نارسایی قبلی یکی از بیماری‌های کودکان است که آشنایی با دلایل بروز و علائم آن می‌تواند به پیشگیری و درمان این بیماری کمک کند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی 724، علی صادق‌پور ازجراحی شدن پسر ۴ ساله‌ای در بیمارستان سینا در روز ۱۷ خردادماه امسال خبرداد و افزود: این کودک دچارمرگ مغزی شده بود و انجام این عمل صرفا برای اهدای اعضایش به بیماران نیازمند دیگر صورت گرفته است

وی افزود: قلب این کودک پس ازانتقال به بیمارستان قلب شهید رجایی تهران به یک کودک ۲ ساله پیوند زده شد.

فوق تخصص جراحی قلب و عروق و پیوند اظهارکرد: قلب کودک اهداکننده به دلیل احیاشدن در دفعات متعدد بسیار مناسب نبود، ولی این کودک ۲ ساله طی ۵ روز تحت مراقبت با دستگاه کمک قلبی بود و پس از این روزها دستگاه از وی جداشده و اکنون وضعیت این بیمار مساعد است.

وی بیان کرد: برخی کودکان نیازمند به پیوند قلب، دارای مشکلات مادرزادی هستند و حتی برخی دیگر با یک سرماخوردگی ساده دچار نارسایی قلبی شده و در نتیجه نیاز به قلب پیدا می‌کنند.

صادق‌پور ادامه داد: بیمارانی که قلبشان دچار نارسایی می‌گردد، قابل برگشتند و باگذشت یک تا دوماه وضعیت سلامتشان نیز بهتر می‌شود؛ اما برخی دیگر از آن ها به دلیل برگشت نکردن نیازمند به پیوند هستند.

وی  سوء تغذیه‌های شدید در دوران بارداری را عاملی برای تشدید اختلال در قلب دانست و افزود: این نارسایی ابتدا مادر و سپس جنین را درگیر این بیماری می‌کند.

این فوق تخصص جراحی قلب و عروق و پیوند خاطرنشان کرد: از جمله علائم نوزاد مبتلابه مشکلات قلبی شامل تنگی نفس، آبی رنگ شدن لب و زبان و ناخن‌های دست و پا ، ضعف و بی‌حالی در هنگام خوردن شیر و عدم رشد و یا وزن بچه است.