نوشیدن آب آلبالو در این گرما نه تنها تشنگی شما را رفع می‌کند بلکه این آنتی اکسیدان با تاثیر بر عملکرد سیستم ایمنی، درد، بی خوابی، تورم، نقرس و چاقی را هم رفع می‌کند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی 724، فلاونوئیدها (زردینه یا زیست‌زرینه)، یک نوع آنتی‌اکسیدان موجود در آب آلبالو، توسط گیاهان برای مبارزه با عفونت ساخته می‌شوند. تحقیقات نشان می‌دهد که این مواد شیمیایی می‌توانند تاثیر قابل‌توجهی بر عملکرد سیستم ایمنی بدن بگذارند.

آب آلبالو نه تنها طراوات‌بخش و خوشمزه است، بلکه فواید زیادی نیز برای سلامتی دارد. این نوشیدنی مقوی حدود ۱۲۰ کالری در هر ۱ فنجان دارد و سرشار از مواد مغذی مانند پتاسیم و آهن است. این نوشتار را بخوانید تا ۸ دلیل را برای نوشیدن و لذت بردن از آب آلبالو بدانید! در ادامه این مطلب را به نقل از سایت بازده می‌خوانیم.

۱. به بازیابی بدن‌تان بعد از تمرینات ورزشی کمک می‌کند.

آب آلبالو می‌تواند به بازیابی بدن پس از انجام ورزش کمک کند. این نوشیدنی به طور طبیعی سرشار از پتاسیم است، و پتاسیم تکانه‌های الکتریکی را در سراسر بدن هدایت می‌کند. این ماده‌ی معدنی همچنین به حفظ فشار خون مناسب، هیدراتاسیون، بازیابی عضلات، تکانه‌های عصبی، هضم غذا، ضربان قلب، و تعادل pH کمک می‌کند. آلبالو حاوی حدود ۳۳۰ میلی‌گرم پتاسیم در هر فنجان است، و این میزان تقریبا ۱۰ درصد از نیاز روزانه‌ی شما را تامین می‌کند.

۲. با التهاب و درد آرتریت مقابله می‌کند.

تحقیقات نشان می‌دهند که آنتی‌اکسیدان‌های موجود در آب آلبالو می‌توانند درد و التهاب آرتروز را کاهش دهند. مطالعه‌‌ای که در سال ۲۰۱۲ انجام شد، نشان داد که نوشیدن آب آلبالو دو بار در روز و به مدت ۲۱ روز درد احساس شده توسط افراد مبتلا به آرتروز را کاهش می‌دهد. آزمایش‌های خون نیز نشان داد که التهاب افراد شرکت‌کننده در مطالعه نیز به طور قابل توجهی کاهش یافت.

۳. تورم را کاهش می‌‌دهد.

هنگامی که آدم‌ها درد ناشی از تورم را تجربه می‌کنند، اغلب به داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAID) روی می‌آورند. با این حال، اثرات این داروها می‌تواند مضر باشد، به خصوص زمانی که شما آنها را مکررا مصرف می‌کنید یا به آنها آلرژی دارید. مطالعه‌ای که در سال ۲۰۰۴ انجام شد، نشان داد که مکمل آب آلبالو می‌تواند التهاب و رفتار مرتبط با درد را در حیوانات کاهش دهد. این امر نشان می‌دهد که آب آلبالو می‌تواند یک درمان برای تورم در انسان باشد.

۴. سیستم ایمنی بدن را تقویت می‌کند.

آلبالو نیز مانند تمام میوه‌ها و سبزیجات، سرشار از آنتی‌اکسیدان‌های قدرتمند و خواص ضد ویروسی است. فلاونوئیدها (زردینه یا زیست‌زرینه)، یک نوع آنتی‌اکسیدان موجود در آب آلبالو، توسط گیاهان برای مبارزه با عفونت ساخته می‌شوند. تحقیقات نشان می‌دهد که این مواد شیمیایی می‌توانند تاثیر قابل‌توجهی بر عملکرد سیستم ایمنی بدن بگذارند.

۵. متابولیسم بدن را تنظیم می‌کند و با چربی‌ها مبارزه می‌کند.

