گاهی اوقات در زندگی شاهد مواردی می‌شویم که جز شانس و تصادف توجیه دیگری ندارند. در این مطلب به فهرستی از اشتباهات عجیبی می‌پردازیم که تاریخ را عوض کردند!

اشتباه‌ ترجمه و بمب اتمی

در سال ۱۹۴۵، ایالات متحده خواستار تسلیم ژاپن شد. در آن زمان، سوزوکی، نخست وزیر ژاپن نامه‌ای به‌ترومن، رییس جمهور وقت ایالات متحده نوشت که در آن از کلمه‌ی «mokusatsu» استفاده شده بود و‌ترجمه‌ی تقریبی آن این بود: «در مورد این موضوع فکر خواهیم کرد.»

اما مترجم این واژه را به «ما اهمیت نمی‌دهیم.» و سپس به «پیشنهاد شما ارزشی برای ما ندارد.» تغییر داد. بنابراین رییس جمهور فرمان بمباران اتمی ژاپن را صادر کرد!

تایتانیک و افسر دوم

دیوید بلر، افسر دوم کشتی تایتانیک بود که قبل از حرکت کشتی به صورت تصادفی کلیدها در یک محفظه‌ی مخصوص دوربین‌های دوچشمی قرار داد و همین مسئله دید دوربین را محدود کرد. اگر این اتفاق نمی‌افتاد دیدبان‌ها می‌توانستند کوه یخی که بر سر راه بود را ببیند و کشتی را نجات دهند.

سهل انگاری و پنی سیلین

الکساندر فلمینگ محقق خیلی منظمی نبود. او یکی از ظرف‌های حاوی کشت باکتری‌های استافیلوکوک را به علت تعطیلات، دو هفته‌ای فراموش کرد. وقتی که برگشت، متوجه شد که قالب ظرف با باکتری‌های مرده پوشیده شده است.

به این‌ترتیب پنی سیلین کشف و پایه و اساس آنتی بیوتیک مدرن شد.

شهاب سنگ و مسیحیت

حوادث جاده‌ی دمشق نقش بزرگی در مسیحیت داشت و احتمالا این وقایع با سقوط یک شهاب سنگ در ارتباط بود.

پولس (یکی از مبارزان مسیحیت) در راه دمشق نور درخشانی دید که باعث کور شدنش شد. او سه روز پس از ملاقات با حنانیا، بینایی خود را به دست آورد و پس از آن مسیحی شد. پائول آن حادثه را عملی از طرف خداوند دید و به همین دلیل به مسیحیت روی آورد.

سقوط دیوار برلین و حواس پرتی یک سیاستمدار

در سال ۱۹۸۹، گونتر شابوسکی سیاستمدار آلمان شرقی در سخنرانی خود اعلام کرد که تمام محدودیت‌های مربوط به عبور از دیوار آلمان برداشته شده است. یک خبرنگار در جمع تاریخ دقیق این این رفع محدودیت را پرسید و شابوسکی جواب داد: «همین الآن.»

 مطبوعات بلافاصله حرف وی را انتشار دادند!به این‌ترتیب هزاران نفر از مردم خواستار عبور از دیوار برلین شدند. برای جلوگیری از شورش، دولت مجبور شد که دیوار را به کل بردارد! بنابراین، شابوسکی به صورت سهوی باعث از بین بردن یک مرز بزرگ شد!

بی دست و پایی یک دانشمند و شیشه‌ی نشکن

در سال ۱۹۰۳، ادوارد بنهدیکتوس باعث شکستن شیشه‌ی دارو در آزمایشگاه شد. او با تعجب دید که شیشه خرد نشد. سپس به خاطر آورد که یک لایه‌ی نازک از نیترات سلولز بر روی دیواره‌ی شیشه از آزمایش قبل باقی مانده بود.

بنهدیکتوس با استفاده از این یافته، ایده‌ی ساخت شیشه‌های سه لایه را مطرح کرد که در خودروها برای حفاظت از رانندگان و مسافران آن‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

ناپلئون و فرانسه

جزیره‌ی کورس، محل تولد ناپلئون تنها یک سال قبل از تولد او به فرانسه داده شد و همین اتفاق سرنوشت ناپلئون را تغییر داد. به این‌ترتیب او به عنوان یک شهروند فرانسوی توانست به ناپلئون معروف تبدیل شود.

اشعه‌ی X

در سال ۱۸۹۵، یک فیزیکدان آلمانی به نام ویلهلم رونتگن در طی آزمایشی به طور تصادفی دست خود را در مسیر تابش اشعه‌ی جدیدی قرار داد و در کمال تعجب دید تصویر استخوان‌های خود را به شکل واضحی می‌بیند. امروزه همه می‌دانیم که کشف او در دنیای پزشکی باعث انقلاب شد!

قسطنطنیه و دروازه‌های باز

در سال ۱۴۵۳، قسطنطنیه پس از محاصره ی‌ترک‌ها سقوط کرد. این اتفاق به این دلیل افتاد که چند دروازه‌ی مخفی قفل نشده بودند. به این‌ترتیب‌ترک‌ها به آسانی توانستند وارد قسطنطنیه شوند و شهر را تصرف کنند.