سرماخوردگی در عین حال که می‌تواند کم‌خطرترین بیماری ویروسی باشد، این پتانسیل را دارد که شرایط دردناک و سختی را برای مبتلایان خود ایجاد کند؛ در صورتی که با به کارگیری نکاتی ساده می‌توان دوران درمان خود را کوتاه‌تر کنیم.

بنا به گزارش مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها، هر فرد بزرگسال می‌تواند در حالت معمولی انتظار دو یا سه بار ابتلا به سرماخوردگی را در سال داشته باشد. لازم نیست که خود را ملزم به زدن واکسن آنفولانزا کنید چرا که راهکارهای دیگری برای حل این مسئله وجود دارد. «هالی فیلیپس» پزشک امراض داخلی نیویورک می‌گوید: جدا از شستن مداوم دست‌ها (با صابون به مدت حداقل ۲۰ ثانیه) کارهای زیاد دیگری وجود دارد که می‌تواند خطر ابتلا به سرماخوردگی را کاهش دهد. حتی اگر به سرماخوردگی مبتلا شده‌اید، با رعایت این نکات می‌توانید طول دوره‌ی بیماری خود را کوتاه‌تر کنید.

مطلب مرتبط: ۱۲ غذای مفید برای پیشگیری از سرماخوردگی

در وعده‌ی صبحانه ماست بخورید

ماست در صبحانه (724press.com)

در سال ۲۰۱۱ دانشمندان دریافتند افرادی که پروبیوتیک‌ها را از طریق مکمل‌ها و غذاهای تخمیر شده (مانند ماست، کفیر و کیمچی) به دست می‌آورند، ۱۲ درصد کم‌تر از سایرین به عفونت‌های تنفسی مبتلا می‌شوند.

پنجره را کمی باز بگذارید

باز گذاشتن پنجره (724press.com)

گذران یک روز در اتاقی که افراد بیمار در آن قرار دارند می‌تواند خطر ابتلا به سرماخوردگی را افزایش دهد. دکتر فیلیپس در این خصوص می‌گوید:

اجازه دهید گردش هوای ورودی از طریق پنجره ذرات ویروسی موجود در محیط را جابه جا کند تا به راحتی در نقطه‌ای جا خوش نکنند.

قارچ مصرف کنید

قارچ (724press.com)

مطالعه‌ی جدید منتشر شده در Journal of the American College of Nutrition شواهدی بر تقویت ایمنی بدن ارائه کرده است. از این رو، بدن افرادی که هر روز به مدت یک ماه قارچ پخته شده می‌خورند لنفوسیت‌های تی بیشتری ساخته و کم‌تر دچار التهاب می‌شود.

از افرادی که عطسه می‌کنند دوری کنید

عطسه کردن (724press.com)

البته که شما دوست ندارید بی‌ادب باشید اما به هر حال باید خود را از منطقه‌ی خطر خارج کنید. دکتر فیلیپس در این باره می‌گوید: «میکروب‌های خروجی از یک عطسه می‌توانند تا ۶ متر جابه‌جا شوند. چنانچه فرد کنار شما شروع به عطسه کرد، بهانه‌ای ایجاد کرده و جای خود را عوض کنید!

به لب‌های خود دست نزنید

دست زدن به لب ها (724press.com)

به گارش ۷۲۴پرس دات کام، دکتر «مارگاریتا روهر» از مرکز پزشکی لانگون دانشگاه نیویورک می‌گوید:

با لمس نکردن اجزای صورت شانس ابتلای خود به بیماری را کاهش می‌دهید.

البته گفتن این توصیه آن طور که ساده به نظر می‌رسد، نیست. چرا که آمارها نشان داده است هر فرد به طور متوسط در هر ساعت سه بار به اجزای صورت خود دست می‌زند. برای خلاصی از این عادت، سعی کنید در اوقاتی که بیکار هستید روی دستان خود بنشینید!

خواب خود را منظم کنید

تنظیم خواب (724press.com)

از شب‌های بلند زمستانی برای یک استراحت کافی استفاده کنید. مطالعات نشان داده‌اند افرادی که در شبانه روز کم‌تر از هفت ساعت می‌خوابند تقریبا سه برابر بیشتر از افرادی که هشت ساعت می‌خوابد در معرض ابتلا به سرماخوردگی هستند.

