بعضی از افراد منفی متوجه نیستند که جو پیرامون خود را مسموم می‌کنند و عده‌ای از آن‌ها هم از این موضوع احساس رضایت دارند! در هر صورت، کار آن‌ها پیچیده کردن شرایط و ایجاد استرس است.

نتایج مطالعات نشان داده است که استرس طولانی مدت تاثیرات منفی در مغز خواهد داشت. به طوری که یک استرس چند روزه می‌تواند عملکرد سلول‌های عصبی بخش هیپوکامپ مغز که مسئول استدلال و حافظه است را مختل کند.

چند هفته استرس باعث آسیب‌های برگشت پذیر به دندریت‌های نورون (رشته‌های کوچکی که سلول‌های مغری از طریق آن با هم ارتباط برقرار می‌کنند) می‌شود و استرس چند ماهه می‌تواند نورون‌ها را به صورت دائمی نابود کند. از این رو می‌توان گفت که استرس تهدید بزرگی برای موفقیت شما است. وقتی استرس شما از کنترل خارج می‌شود، عملکرد مغز شما دچار افت خواهد شد.

شناسایی بزرگ‌ترین عوامل استرس در محیط کار ساده است.

حضور در یک جو منفی باعث می‌شود که مغز شما خسارت‌های سنگینی را متحمل شود. در این میان، توانایی مدیریت احساسات کمک خواهد کرد که در شرایط تحت فشار باقی نمانید. موسسه‌ی TalentSmart پژوهشی را بر روی بیش از یک میلیون نفر انجام داده است که در آن مشخص شده ۹۰ درصد افرادی که عملکرد ممتازی دارند، قدرت بالایی در مدیریت عواطف و احساسات خود در شرایط استرس نشان داده‌اند. یکی ازبهترین مزایای این ویژگی خنثی کردن تلاش‌های افراد منفی و سمی است.

برای رویارویی با افراد منفی و استرس آفرین(!) لازم است که رویکردهایی برای خود در نظر بگیرید تا به شما این توانایی را بدهد که انچه را می‌توانید کنترل کنید و آنچه را نمی‌توانید از میان بردارید. نکته‌ی مهم این است که تعداد مواردی که تحت کنترل شما هستند بیشتر از ان است که فکر می‌کنید.

۱. فاصله‌ی خود را با آن‌ها حفظ کنید

افراد منفی و شاکی شرایط بدی را ایجاد می‌کنند؛ چرا که آن قدر بر روی موانع و مشکلات تمرکز دارند که نمی‌توانند بر صورت مسئله تمرکز کنند. آن‌ها دوست دارند تا بقیه را هم با خود همراه کنند تا احساس بهتری نسبت به خود داشته باشند. اکثر افراد غالبا پای صحبت و شکایت آن‌ها می‌نشینند، چون نمی‌خواهند بی‌ادب جلوه کنند؛ اما باید قبول کرد که بین سنگ صبور بودن و کشیده شدن به یک باتلاق احساسات منفی مرز باریکی وجود دارد.

در اینجا، تنظیم محدودیت و فاصله است که می‌تواند به شما کمک کند. به عنوان مثال، اگر به دنبال جایی برای نشستن باشید، هیچگاه کنار یک فرد سیگاری نمی‌نشینید تا دود دست دوم سیگار او را تنفس کنید. در مورد اشخاص منفی و شاکی هم اوضاع به همین شکل است. یک راهکار عالی دیگر این است که از آن‌ها بپرسید برای حل این مشکل به چه راهکاری علاقمند هستند. به این ترتیب مسیر گفتگو با آن‌ها را در جهتی سازنده پیش برده‌اید.

۲. با آن‌ها تعامل احساسی برقرار نکنید

افراد منفی با رفتارهای غیرمنطقی خود شما را دیوانه می‌کنند! مواظب باشید در گفتگو با آن‌ها از در احساسات وارد نشوید.

سعی کنید آن‌ها را در زمین بازی خودشان شکست دهید. هر چه فرد سمی رفتارهای آزاردهندهتری داشته باشید، راحتتر می‌توانید تله‌های وی را خنثی کنید. پس اگر با آنها کار می‌کنید فقط کار کنید و ارتباط خود را گسترش ندهید!

