طبیعتا افراد درونگرا به علت تمرکز و توجه بیشتری که به دنیای درون خود دارند، کم‌تر وارد انواع گفتگوها می‌شوند و راحت‌تر می‌توانند از تنهایی خود لذت ببرند. در این مطلب به ۱۱ ویژگی افراد درون‌گرا پرداخته‌ایم.

افراد از نظر ارتباط با دنیای بیرون و درون، به دو دسته‌ی برون‌گرا و درون‌گرا تقسیم می‌شوند. در هر دسته‌ای که قرار داشته باشیم، ممکن است تمام ابعاد رفتاری دسته‌ی مقابل برای ما قابل درک نباشد. برای مثال چنان‌چه یک درونگرا باشیم ممکن است با پرحرف بودن یک برون‌گرا به راحتی کنار نیاییم یا در صورت برون‌گرا بودن سکوت‌های یک درون‌گرا را دلیلی بر غیر معاشرتی بودن وی تلقی کنیم.

چنانچه در گروه درون‌گراها قرار دارید، احتمالا این ۱۱ خصلت در شما دیده می‌شود:

۱. برنامه‌ها را لغو می‌کنید                                             

مطمئنا هدف شما بی‌احترامی یا توهین به دیگران نیست و بعضی روزها واقعا نیاز دارید که تنها باشید؛ چرا که نمی‌توانید انرژی جسمی و روانی زیادی را صرف رسیدگی به مسئولیت‌های خارج از توان خود کنید.

۲. مهمانی‌ها را زودتر از بقیه ترک می‌کنید

در شلوغی و سر و صدا، به دنبال بهانه‌ای برای ترک جمع هستید. این به آن معنا نیست که شما خجالتی هستند یا از مهمانی لذت نمی‌برید؛ بلکه به این دلیل است که در مکان‌های شلوغ، احساس منزوی بودن دارید. شما ترجیح می‌دهید که به تنهایی یا در جمع دوستان خود در یک کافه جمع شوید.

۳. تماس‌های تلفنی را پاسخ نمی‌دهید

پشت تلفن نمی‌توان حالت چهره و واکنش افراد را مشاهده کرد. از این رو تماس‌های تلفنی برای شما استرس‌آور بوده و تلاش می‌کنید تا حدالامکان حضوری صحبت کنید.

۴. وارد گپ و گفت‌های کوتاه نمی‌شوید

گپ و گفت شما را مضطرب و عصبی می‌کند و برای قرار نگرفتن در این حالت به سرعت به دنبال راه فرار می‌گردید! شما از صحبت کردن راجع به وضعیت آب و هوا و اهداف شغلی افراد دیگر متنفر هستید. از این رو ترجیح می‌دهید وارد گفتگوهای عمیق و معنادار شوید.

۵. روزهای بیشتری برای تنها بودن نیاز دارید

این به این معنا نیست که شما خجالتی هستید یا از دیگران نفرت دارید؛ فقط زمان بیشتری را برای ایجاد انگیزه باید صرف کنید.

۶. به تنهایی سفر می‌کنید

شما ۱۰۰ درصد سفر تنهایی را به سفر با شخص دیگر ترجیح می‌دهید. افراد درون‌گرا، ناظران و متفکرانی عالی هستند و می‌توانند از تنهایی خود لذت ببرند.

۷. بیشتر از حرف زدن، تماشا می‌کنید

چه در کنسرت یا چه در مهمانی باشید، علاقه‌ی چندانی به گپ و گفت ندارید؛ بلکه بیشتر دوست دارید مردم را تماشا کرده و رفتارهای آن‌ها را مشاهده کنید. چرا که گپ و گفت‌ها مانع فکر کردن و تعمق شما خواهند شد.

۸. بهترین دوست شما یک برون‌گرا است

می‌گویند که افراد برای دوستی، جذب شخصیت‌های متضاد با خود می‌شوند. شما و دوست برون‌گرای‌تان، هر دو یکدیگر را تحسین کرده و در مواقع مورد نیاز برای یکدیگر وقت می‌گذارید. ضمن این که دوستان برون‌گرا هم در گفتگوهای عمیق شما شرکت می‌کنند و انرژی شما را در بحث‌های معمولی هدر نمی‌دهند.

۹. اهل کتاب خواندن یا کافه‌گردی هستید

شاید جالب باشد که کارهای خود را در بین جمعیتی انجام دهیم که هیچ ارتباطی با آن‌ها نداریم. هر چند که شما عاشق خواندن یا نوشتن در منزل خود هستید، اما گاهی اوقات دوست دارید که با محیط خارج هم وارد ارتباط شده و خلوت خود را در میان جمع برپا کنید.

۱۰. در انتخاب دوست، خیلی انتخاب‌گرانه عمل می‌کنید

هر چند که دوستان زیادی ندارید، اما دایره‌ی نزدیکان خود را از میان افرادی انتخاب می‌کنید که انرژی شما را صرف امور جزیی نکنند. صحبت‌های معنادار و صمیمانه‌ی آن‌ها باعث روحیه بخشیدن به شما خواهد شد.

۱۱. از تنهایی خود انرژی می‌گیرید

شما در تنهایی خود رشد می‌کنید. از این رو وقتی در خود فرو می‌روید یا بر روی موضوعی تمرکز می‌کنید، انرژی زیادی به دست می‌آورید. هر چند که از گذران وقت با دوستان خود لذت می‌برید، اما هیچ چیز برای شما یک عصر جمعه‌ی خلوت نمی‌شود که در آن به کارهای مورد علاقه‌ی خود مشغول شوید.