مجمع جهانی اقتصاد ایران را به‌عنوان مقرون‌ به‌صرفه‌ترین مقصد گردشگری در جهان برای گردشگران خارجی برای سومین سال متوالی معرفی کرده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی 724، این مجمع در گزارش شش‌ماهۀ خود اعلام کرد ایران در زمینۀ هزینه‌های گردشگری ارزان‌ترین  مقصد گردشگری جهان محسوب می‌شود و بازدید از کشورهای دیگر مانند مصر، مالزی، روسیه، ترکیه، یونان، اسپانیا، ایالات‌متحده، فرانسه و ایتالیا پرهزینه‌تر از ایران است.

در انتهای این فهرست نام 10 کشور شامل پرو، استرالیا، دانمارک، سنگال، نروژ، ایسلند، باربادوس، بریتانیا و سوئیس آمده که گران‌ترین مقاصد گردشگری محسوب می‌شوند.

مسجد وکیل شیراز

در تهیه این فهرست هزینه‌های گردشگری ازجمله قیمت بلیت، مالیات، نرخ سوخت، قیمت هتل، نرخ خدمات و قیمت مواد غذایی در نظر گرفته شده‌اند.

ایران همچنین به لحاظ منابع و مقاصد فرهنگی در رتبۀ 38 جهان قرار گرفته که نسبت به برخی کشورهای اروپایی از جمله جمهوری چک (42)، دانمارک (43)، مجارستان (45)، رومانی (46) رتبۀ بالاتری دارد.

گردشگران خارجی در آرامگاه حافظ، شاعر نامدار ایرانی در شیراز

 مجمع جهانی اقتصاد در گزارشش افزود رتبۀ ایران در این فهرست طی دو سال اخیر چهار امتیاز بالا رفته و به 66.6 رسیده است.

در فهرست مناسب‌ترین مقاصد گردشگری با در نظر گرفتن عوامل مختلف که برای یک گردشگر خارجی اهمیت دارد از جمله امنیت، هزینه‌ها و تعداد جاذبه‌ها، بهداشت، بازار و دسترسی به اطلاعات، ایران در میان 136 کشور در رتبۀ 93 قرار گرفته است.

گردشگران خارجی در بازار سنتی اصفهان

در میان کشورهای خاورمیانه عربستان سعودی (رتبه 63)، قطر (رتبه 47) و امارات متحده عربی (رتبه 29) وضعیت بهتری از ایران دارند.

در صدر این فهرست 10 کشور اسپانیا، فرانسه، آلمان، ژاپن، انگلیس، آمریکا، استرالیا، ایتالیا، کانادا و سوئیس قرار گرفته‌اند.

در انتهای فهرست مناسب‌ترین مقاصد گردشگری نیز 10 کشور بنین، لسوتو، نیجریه، مالی، سیرالئون، موریتانی، کنگو، بوروندی، چاد و یمن به‌عنوان بدترین مقاصد گردشگری معرفی شده‌اند.