زنان در طول دوران یائسگی، نیازمند توجه بیشتر به رژیم غذایی و دریافت برخی ویتامین‌های مفید برای این دوره از زندگی خود هستند. برای آشنایی با این ویتامین‌ها با ۷۲۴پرس همراه شوید.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی 724، کاهش تولید استروزن در بدن نشانگر ورود زنان به مرحله قبل از یائسگی است که در این مرحله با علائمی همچون گَرگرفتگی، بی‌خوابی، تعریق شبانه و تغییرات رفتاری می‌تواند همراه باشد؛ مصرف برخی ویتامین ها و مکمل ها برای کنترل این دوره بسیار موثر است.

ویتامین E

این ویتامین سبب کاهش سطح استرس در افراد می شود؛ معضلی که بسیاری از زنان یائسه به واسطه از بین رفتن تعدل هورمونی، آن رابیشتر از دیگران تجربه می‌کنند. این ویتامین در مواد غذایی بسیاری وجود دارد

ویتامین D

همزمان با قرار گیری پوست در معرض نور خورشید، این ویتامین در بدن تولید می‌گردد؛ ویتامینی که سبب حفظ سلامت استخوان ها می‌شود. افرادی که دچار کمبود این ویتامین در بدن خود هستند بیشتر ازدیگران در معرض پوک شدن استخوان ها قرار دارند. زنان یائسه نیز به دلیل مستعد بودن در ابتلا به پوکی استخوان باید روزانه از این ویتامین و همینطور کلسیم استفاده نمایند. 

ویتامین A

این ویتامین نیز برای حفظ سلامت استخوان‌ها، دندان‌ها، بافت‌ها و پوست ضروری است. با این حال مطالعه انجام شده در سال ۲۰۰۲ نشان داد مصرف مکمل‌های ویتامین A. با افزایش ۴۰ درصدی خطر شکستگی استخوان لگن در زنان یائسه مرتبط است. نظرات پزشکی در مورد فوائد این ویتامین در دوره یائسگی مختلف است و به همین دلیل بهتر است زنان با پزشک معالج خود مشورت داشته باشند.

ویتامین B۱۲

زنان در زمان یائسه بودن به این ویتامین نیاز دارند؛ ویتامینی که کمبود آن می‌تواند با بروز بی خوابی نیز ارتباط داشته باشد.

ویتامین B۶

مصرف این ویتامین باعث تجزیه پروتئین ها، نرمال کردن سطح قند خون و کمک کننده به عملکرداعصاب افراد است و به نوعی به بدن یاری می‌دهد تا آنتی بادی تولید نماید. از جمله نشانه های کمبود این ویتامین می‌توان به گیجی و منگی، افسردگی و آسیب دیدن اعصاب در دست‌ها و پا‌ها اشاره کرد. زنان یائسه به دلیل اینکه بیش از از سایر افراد در معرض ابتلا به افسردگی هستند، باید این ویتامین را در برنامه غذایی خود بگنجانند.