نرگس کلباسی همان بانوی نیکوکاری است که در سال ۲۰۱۴ به دلیل ناپدید شدن یکی از کودکان یتیم ومعلولی شرق هند به یک سال زندان وپرداخت جریمه محکوم شد. وی به تازگی به همت سفیر ایران در هند و رایزنی دیگر مسئولان از این اتهام تبرئه شده و امروز توانست به کشور و زادگاهش اصفهان بازگردد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی 724،بانوی نیکوکار در فرودگاه اصفهان با استقبال جمعی از فعالان اجتماعی این شهر مواجه شد. 

کلباسی اشتری که متولد اصفهان است در چهار سالگی به همراه خانواده اش به انگلستان مهاجرت کرده بود. 

 این بانوی نیکوکار ایرانی در سال های اخیر برای کودکان یتیم و معلول شرق هند پرورشگاه ساخته بود. 

با این حال، وی در سال 20144 بدلیل ناپدید شدن یکی از کودکان، به قتل غیرعمد متهم و 15 آذر سال گذشته از سوی دادگاه شهر 'رایاگادا' در ایالت 'اودیسا' واقع در شرق هند به یک سال زندان و پرداخت 300 هزار روپیه جریمه نقدی محکوم شد. 

 کلباسی اشتری که بدلیل طرح این اتهام، ممنوع الخروج و با احتمال زندانی شدن در کشور هند مواجه شده بود، با انتشار نامه ای در فضای مجازی، از همگان درخواست کمک کرده بود. 

 بعد از این درخواست، تعدادی از ایرانی های مقیم هند و کشورهای مختلف همزمان با صدور رای دادگاه بدوی با راه اندازی پویش های مختلف در فضای مجازی با حمایت از کلباسی اشتری بانوی نیکوکار ایرانی، خواستار رفع اتهام از وی شده بودند. 

 در همین راستا، سفارت جمهوری اسلامی ایران در دهلی نو با حمایت از نرگس کلباسی اشتری، حسن نوریان سرکنسول جمهوری اسلامی در حیدرآباد را مسئول رسیدگی به پرونده وی کرد. 

 وزیر امور خارجه کشورمان نیز هشتم دی سال گذشته در پاسخ به نامه جمعی از هنرمندان، اساتید و حقوقدانان کشور که خواستار مساعدت وزارت امور خارجه به این بانوی خیر شده بودند، تاکید کرده بود: این وزارتخانه نهایت تلاش خود را برای کمک به نرگس کلباسی که در هند با مشکلات حقوقی مواجه شده است، به کار خواهد گرفت. 

محمدجواد ظریف افزوده بود: در جریان سفر اخیرم به هند نیز موضوع رسیدگی عادلانه به وضعیت سرکار خانم کلباسی را در مذاکرات با مقامات عالی رتبه هندی مطرح کردم و اطمینان می دهم هدف همه ما رهایی فوری تر ایشان از این مصائب و مشکلات و رسیدگی عادلانه با در نظر گرفتن خدمات خیرخواهانه ایشان به محرومین است. 

 با تلاش وزارت امور خارجه کشورمان، مشکلات حقوقی این هموطن در هند برطرف شد و اوائل فروردین سالجاری در دادگاه تجدید نظر از همه اتهامات وارده تبرئه شده و بی گناه شناخته شد. 

بدین ترتیب نرگس کلباسی اشتری، امروز چهارشنبه به همراه حسن نوریان سرکنسول کشورمان در حیدرآباد هند به اصفهان بازگشت. 

نرگس کلباسی در بدو ورود به اصفهان در گفت و گو با خبرنگاران اعلام کرد: از بازگشت به ایران بسیار خوشحالم. 

وی گفت: از دولت و شخص وزیر امور خارجه و مردم ایران که برای حل مشکلات حقوقی من در هند تلاش کردند، سپاسگزارم . 

نرگس کلباسی اشتری پس از ورود برای زیارت مزار پدر خود به تخت فولاد اصفهان رفت و با حضور در گلستان شهدای این شهر به مقام شامخ شهدای انقلاب اسلامی ادای احترام کرد. 

وی در کانال تلگرام خود با اشاره تمایلش برای حضور در ایران نوشته است:'خدا به روش‌های جادویی کار خودش را می‌کند و دوستش دارم. خدا همیشه برایم بالاترین است و برای همه آزمایش‌هایش در شرایط سخت و خوب سپاسگزارم. ممنونم برای تمام تاثیراتی که در زندگی من گذاشتی. نیاز دارم در ایران استراحت کنم و دردهایم التیام یابد.'