یک فوق تخصص غدد و متابولیسم،  خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ و پروستات را از پیامدهای کمبود ویتامین D برشمرد و گفت: افرادی که با کمبود این ویتامین مواجه‌اند بیشتر دچار مشکلات قلبی و عروقی می‌شوند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی 724،دکتر حسن گنجی‌زاده زواره با اشاره خواص درمانی ویتامین D، گفت: در صورت وجود این ویتامین، بدن می‌تواند فسفر و کلسیم را نیز جذب و به استحکام استخوان ها از طریق کنترل کلسیم و فسفر کمک کند.

وی ادامه داد: ویتامین D با اثری که در جذب فسفر و کلسیم از روده ها و کاهش دفع از کلیه دارد، به متابولیسم استخوان ها کمک می‌کند. 

این فوق تخصص غدد و متابولیسم افزایش مصرف ویتامین دی در بزرگسالان را بسیار مهم دانست و گفت: از آنجا که بزرگسالان با پوکی استخوان مواجه‌اند می‌توانند ویتامین مورد نیاز خود را  با مصرف غلات، شیر، ماهی و استفاده از نور خورشید، تامین کنند.  

گنجی‌زاده زواره یادآور شد: از عوامل بروز افسردگی و آسم می توان به کمبود این ویتامین در بدن اشاره کرد. کمبود این ویتامین همچنین خطر بیماری های قلبی را شدت می بخشد.

وی با بیان اینکه افراد با رنگ تیره تر، به سختی این ویتامین را دریافت می کنند، تصریح کرد: این ویتامین می‌تواند از طریق تابش مستیم نور آفتاب برای پوست ضروری باشد؛ اما قرار گرفتن در زمان طولانی در معرض نور خورشید، موجب ابتلای فرد به سرطان پوست می شود.

این فوق تخصص غدد و متابولیسم، تصریح کرد: با وجود اینکه این ویتامین در تمامی سنین مهم است ولی ویتامین D مورد نیاز در افراد بزرگسال و چاق به تناسب بیشتر است و این افراد باید از ماهی قزل آلا و تخم مرغ بیشتری استفاده کنند.  

گنجی‌زاده زواره کمبود ویتامین D به همراه فشار خون را کشنده دانست و گفت: این افراد دو برابر بیشتر از سایر افراد به مشکلات قلبی و عروقی مبتلا می‌شوند.

وی همچنین کمبود ویتامین D در زنان را عاملی برای سرطان پستان برشمرد و افزود: کمبود این ویتامین به همراه سطح بالای هورمون‌های پارا تیروئید، باعث افسردگی در فرد می‌شود.

وی تاکید کرد کمبود این ویتامین در بدن بسیار خطر ناک است و سرطان روده بزرگ و پروستات می‌تواند از پیامدهای کمبود این ویتامین باشد.

فوق تخصص غدد و متابولیسم با بیان اینکه زنان پس از یائسگی، دچار اضافه وزن می‌شوند، گفت: از گروه از زنان می‌توانند با مصرف ویتامین D و کلسیم و همچنین مکمل های آنها، از چاق شدن خود جلوگیری کنند.

وی جگر گاو، مارگارین، روغن کبد ماهی، پنیر، ماهی تن، ماهی های چرب، تخم مرغ، ماهی آزاد و نور خورشید را از منابع غنی  ویتامین D برشمرد و تاکید کرد که رژیم غذایی مناسب می تواند در جذب  ویتامین D بسیار کمک کننده باشد.

بهتر است بدانید که مصرف ویتامین D3 تا سه برابر در بالا بردن ویتامین D تاثیر گذار است که بسته به سن و فعالیت بدنی افراد باید متفاوت باشد. این مقدار برای بزرگسالان تا سن ۷۰ سالگی ۶۰۰ واحد در روز است.