تأمین ویتامین ها، مواد معدنی، آب کافی و انرژی مناسب در ایام روزه داری بسیار حائز اهمیت است و بر حسب سن و سال، میزان فعالیت بدنی درطول روز، وضعیت سلامت یا بیماری، گرما و سرمای محیط وبهره گیری از رژیم غذایی مطلوب، برای هرفرد متفاوت خواهد بود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی 724، فرد روزه دار در وعده سحری خود نیازمند به گلوکز قندی است؛ این در حالی است که این وعده تنها می‌تواند به مدت کوتاهی تامین گر انرژی آن فرد باشد و پس از آن بدن مجبور به استفاده از گلیکوژن و چربی های اضافه در خود است. سپس باصرف وعده افطار، تمام میزان کالری و مواد مغذی برای سلول های بدن تامین و سبب سرزنده شدن در فرد می‌گردد.

کیفیت غذای وعده سحری در ماه رمضان بسیارحائز اهمیت است؛ چراکه علاوه بر رفع گرسنگی و جلوگیری از تجزیه بافت‌های عضلانی بدن، سبب افزایش بیشتر توان فرد در طول روز می‌شود. باید سعی شود از غذاهایی که هضم آنها آسان‌تر صورت می‌گیرد استفاده نشود و به جای آن از نان‌های سبوس دار، برنج، پاستا، سیب زمینی و گندم سبوس دار که حاوی فیبر و ویتامین های B بسیاری هستند استفاده شود تا سطح انرژی فرد در طول روز بیشتر باشد.

غذاهایی دارای مقادیر بسیار شکر سبب بالابردن میزان انرژی در فرد به مدت کوتاهی می‌شود و سپس سبب افت قند خون و در نتیجه کاهش میزان توان وی می‌گردند.

در کنار مصرف کربوهیدرات‌ها از غذاهای حاوی پروتئین از جمله شیر، ماست، پنیر و هم چنین حبوبات استفاده نمایید؛ چراکه این دسته از مواد غذایی باعث سیری بیشتر فرد در طول روز می‌شوند.

هنگام افطار روزه خود را با تعدادی خرما باز کنید؛ چون این میوه حاوی کربوهیدارات است و قندخون را به حالت طبیعی خود می‌رسانندو هم چنین مصرف یک لیوان آبمیوه تازه و یک کاسه سوپ می‌تواند به نوعی جبران کننده مایعات از دست رفته فرد درطول روز باشد. 

 بهتر است غذاهای دارای کربوهیدرات ،پروتئین ،حبوبات، سبزیجات و میوه ها در وعده های سحری و افطار متعادل مصرف شود.

نکات جلوگیری از تشنگی در طول روز در ماه رمضان

  • نوشیدن بسیار آب بین وعده افطار تا سحر
  • محدود کردن غذاهای چرب و دیر هضم و هم چنین سرخ کردنی در دو وعده غذایی
  • پرهیز ازخوردن غذاها و خوراکی های ترش، شور، کنسروی ، انواع بیسکوئیت‌ها و هم چنین چای بسیار
  • زیاد نخوردن انواع مواد غذایی در وعده سحری

گفتنی است: انجام ورزش های سبک در ساعت ۳ بعدازظهر و هنگام مغرب علاوه بر چربی سوزی، سبب کاهش وزن درافراد چاق می‌شود.