مطلب مرتبط: تاثیر کیفیت خواب بر کیفیت زندگی

بینی خود را شستشو دهید

شستشوی بینی (724press.com)

در طول فصل سرد شستشوی مرتب بینی را به روال روزانه‌ی خود اضافه کنید. به این ترتیب که آب را جوشانده و پس از سرد شدن به آن کمی نمک اضافه کرده یا از محلول‌های نمک موجود در داروخانه‌ها استفاده کنید. این کار کمک می‌کند تا ذرات ویروسی که در طول روز از طریق تنفس وارد بدن می‌شوند پاکسازی شوند.

قرص روی بخورید

قرص روی (724press.com)

دکتر لبوویتز می‌گوید:

به محض این که اولین علایم سرماخوردگی را در خود مشاهده کردید شروع به خوردن قرص‌های روی کنید.

روی، یکی از مواد معدنی ضروری برای سیستم ایمنی بدن است و تحقیقات صورت گرفته در سال ۲۰۱۳ نشان داده است که مصرف این ماده در عرض ۲۴ ساعت عوارض سرماخوردگی را کاهش می‌دهد. نویسندگان این مقاله، دوز روزانه‌ی ۷۵ میلی گرم را برای روی توصیه کرده‌اند.

مطلب مرتبط: آیا قرص‌های روی می‌ توانند سرماخوردگی را برطرف کنند؟

بر روی قفسه‌ی سینه‌ی خود ضربه بزنید

ضربه بر روی قفسه سینه (724press.com)

در وسط سینه‌ی شما نقطه‌ای قرار دارد که سومین دنده در آن واقع شده است. ضربه‌های آهسته‌ی یک دقیقه‌ای در هر چند ساعت به این بخش باعث می‌شود که غده‌ی تیموس لنفوسیت‌های بیشتری برای حمله به پاتوژن‌ها آزاد کند.

تا می‌توانید مایعات بنوشید

نوشیدن مایعات (724press.com)

مصرف مایعات باعث رقیق کردن اخلاط بدن در زمان بیماری می‌شود. از این رو وقتی اخلاط رقیق‌تر باشند راحت‌تر از بدن خارج می‌شوند. از این رو پیشنهاد می‌شود که حداقل دو لیتر آب به همراه دیگر مایعات در روز مصرف شود.

به آنفولانزا مشکوک هستید؟ Tamifluرا امتحان کنید

داروی Tamiflu

چنانچه در ۴۸ ساعت نخست ابتلا به آنفولانزا  داروی Tamiflu مصرف کنید عملکرد ویروس در بدن شما متوقف شده و طول مدت بیماری کوتاه می‌شود. قبل از ارایه‌ی هر نسخه‌ای پزشک باید یک تست سوآب بینی از شما بگیرد تا آنفولانزا تشخیص داده شود.

مطلب مرتبط: آیا ابتلا به دو نوع سرماخوردگی در یک زمان ممکن است؟

عصاره‌ی اقطی را امتحان کنید

عصاره اقطی (724press.com)

شربت ساخته شده از این توت‌های کوچک و سیاه از گذشته به عنوان یک راهکار سنتی برای عفونت‌های ویروسی استفاده می‌شد. به نظر می‌رسد که این نوع توت‌ها در تسکین درد موثر باشند. پیشنهاد می‌شود که روزانه ۱۵ میلی‌لیتر از عصاره‌ی این میوه در روز مصرف شود.

از مکمل پروبیوتیک غافل نشوید

مکمل پروبیوتیک (724press.com)

به گزارش ۷۲۴پرس (724press.com)، طی یک بررسی صورت گرفته در سال ۲۰۱۲، دو گروه از دانشجویان مبتلا به سرماخوردگی تحت آزمایش قرار گرفتند. گروهی که از مکمل‌های پروبیوتیک به همراه داروی رامنوسوس لاکتوباسیلوس استفاده کردند، دو روز زودتر از سایرین بهبود پیدا کردند و نشانه‌های بیماری ۳۴ درصد در آن‌ها خفیف‌تر بود.

