هوش هیجانی یکی از معیارهایی است که اخیرا بیش از گذشته مورد توجه قرار گرفته است و در توسعه‌ی فردی افراد، نقش قابل توجهی دارد. در این مطلب به ۱۵ علامتی که نشان ار هوش هیجانی بالای افراد دارد پرداخته‌ایم.

هوش عاطفی یا همان هوش هیجانی EQ توانایی شناخت افراد در مدیریت احساسات خود و احساسات دیگران را مشخص می‌کند. به طور کلی گفته می‌شود که در مقایسه با هوش استاندارد یا همان IQ، ضریب EQ تاثیر به مراتب مهم‌تری در موفقیت افراد دارد.

بنا به بررسی اخیری که توسط آنتونی رابینز صورت گرفته است، ۱۵ علامت در افرادی که هوش هیجانی بالایی دارند دیده می‌شود که آن‌ها را با شما به اشتراک می‌گذاریم:

۱. دامنه‌ی لغات عاطفی شما وسیع است

هر چه تعداد واژگان بیشتری برای توصیف احساسات خود داشته باشید، درک بهتری از وضعیت عاطفی خود خواهید داشت و بهتر می‌دانید که در حال حاضر چه کاری باید انجام دهید.

۲. در مورد افرادی که نمی شناسید کنجکاو هستید

افرادی که هوش عاطفی بالایی دارند نسبت به مردم پیرامون خود کنجکاو هستند. در حقیقت، این نوع افراد در مقایسه با دیگر اشخاص، نسبت به نیازهای دیگران حساس‌تر و دلسوزتر بوده و به همین دلیل تمایل دارند تا سوالات زیادی از آن‌ها بپرسند.

۳. از تغییر کردن نمی ترسید

یکی از مشخصه‌های بارز هوش هیجانی بالا، توانایی افراد برای سازگاری سریع با تغییرات پیرامون است. اگر از آن دسته افرادی هستید که به دنبال تغییر می‌گردند و همیشه نقشه‌ای برای ایجاد تغییرات دارند، هوش هیجانی شما بسیار بالا است.

۴. نقاط ضعف و قوت خود را می‌شناسید

افرادی که هوش هیجانی بالایی دارند می‌دانند که در چه عرصه‌هایی خوب هستند و در چه مواردی عملکرد جالبی ندارند. آن‌ها نه تنها واقعیت‌ها را در مورد خود قبول می‌کنند، بلکه عواملی که در موفقیت آن‌ها نقش دارد را هم تعیین می‌کنند. این افراد از بزرگ‌ترین نقاط قوت خود کمک می‌گیرند تا تاثیر نقاط ضعف خود را کم رنگ کنند.

۵. شما دیگران را درک می‌کنید

افرادی که ضریب هوش هیجانی در آن‌ها بالا است، بهتر از دیگران می‌توانند احساسات و افکار دیگران را درک کنند. بنابراین چنانچه بتوانید احساس یا ذهن مردم را مانند یک کتاب بخوانید، در شمار انسان‌های استثنایی قرار دارید.

۶. به راحتی توهین نمی‌کنید و کینه‌ای نیستید

واکنش مثبت به هر رویداد منفی در زندگی، بخش مهمی از هوش هیجانی بالا را در بر می‌گیرد. از این رو افرادی که هوش هیجانی بالایی دارند گاهی خود را هم دست می‌اندازند و اجازه نمی دهند که شرایط سخت آن‌ها را ناامید کند.

۷. کنترل شما دست خودتان است

چنانچه از آن دسته افرادی هستید که می‌توانند افکار خود را برای خود نگه دارند و از بروز جدال و درگیری دوری کنند، مشخص است که هوش هیجانی بالایی دارید. افرادی که هوش هیجانی بالا دارند همیشه می‌دانند که چه هنگام «نه» بگویند و از گفتن عبارت‌هایی مثل «فکر نکنم بتوانم» یا «مطمئن نیستم» خودداری می‌کنند.

