ژل آلوئه ورا یکی از بزرگ‌ترین شفادهندگان طبیعت است. این ژل می‌تواند برای درمان آفتاب سوختگی، مرطوب ساختن پوست و تسکین سوزش، اثربخش و مفید باشد. برای این که خودتان در منزل این ژل را تهیه کنید نیاز به یک عدد گیاه آلوئه ورای سالم دارید. برای این که این ژل را بتوان چند روزی نگهداری کرد می‌توان در ساخت آن از مواد نگهدارنده هم استفاده کرد.

مواد لازم برای ساخت ژل آلوئه ورا:

  • برگ آلوئه ورا
  • در صورت تمایل: به ازای هم یک چهارم فنجان ژل، ۵۰۰ میلی‌گرم پودر ویتامین C یا ۴۰۰ واحد ویتامین E

شستن دست‌ها

اول از همه دستان خود را بشویید. این مرحله بسیار مهم است. ضمن این که باید مطمئن باشید ابزار کار شما کاملا تمیز هستند تا ژل ساختگی شما آلوده نشود.

برش پوست بیرونی آلوئه ورا

پوست بیرونی (اولین لایه) آلوئه ورا را با یک چاقوی تیز جدا کنید. بخش داخلی آلوئه ورا حاوی مقادیر زیادی ژل تاره و سالم خواهد بود.

از آنجا که ژل آلوئه ورا فاسد شدنی است، بهتر است که تمام آن را یکجا استفاده نکنید. مگر این که بخواهید اضافه را دور بیاندازید. هر تکه آلوئه ورا را به خصوص اگر بزرگ است به دو قسمت تقسیم کنید. یک آلوئه ورای بزرگ برای تهیه‌ی نصف فنجان ژل کافی است.

خارج کردن صمغ آلوئه ورا

صمغ داخل آلوئه ورا را را خارج کنید. آلوئه ورای برش داده شده را به صورت قائم در یک ظرف قرار داده تا صمغ زرد رنگ داخل آن به مدت ۱۰ دقیقه تخلیه شود. این صمغ حاوی لاتکس است که باعث تحریک پوست می‌شود. لزومی ندارد صمغ را نگه دارید چون قرار نیست در ساخت ژل از آن استفاده کنید.

کندن پوست آلوئه ورا

پوست برگ بیرونی آن را جدا کنید. با یک پوست کن، پوست دور گیاه را به دقت جدا کنید. پوست را از عمقی جدا می‌کنید که به ماده‌ی بی رنگ آلوئه ورا برسید.

  • چنانچه آلوئه وراهای شما بزرگ هستند، برش آن‌ها قبل از کندن پوست اقدام مفیدی خواهد بود.
  • پوست بریده شده را می‌توانید دور بیاندازید.

جدا کردن ژل بی رنگ

با یک قاشق یا چاقو ژل داخلی را خارج کنید. این ژل روشن و نرم بوده و به راحتی با قاشق قابل برداشت است. تمام این ژل را به یک کاسه‌ی تمیز انتقال دهید.

افزودن مواد نگهدارنده

می توانید در تهیه ژل از مواد نگهدارنده‌ی طبیعی هم استفاده کنید. چنانچه قصد دارید مقدار زیادی ژل تهیه کرده و به مدت یک یا دو ماه نگهدارید به ازای هر یک چهارم فنجان ژل ساخته شده، ۵۰۰ میلی گرم پودر ویتامین C یا ۴۰۰ واحد ویتامین E به ژل اضافه کنید. تمام این مواد را در یک دستگاه مخلوط کن به خوبی مخلوط کنید. در نگاه اول ژل کف آلود به نظر خواهد آمد.

ژل را در یک ظرف شیشه ای تمیز و استریل شده قرار دهید. در صورت استفاده از مواد نگهدارنده می‌توانید ژل تهیه شده را به مدت چند ماه در یخچال و فریزر نگهداری کنید. بدون استفاده از این دو ترکیب، ژل تنها به مدت یک یا دو هفته قابل استفاده خواهد بود.

نحوه‌ی استفاده از ژل آلوئه ورا

در التیام آفتاب سوختگی یا دیگر سوختگی‌های جزئی می‌توان از این ژل استفاده کرد. ضمن این که این ژل می‌تواند نقش یک مرطوب کننده‌ی خانگی را هم ایفا کند.

  • هرگز از ژل آلوئه ورا در بریدگی‌های عمیق یا تاول استفاده نکنید. این ژل فقط در خصوص آسیب‌های سطحی پوست کاربرد دارد.
  • در صورت ترکیب نصف فنجان ژل آلوئه ورا با یک چهارم فنجان روغن نارگیل، لوسیون مرطوب کننده و شفابخشی مخصوص ماساژ به دست خواهد آمد.