زنان بیشتر از مردان در معرض ابتلا به سرطان روده هستند و باید نسبت به علائم آن هوشیار بوده و در صورت مشاهده نشانه های سرطان روده، سریعا به پزشک مراجعه نمایند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی 724، سرطان روده بزرگ یا کولون بیماری حائز اهمیتی است که زنان باید بیشتر به آن توجه داشته باشند؛ چرا که هر روز به آمار مبتلایان به این بیماری اضافه می‌شود.

براساس تحقیق محققان، ابتلا به این بیماری در متولیدن سال ۱۹۹۰ به میزان دوبرابر افزایش یافته است که هنوز نتیجه‌ای قطعی از این موضوع نمی‌توان بدست آورد.

یک پزشک بخش کبد و معده کلینیک ان. وای. یو لانگون لیسا ، استرس و رژیم غذایی را از عومل ابتلا به این بیماری دانست و افزود: باید تحقیقات بیشتری در این خصوص صورت پذیرد.

زنان بیشتر در معرض خطر ابتلا به سرطان روده هستند و این بیماری به عنوان سومین عامل مرگ در زنان به شمار می‌آید؛ این در حالیست که سرطان سینه در جایگاه نخست و سرطان ریه در جایگاه دوم قرار دارند.

با تشخیص به موقع می‌توان از بروز این بیماری جلوگیری کرد؛ پس هر زنی باید به نسبت به علائمی همچون مشاهده خون تیره در مدفوع، کارنکردن خوب شکم، گرفتگی عضلانی و نازک شدن مدفوع و هم چنین سابقه ابتلا به این بیماری در وابستگانش توجه نماید.

۱. مشاهده خون تیره در مدفوع

حجم خون کم پس از مدفوع می‌تواند نشان‌دهنده بواسیر باشد؛ اما در صورت مشاهده خون بسیار به رنگ قهوه‌ای یا مشکی باید به پزشک مراجعه شود که طبق نظر گانجو در این حالت منبع خون در بخش‌های بالایی روده‌ می‌باشد.

۲. یبوست

یبوست در طولانی مدت حاکی از وجود یک مانع در روده فرد است؛ چرا که مدفوع در ابتدای مسیر روده نرم بوده و با رسیدن به انتهای روده سفت و سخت می‌گردد و در صورت وجود تومور در انتهای روده، مدفوع نمی‌تواند خارج شود.

۳. گرفتگی عظلانی

گرفتگی ناگهانی در پایین معده می‌تواند فقط به خاطر گازهای معده باشد. یا البته شاید چیزی جدی‌تر؛ اگر دردهایتان ناآشنا هستند و یا احساس می‌کنید که می‌خواهید مدفوع کنید، اما نمی‌توانید، بهتر است موضوع را با پزشکتان در میان بگذارید. 

۴. نازکی مدفوع!

در صورت مسدود بودن مسیر روده، مدفوع از مجرایی باریک عبور و خارج خواهد شد که در صورت تکرار پی در پی باید به پزشک مراجعه شود.