مطلب مرتبط: تفاوت پروبیوتیک و پریبیوتیک در چیست؟

یک مرطوب کننده‌ی هوا در محیط قرار دهید

مرطوب کننده هوا (724press.com)

هوای خشک محیط داخل باعث می‌شود علایمی مانند گلو درد و سرفه شدیدتر شود. حال آن که یک مرطوب کننده‌ی هوا کمک می‌کند تا این علایم شکل خفیف‌تری پیدا کند.

کاری سبز بخورید

خوراک کاری سبز (724press.com)

فلفل و سایر ادویه جات تند می‌تواند به پاک‌سازی سینوس‌های شما کمک کنند. آن‌ها باعث می‌شوند که آب بینی و چشمان شما راه بیفتد و بیماری شما تسکین پپدا کند.

اسانس استشمام کنید

استشمام اسانس (724press.com)

دکتر چاس (Chasse) این ترفند را به بیمارانش توصیه می‌کند. به این صورت که چند قطره از اسانس آویشن یا اکالیپتوس را به آب جوش اضافه کرده و بخار معطر آن را تنفس کنید. بوی منتول مانند این اسانس‌ها راه‌های تنفسی شما را باز می‌کند.

کمی جست و خیز داشته باشید

ورزش سبک (724press.com)

به گزارش ۷۲۴پرس دات کام، چنانچه تمرینات سبک مانند یوگا انجام دهید ممکن است کم‌تر احساس بی حالی کنید؛ چرا که نرخ گردش خون بدن شما افزایش پیدا می‌کند. اما اگر مبتلا به سرماخوردگی شدید مانند آنفولانزا هستید احتمالا امکان انجام این تمرین‌ها وجود ندارد.

آب نمک گرم غرغره کنید

غرغره آب نمک (724press.com)

مادرها در این مورد راست می‌گویند. آب نمک گرم واقعا عمل می‌کند. نمک نقش موثری در کشتن پاتوژن‌ها دارد. شستشوی گلو با محلول آب نمک (شامل یک فنجان آب گرم حاوی نصف قاشق چای خوری نمک) باعث کم‌تر شدن التهاب و رقیق‌تر شدن اخلاط می‌شود.

سوپ مرغ فوق العاده است

سوپ مرغ (724press.com)

با درست کردن این غذای آسان با یک تیر چند هدف بزنید: بخار حاصل از پخت سوپ مجراهای بینی را باز می‌کند و گلو درد را تسکین می‌دهد. اما این همه‌ی ماجرا نیست. تحقیقان نشان داده است که سوپ مرغ خواصی دارد که سرعت گلبول‌های سفید در حمله به عفونت را کاهش می‌دهد و همین امر باعث می‌شود که گلبول‌های سفید زمان بیشتری در بخش مورد نیاز باقی بمانند.

مطلب مرتبط: طرز تهیه سوپ مرغ برای درمان معجزه آسای بیماری سرماخوردگی

یک قاشق مربا خوری عسل بخورید

عسل (724press.com)

عسل یک ماده‌ی ضد میکروب است که گلو درد را تسکین می‌دهد.

بستنی چوبی هم گزینه‌ی خوبی است

بستنی چوبی (724press.com)

گلو درد اجازه‌ی بلع غذا به شما نمی‌دهد؟ مکیدن یک خوراکی یخی می‌تواند با ایجاد بی‌حسی نقش یک تسکین دهنده را ایفا کند.

حواس‌تان به وضعیت بدنی خود باشد

وضعیت بدنی در زمان خواب (724press.com)

وقتی به پشت دراز کشیده‌اید، اخلاط جمع‌آوری شده در حفرات سینوس می‌توانند به عفونت‌های ثانویه یا سینوزیت مزمن منجر شود. در عوض سعی کنید که حالت خواب و استراحت شما ۴۵ درجه باشد. نشستن به شما کمک می‌کند تا جریان خون در ناحیه‌ی سر بهتر کنترل شده و همین امر کاهش التهاب سینوس‌ها را به همراه خواهد داشت.