شواهدی در رابطه با حیوانات وجود دارد که نشان می‌دهد آلبالو می‌تواند به تنظیم متابولیسم بدن شما کمک کند و توانایی شما را برای از دست دادن چربی شکمی افزایش دهد. یک مطالعه نشان داد که آنتوسیانین‌ها ( نوعی فلاونوئید مسئول رنگ قرمز آلبالو) علیه چاقی مبارزه می‌کنند. مطالعه‌ی دیگری که روی موش‌ها صورت گرفت، نشان داد که آلبالو می‌تواند به کاهش التهاب و چربی شکمی کمک کند، و خطر ابتلا به سندرم متابولیک (سندروم متابولیک) را کاهش دهد.

۶. مشکل بی‌خوابی را رفع می‌کند.

آب آلبالو بخورید تا رویاهای شیرین ببینید. این نتیجه‌‌ای است که محققان دانشگاه ایالتی لوئیزیانا گرفته‌اند. آنها الگوهای خواب ۷ فرد بزرگسال را مشاهده کردند. در دو هفته‌ی اول، شرکت‌کنندگان در مطالعه دو بار در روز آب آلبالو نوشیدند، پس از آن دو هفته هیچ چیزی ننوشیدند، و پس از دو هفته یک نوشیدنی دارونما نوشیدند. آب آلبالو باعث شد شرکت‌کنندگان به طور متوسط ۸۴ دقیقه بیش‌تر بخوابند در مقایسه با زمانی که دارونما مصرف کرده بودند.

همچنین، با توجه به مطالعه‌ای که اخیرا انجام شده‌است، خواص ضد التهابی آب آلبالو همراه با ملاتونین موجود در آن که برای تنظیم خواب مفید است، می‌تواند کمک‌تان کند که خواب بهتری داشته باشید. نتایج این مطالعه نشان می‌دهند که آب آلبالو دارای اثرات مشابه داروهای بی‌خوابی مثل سنبل‌الطیب (علف گربه) یا ملاتونین در بزرگسالان مسن‌تر است.

۷. جلوی رشد سرطان را می‌گیرد.

در مطالعه‌ای که در سال ۲۰۰۳ صورت گرفت، محققان آب آلبالو را با سولینداک (داروی غیر استروئیدی ضد التهابی) که رایج‌ترین داروی ضد التهابی پیشگیرانه برای تومورهای روده‌ی بزرگ است، مقایسه کردند. اگر چه این مطالعه، حیوانی بود اما نکته‌ی قابل‌توجه این است که نتایج به‌دست آمده نشان داد آب آلبالو – بر خلاف داروهای غیر استروئیدی ضد التهابی – رشد سلول‌های سرطانی را کاهش می‌دهد.

۸. از نقرس جلوگیری می‌کند.

یک مطالعه‌ی جدید که در مجله‌ی غذاهای کاربردی منتشر شده‌‌است، نشان می‌دهد که آب آلبالو می‌تواند با نقرس مبارزه می‌کند. نقرس نوعی ورم مفاصل است که باعث حملات مکرر درد شدید و تورم می‌شود. در این مطالعه، شرکت‌کنندگان کنسانتره‌ی آب آلبالو را که با آب رقیق شده بود، نوشیدند. این میوه سطح اسید اوریک (ماده‌ای شیمیایی است که در صورت زیاد بودن باعث نقرس می‌شود) و پروتئین واکنش C (یک نشانگر التهاب) را کاهش داد. محققان باز هم این تاثیر را به آنتوسیانین‌های موجود در آلبالو نسبت می‌دهند، ماده‌ای که باعث رنگ قرمز تیره‌ی این میوه شده‌است.

*آب البالو، حتی اگر خواص آنتی‌اکسیدانی و مواد مغذی موجود در آن را نادیده بگیریم، خوشمزه و طراوت‌بخش است. سعی کنید به جای نوشیدنی‌های گازدار و نوشیدنی‌های ورزشی چیزی بنوشید که واقعا می‌تواند در وضعیت سلامتی شما تفاوت زیادی ایجاد کند.