افراد دارای اضافه وزن از انواع مختلف چاقی که هر کدام به دلایل متعددی به وجود آمده، رنج می‌برند؛ نکته مهم این است که هر نوع از چاقی، شیوه درمانی مخصوص خودش را دارد. 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی 724، باید دانست که چاقی عوامل مختلفی دارد که هر کدام از انواع آنها، روش درمانی خودش را دارد و  برای هر فردی روش خاصی موثر واقع می‌شود.

چربی به دو گونه مختلف در بدن توزیع و به صورت چاقی سیبی شکل و گلابی شکل خود را نمایان می‌کنند.

الگوی توزیع چربی ها در بدن سبب می‌شود دور کمر افراد بیش از باسن آنها باشد که این نوع از چاقی را چاقی سیبی شکل می‌نامند؛ این چاقی هم در زن و هم در مرد نمایان می‌شود.

 بالعکس اگر دور باسن افراد بیش از کمر آنها باشد، این چاقی را چاقی گلابی شکل می‌نامند که بیشتر در زنان رایج است.

طبق تحقیقات انجام شده در دانشگاه شفیلد انگلستان، چاقی در شش نوع تقسیم می‌شود که هرکدام راه های خلاصی خود را دارند.

چاقی سیبی شکل بالاتنه

چاقی سیبی شکل بر اثر مصرف زیاد غذا و فعالیت کم افراد به وجود می‌آید؛ این افراد باید تا حد امکان از مصرف مواد غذایی شیرین بپرهیزند و در طول روز ۳۰ دقیقه فعالیت‌های ورزشی انجام دهند.

چاقی سیبی شکل، شکم و اطراف معده

این نوع چاقی را باید با کاهش استرس و افسردگی درمان کنید؛  طبق تحقیقات این دانشگاه ورزش های دو نفره و تکنیک های تمدد اعصاب از بهترین راه های خلاصی این نوع چاقی است. 

چاقی گلابی شکل/ پایین تنه

این چاقی که بیشتر متوجه زنان است به سختی از بین می‌رود؛ برای از بین بردن چربی های باسن بایستی تمرینات ورزشی پایین تنه و ورزش های مناسب قلب و عروق را انجام داد.

چاقی گلابی شکل/ معده متورم

افرادی که مشکلات تنفسی دارند اغلب از چاقی معده متورم خود شاکی‌اند که تمرینات و  ورزش های تنفسی برای آنها مفید است. 

چاقی گلابی شکل/ قسمت های پایین پا

این چاقی متوجه زنان باردار است که با ورزش های آبی ایروبیک رفع می‌شود. زنان باردار می‌توانند با بالا نگه داشتن پاهای خود این مشکل را رفع کنند.

چاقی سیبی شکل/ معده بزرگ و بیرون زده و چربی قسمت فوقانی پشت

این نوع چاقی که از عوامل کم تحرکی است با ورزش و خوردن منظم غذا برطرف می‌شود.