شاید شنیده باشید برای پیشگیری و درمان سنگ کلیه مصرف زیاد آب مناسب است؛ اما مصرف موارد دیگری از جمله روش های غیر دارویی در این زمان بسیار حائز اهمیت است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی 724، سنگ کلیه به دلایل مختلفی مانند مصرف کم مایعات، پرکاری تیروئید، مصرف بیش از اندازه پروتئین های حیوانی، نمک و کم تحرکی به وجود می‌آید.

بیشتر افراد مبتلا به این بیماری سعی دارند با مصرف زیاد مایعات و روش های غیر دارویی آن را تسکین دهند. گفتنی است فردی که سابقه ابتلا به این بیماری را دارد، احتمال اینکه دوباره به این بیماری مبتلا شود، 50 درصد است.

این قبیل از افراد باید همواره با در نظر  گرفتن رژیم غذایی مناسب و مصرف مایعات فراوان از بازگشت مجدد این بیماری خودداری کنند.

با تشکیل سنگ هایی همانند شن در مجاری ادراری، ناگهان دردی شدیدی به سراغ انسان می‌آید که با مصرف زیاد مایعات گاها بدون دخالت پزشک هم از بدن خارج می‌شوند.

توصیه می‌شود برای استفاده از آب، آن را جوشانده و سرد شده آن را استفاده کنید، یا اینکه از آب های تصفیه شده و معدنی موجود در بازار استفاده کنید.

افراد مبتلا به سنگ کلیه مخصوصا افرادی که دارای سنگ‌های اگزالاتی هستند باید از مصرف اسفناج، نوشابه، آجیل، شکلات، مواد کافئین دار و پروتئین های حیوانی بپرهیزند.

همچنین این افراد برای تسکین دردهای خود و دفع سنگ های کلیوی بهتر است از هندوانه، خیار، شاهی، کرفس، جعفری، نعناع، گریب فروت، آلو، خیار، ترب، مارچوبه و مرزه استفاده کنند.

مصرف آب لیمو و پرتقال به دلیل داشتن سیترات توصیه می‌شود و از تشکیل اینگونه سنگ‌ها جلوگیری می‌کند؛ چرا که مصرف سیترات به خودی خود از تجمع کریستال‌ها در راستای تشکیل سنگ‌ها مفید است.

بهتر است بدانید آب مرکبات برای افرادی که از سنگ فسفات کلسیم رنج می برند مضر است؛ ولی برای افرادی که دارای سنگ‌های اگزالات کلسیمی و اسید اوریک هستند، بسیار مفید است.

گفتنی است که مصرف قهوه و چای کمرنگ از خطر ابتلا به سنگ کلیه می‌کاهد، ولی نباید در مصرف آن زیاده روی کرد؛ چرا که مصرف بیش از اندازه آن به خاطر اگزالات موجود در چای و قهوه احتمال ایجاد این سنگ ها را در بدن افزایش می‌دهد.

همچنین نوشیدن قره قاط، آب گریب فروت و نوشابه سیاه  توسط افرادی که دارای سنگ اگزالات کلسیم هستند، خطرناک و سبب تشکیل سنگ های اگزالات کلسیمی می‌شود.

برای پیشگیری از تشکیل اینگونه سنگ ها، مصرف گل گاو زبان بسیار مهم است.

توصیه می‌شود افراد مبتلا به این بیماری برای دفع اینگونه سنگ‌ها از دمکرده قاصدک به دلیل مدر بودن و از دم کرده کاکل ذرت به صورت روازانه و روزی سه بار استفاده کنند.

مصرف خاکشیر به دلیل خاصیت ادرار آوری و مخلوط خاکشیر، خارشتر و ترنجبین با آب گرم به صورت ناشتا می‌تواند اثری فوق العاده در دفع سنگ ها داشته باشد.

ترکیب گیاهی مهم برای دفع سنگ کلیه

 40 گرم خارخاسک و دم گیلاس، 20 گرم آویشن، کاکل ذرت و افسنطین و دم اسب را با هم مخلوط و دم کنید و مصرف کنید. مصرف این ماده روزی سه وعده تاثیر شگفت‌آوری در دفع سنگ کلیه دارد.

آب ترب سیاه، خار مریم، چای سبز، خرفه و قره قاط، عرق خار شتر، خارخاسک، خاکشیر، زبان گنجشک، برگ پنیرک و مصرف عسل در درمان سنگ های کلیه مفید هستند.

همچنین می‌توان از ماساژ زیر شکم و پهلو با روغن کرچک بهره جست. 

افراد مبتلا به سنگ های کلیه می‌توانند ورزش‌هایی مانند طناب زدن و کوهنوردی را انجام دهند.