اگر به تازگی غمی در سینه دارید که این غم مرتب جلوی ذهن شما است و در هر فعالیتی ذهنتان حول مسئله‌ی غمگین چرخ می‌خورد و امکان لذت بردن از لحظه‌های زندگیتان را ندارید، بدانید این غم نیست که شما را رها نمی‌کند، بلکه شما هستید که غم را انتخاب کرده‌اید.

برای شاد زیستن و توقف افکار منفی و به تبع آن غم و غصه در وجودتان، با به کارگیری این ۱۰ روش زندگی متفاوتی را تجربه کنید.

۱. به تفکرات غم‌انگیز خود فرمان ایست بده

خودگویی‌های ذهنی منفی  را خیلی مصمم و جدی رها کنید و افکار مثبت که به شما حال بهتری می‌دهند را به درون خود دعوت کنید. همین‌ که ذهنتان اطاعت نکرد، افسار او را بکشید و چون معلمی سخت‌گیر از یاغی‌گری او به راحتی نگذرید. اگر لازم است گاهی خود را تنبیه کنید مثلا بخاطر افکار منفی  و ادامه‌ی آن، ده بار روی کاغذ  جریمه بنویسید که «من  بین غم و شادی همیشه شادی را انتخاب می‌کنم».

۲. در برابر کسی جبهه نگیر

سعی نکن برای تخلیه‌ی خودت، دیگران را نقد کنی و کارهای اشتباه آن‌ها را مرتب به آن‌ها یادآوری کنی. دیگران هم مثل خود تو هستند. آن‌ها هم گاهی کوتاهی‌ می‌کنند، گاهی خسته یا گرفته هستند و ممکن است به اندازه‌ی کافی خوب و مثبت نباشند، اما ضرورتی نیست تا ما شمشیر خشم و کینه را بر روی آن‌ها بکشیم تا نابسامانی‌ها را با خشم و انتقاد اصلاح کنیم.

۳. خود را به سکوت ذهنی و مراقبه عادت بده

در ابتدای روز و در پایان آن، فرصتی را برای راز و نیاز و سکوت به خود بده. قدردان و شکرگزار آن‌چه داری باش، خود را به انرژی مثبت عظیم کائنات متصل کن و همگام با همه‌ی هستی شاد و شاکر باش. چون پرندگانی که هر روز صبح آوای سرخوشی و قدردانی سر می‌دهند، چون  جریان هستی در آب و خاک و هوا تغییرات را بپذیر و از آنچه هستی شاد باش.

۴. نیمه‌ی پر لیوان را ببین

خوش‌بینی را در خود تمرین کن و سعی کن در هر رویداد و اتفاق، جنبه‌ی مثبت و خیر آن را ببینی. وقتی نگاه مثبت و خیری به آن‌چه که می بینی داشته باشی، خیر و رحمت و برکت  در زندگی تو جاری می‌شود. هر وضعیتی از زندگی اعم از جوانی، پیری،بیماری، شکست و غیره در روند زندگی ما لازم است و ما به همه‌ی جریانات هستی برای زیستن نیازمندیم. سعی کنیم در همه‌ی مراحل زندگی، به جای غر زدن و شکوه کردن نکات مثبت  آن مرحله را ببینیم و از زندگی لذت ببریم.

۵. تو مسئول کنترل همه چیز نیستی

فراموش نکن که تو نمی‌توانی، همه چیز را کنترل کنی و برای هر ناکامی یا عدم اقبال، با دیگران گلاویز شوی ، بیش از حد به خود سخت نگیر، قرار نیست کار جهان به دست تو اصلاح شود، خودت درست و انسانی زندگی کن و خودت را به جریان زندگی بسپار.

۶. دنیای ذهنی شادی را در درونت بساز

به جای اعتیاد به افکار منفی و تصور انواع و اقسام خیانت و شکست و بدهکاری و بیچارگی، وضعیتی مثبت و مطلوب که حال تو را خوب می‌کند و آرزوی آن را داری در ذهنت تصور کن .خودت را به مثبت اندیشی عادت بده  و رویدادهای امید بخش و شادی بخش را تصور کن.

۷. ترس و نگرانی را با توکل به خدا از خودت دور کن

ترس از آینده و چیزی که هنوز نیامده است، یک حس  منفی است که خودت ایجادش می‌کنی و خدای آن خودت هستی. ترس را خلق نکن و اگر به سراغت آمد، با برنامه‌ریزی و توکل به خداوند و سپردن نتیجه‌ی  فعالیت‌ها و کارهایت به او از نگرانی دست بردار. کسی که به منبع لایزال الهی وکالت کارش را داده است، دلیلی ندارد که نگران و مضطرب باشد.

۸. ببخش

کینه‌ها را در خود انبار نکن.کینه جزو مواردی نیست که بعدا به آن نیاز پیدا کنی، کینه‌ی کسی یا چیزی را در دلت نگه ندار. کینه مانند میوه‌ی گندیده‌ای است که در یخچال یا انباری خود نگه داشته‌ای و دلت نمی‌آید آن را دور بریزی. هرگز چیزی که تاریخ مصرفش تمام شده را نگه ندار. از شر آن رها شو چون چیزهای فاسد، به تمام محیطی که در آن هستند آسیب می‌رسانند.

۹. با طبیعت دوست باش

فرصتی از زمان خود را به طبیعت اختصاص بده، به کوه برو و از سر سختی و مقاومت او بیاموز. به دشت و جنگل و صحرا برو و لطافت و زیبایی  و انرژی‌های مثبت آن‌ها را بگیر. طبیعت شارژر خوبی است که وصل شدن به آن باعث تقویت خوبی و احساسات خوب در ما می‌شود.

۱۰. در لحظه‌ی حال زندگی کن

آرامش را در وجودت تمرین کن و تمام سعی خود را برای زیستن در لحظه‌ی اکنون، انجام بده. رفتن به گذشته، ما را افسرده و پیشروی به آینده ما را دچار ترس و دل می‌کند. از تک تک لحظاتی که در آن وجود داری، با آرامش و شادی لذت ببر. ما نمی دانیم پایان عمر ما چه روزی است. پس باید از روزهایی که در آن زنده‌ایم و به ما فرصت زندگی داده شده است بدون تمرکز در گذشته یا آینده نهایت بهره را ببریم.