کردن به آنچه روز قبل نوشتید، مهمترین اهدافتان را به زمان حال بازنویسی کنید. این نوشتن و دوباره نوشتن فرآیند دستورالعمل‌ها، مکانیسم هدایت‌‌گر ذهنتان است. هنگامی که هر روز ۱۰ هدفتان را بازنویسی می‌کنید. در تمام روز مدام به فرصت‌هایی برای رسیدن به اهدافتان می‌اندیشید و یا به ‌آن‌ها برمی‌خورید. متمرکز‌تر، جهت‌دارتر، هدفمندتر و مصمم‌تر شده و اهدافتان بسیار سریع‌تر از وقتی که فقط آرزوهایی شناور در پشت ذهنتان بودند، تحقق می‌یابند. نوشتن و دوباره نوشتن اهدافتان، افزایش ۱۰۰۰  درصدی درآمدتان را در عرض ۱۰ سال به شما هدیه می‌دهد.

 

گام سوم: برنامه ریزی

روزتان را پیشاپیش برنامه‌ریزی کنید. فهرستی تهیه کنید و در آن کارهایتان را الویت‌بندی کنید؛ هرچقدر اولیت‌ها شما درست‌تر و دقیق‌تر تعیین شوند میزان تاثیری که در پیشرفت و رشد شما خواهند گذاشت بیشتر خواهد بود. بنابراین توانایی خود را در این زمینه افزایش دهید و بیاندیشید که کدام کارها هستند که انجام آنها شما را زودتر به موفقیت خواهند رساند.

کارکردن روی اولویت‌های اصلی‌تان می‌تواند در عرض ۱۰ سال، درآمدتان را ۱۰۰۰ درصد افزایش دهد؛ چیزی که بدون این کار، دستیابی به آن به احتمال زیاد غیرممکن است.

 

گام چهارم:تمرکز

تلاش کنید تا ذهنتان را فقط روی یک چیز متمرکز کنید. مهمترین کاری را که باید انجام دهید را شروع کرده و تا پایان آن دست از کار برندارید. زمانی که تلاش کنید تا تمرکزتان تنها روی یک موضوع باشد و آن را به یک عادت تبدیل کنید، عملکرد و بازده‌ کارتان در ماه آینده دو برابر خواهد شد و در مدت ۱۰ سال شاهد افزایش ۱۰۰۰ درصدی درآمدتان خواهید بود.

گام پنجم: آموزش در همه جا و همه وقت

 در حین رانندگی، در حین پیاده روی، در قطار، هواپیما و در هرکجا که امکانش هست به نوارهای آموزشی گوش دهید. یک فروشنده‌ی متوسط سالیانه ۵۰۰ تا ۱۰۰۰ ساعت در اتومبیلش می‌گذراند. وقتی شما ماشین‌تان را به یک «دانشگاه روی چرخ‌ها» یا «یک کلاس متحرک» مبدل می‌سازید، در حین رانندگی از نقطه‌ای به نقطه‌ی دیگر، معلوماتی معادل یک تا دو ترم کامل دانشگاه به دست می‌آورید.

افراد زیادی وجود دارند که تنها با گوش کردن به نوارهای آموزشی در هنگام رانندگی، از فرش به عرش رسیده‌اند و این به تنهایی می‌تواند به شما افزایش ۱۰۰۰ درصدی‌تان را بدهد.

گام ششم: دو سوال مهم

 پس از هرتماس یا رویدادی، دو سوال جادویی بپرسید.

ابتدا از خود بپرسید: ‌«چه کاری را درست انجام دادم؟» سپس بپرسید: «چه کاری را می‌توانستم طور دیگری انجام بدهم؟»

نخستین سوال این است: «چه کاری را درست انجام دادم؟»

مهم نیست که نتیجه کارتان شکست بوده یا موفقیت، این سوال شما را مجبور می‌کند که در ذهنتان کل ماجرا را مرور کرده و هر عمل درستی را که در ملاقات قبلی، سخنرانی و هر رویداد دیگری انجام داده‌اید به یاد آورید. آنها را یادداشت کنید.

سوال دوم این است: «چه کاری را می‌توانستم طور دیگری انجام بدهم؟» این سوال شما را ناچار می‌سازد که به تمام راه‌های متفاوتی بیندیشید که می‌توانستید با آن در یک شرایط مشابه، عملکردتان را بهبود ببخشید. در هر دو صورت با مرور عملکرد و با فکر کردن به اینکه چه کاری را درست انجام دادید و چه کاری را می‌توانستید طور دیگری انجام دهید، خودتان را برنامه‌نویسی می‌کنید که دفعه آینده بهتر عمل کنید. این یکی از سریع‌ترین و قدرتمندترین تمرینات در رشد و توسعه شخصی است که تا به حال کشف کرده‌ام. این فرایند به طور چشمگیری سرعت رسیدن شما به گروه ۲۰ درصدی برتر را افزایش می‌دهد.

گام هفتم: همه مشتری یک میلیون دلاری هستند

با هرکس که ملاقات می‌کنید، با او مثل یک مشتری یک میلیون دلاری رفتار کنید. با هرکس که ملاقات می‌کنید، چه در خانه و چه در اداره، طوری رفتار کنید، گویا که او مهمترین شخص در دنیاست. اگر رفتارتان با مردم به گونه‌ای باشدکه گو‌ئی آنها با ارزش و با اهمیت‌اند، آنها نیز با شما طوری رفتار می‌کنند که گوئی شما هم فردی با ارزش و مهمید و برآن می‌شوند که با شما معاشرت کنند، برایتان کار کنند، از شما خرید کنند و شما را به دوستانشان معرفی کنند. زمانی می‌توانید با مردم مانند مشتریان یک میلیون دلاری رفتار کنید که ابتدا با اعضای خانواده‌تان آن‌گونه رفتار کرده باشید. به یاد داشته باشید که آنها مهمترین افراد در زندگی شما هستند. بنابراین وقتی روزتان را خوب شروع می‌کنید و در اول صبح به اعضای خانواده‌تان می‌گویید که چقدر دوستشان دارید و برایتان با اهمیت‌اند، برای ادامه روز، مثبت‌تر، آرامتر و شادتر خواهید بود.

اینکه مردم چقدر دوستتان دارند و چقدر برایتان احترام قائلند، به خصوص در کار و فروش، تقریباً ۸۰ درصد تعیین کننده‌ موفقیت شماست. برای خوب رفتار کردن با مردم، حتی یک فرصت کوچک را هم از دست ندهید.

وقتی این هفت گام را برای یک ماه تمرین کردید، تغییرات و پیشرفت‌های حیرت‌ انگیزی در زندگی، کار و درآمد مشاهده خواهید کرد. پس از یک ماه تمرین منظم، رشد شخصی مدام به عنوان یک عادت در شما شکل می‌گیرد و این عادت برای ادامه‌ زندگی، شما را به سمت جلو و بالا پیش می‌راند.