۸. از اشتباه کردن نمی ترسید و اجازه ورود افکار منفی را نمی دهید

افراد با هوش هیجانی بالا، بر روی شکست های گذشته‌ی خود متمرکز نمی شوند و اجازه نمی دهند که این شکست‌ها روحیه آن‌ها را مستهلک کند. آن‌ها به اشتباهات خود به چشم یک فرصت رشد نگاه می‌کنند و سعی می‌کنند از آن‌ها به عنوان درسهای یادگیری استفاده کنند.

۹. می‌بخشید و انتظار پس گرفتن ندارید

افرادی که هوش هیجانی بالا دارند روابطی قوی با دیگران ایجاد می‌کنند و تمام تلاش آن‌ها این است تا کسانی را که دوست دارند خوشحال کنند. به همین دلیل آن‌ها از هدیه دادن لذت می‌برند؛ ضمن این که انتظار باز پس گرفتن لطف‌های خود را ندارند.

۱۰. از افراد منفی دوری می‌کنید

چنانچه می‌توانید تعاملات خود را با افراد منفی کنترل کنید، احتمالا هوش هیجانی بالایی دارید. افرادی که هوش هیجانی بالایی دارند به خود اجازه نمی‌دهند که در رویارویی با افکار سمی دیگران، ناامید یا عصبانی شوند. آن‌ها همیشه احساسات خود را کنترل کرده و به دیگران در شرایط بحرانی و دشوار کمک می‌کنند.

۱۱. به دنبال کمال‌گرایی نیستید

افرادی که هوش عاطفی بالایی دارند، کمال‌گرایی را در هدف‌های خود جای نمی دهند؛ چرا که می‌دانند هیچ چیز بی کم و کاستی وجود ندارد. از این رو چنانچه در میانه‌ی راه مشکلی ایجاد شود، تسلیم نمی‌شوند و این ذهنیت در آن‌ها ایجاد نمی‌شود که نمی توانند به هدف خود دست پیدا کنند.

۱۲. قدردان داشته‌های خود هستید

افراد با هوش هیجانی بالا می‌دانند که هر روزی که از راه می‌رسد، چیزی برای قدردانی دارد و تشکر کردن از زندگی را فراموش نمی‌کنند. این عادت به آن‌ها کمک می‌کند تا خلق و خوی خود را بهبود داده و انرژی خود را افزایش دهند.

۱۳. به استراحت خود اهمیت می‌دهید

اگر فکر می‌کنید که کار کردن در ۲۴ ساعت روزهای هفته شما را به موفقیت می‌رساند، سخت در اشتباه هستید. کار بدون استراحت تنها بازدهی شما را کم و استرس شما را زیاد می‌کند. بنابراین هر چقدر هم که حجم کاری شما زیاد باشد، در طول روز کاری، استراحت‌هایی را به طور مداوم برای خود در نظر می‌گیرید.

۱۴. کافئین خود را کم کرده و به اندازه کافی می‌خوابید

افرادی که هوش هیجانی بالا دارند می‌دانند که نداشتن خواب کافی و نوشیدن بیش از حد قهوه می‌تواند عصبانیت، تحریک‌پذیری و بی‌قراری آن‌ها را افزایش دهد. به همین دلیل است که هرگز اهمیت استراحت شبانه‌ی خود را دست کم نمی‌گیرند؛ چرا که خواب به تنظیم مجدد ذهن ما کمک کرده و برای رویارویی با چالش‌های روز بعد آماده می‌کند.

۱۵. اجازه نمی دهید تا  کسی روز شما را خراب کند

افرادی که هوش عاطفی آن‌ها بالا است، استادان شادی خود هستند. وقتی آن‌ها نسبت به کارکرد خود احساس رضایت دارند، اجازه نمی‌دهند که نظرات و سخنان تند و تیز دیگران حس خوب آن‌ها را بگیرد. افراد با هوش هیجانی بالا اگر چه عزت نفس بالایی دارند، اما هیچ گاه از موضع بالا به دیگران نگاه نمی‌کنند. آن‌ها نظرات دیگر افراد را هم در نظر می‌گیرند و برای منضبط‌تر بودن و موفق‌تر شدن تلاش می‌کنند.