۳. خودآگاهی خود را افزایش دهید

فاصله‌ی احساسی با این افراد نیازمند آگاهی است. وقتی نسبت به احساسات خود آگاهی کافی نداشته باشید نمی‌توانید از نفوذ این افراد جلوگیری کنید. بنابراین بهتر است قبل از این که در مواجهه با افراد منفی قرار بگیرید، بهترین رفتار ممکن را از قبل برنامه‌ریزی کنید.

برای مثال اگر فردی که از لحاظ ذهنی معیوب است در خیابان به شما بگوید که جان اف کندی است مطمئنا با او وارد بحث نخواهید شد. گاهی اوقات یک تایید و لبخند مختصر کافی است! در مورد همکار منفی شما هم داستان به همین شکل خواهد بود.

۴. در برخورد با آن‌ها مرز و حریم داشته باشید

این توصیه را اکثر افراد دست کم می‌گیرند. آن‌ها بر این باور هستند که در زندگی یا کار با افراد، هیچ راهی برای کنترل آن‌ها وجود ندارد. در صورتی که چنین طرز فکری حقیقت ندارد. وقتی روشی پیش بگیرید که تحت تاثیر افراد قرار نگیرید، راهی پیدا خواهید کرد که درک رفتارهای آن‌ها ساده‌تر و قابل پیش بینی‌تر باشد.

این رویکرد، به شما کمک خواهد کرد که در چه مواقعی با این افراد در تعامل باشید و در چه مواقعی نباشید! برای مثال، اگر با فردی در یک پروژه‌ی کاری همکاری دارید به این معنا نیست که سطح تعامل خود را افزایش دهید.

۵. در مبارزه با آن‌ها نمیرید!

افراد هوشمند می‌دانند که مبارزه در زندگی اهمیت زیادی دارد به خصوص وقتی دشمن شما یک فرد سمی و منفی است. وارد کردن احساسات در این جنگ می‌تواند به ضرر شما تمام شود. طبیعتا وقتی احساسات خود را کنترل کنید می‌توانید جنگ را آگاهانه‌تر پیش ببرید.

۶. به جای تمرکز بر موانع، بر راه حل تمرکز کنید

وضعیت احساسی شما تعیین می‌کند که بر روی چه موضوعی توجه خود را معطوف کنید. تمرکز بر روی موانع باعث ایجاد استرس و احساسات منفی خواهد شد. در حالی که وقتی تمرکز شما بر روی راه حل باشد، احساسات مثبت بیشتری تولید کرده و استرس‌تان هم کاهش پیدا خواهد کرد.

۷. ببخشید اما فراموش نکنید

افرادی که هوش عاطفی بالایی دارند به راحتی دیگران را می‌بخشند؛ اما این کار آن‌ها به معنای فراموش کردن نیست. در بخشش، شما فکر خود را از رویداد اتفاق افتاده رها می‌کنید، اما این بدان معنا نیست که بخواهید فرصت دوباره‌ای به شخص خطاکار بدهید. افراد هوشمند در حین این که خود را درگیر اشتباهات بی‌ارزش دیگران نمی‌کنند قاطعانه از خود در برابر آسیب‌های احتمالی آن‌ها محافظت می‌کنند.

۸. گفتگوی منفی با خود نداشته باشید

گاهی اوقات صحبت‌های منفی دیگران در ذهن ما جذب می‌شود. در این میان ایرادی ندارد که در خصوص آن صحبت‌ها احساس بدی به شما دست دهد؛ اما گفتگوی درونی و منفی که با خود دارید این احساس منفی را تشدید می‌کند. گفتگوهای درونی منفی واقعا غیر ضروری هستند و باعث تخریب شما خواهند شد. پس تمام تلاش خود را انجام دهید تا از وقوع آن‌ها خودداری کنید.

۹. خواب کافی داشته باشید

تاثیر خواب در افزایش هوش هیجانی و مدیریت استرس فوق‌العاده مفید است. وقتی که می‌خوابید، مغز شما به معنای واقعی کلمه شارژ می‌شود و در زمان بیداری ذهن هشیاری خواهید داشت.

کمبود خواب باعث می‌شود تا مواردی مثل خود کنترلی، توجه و حافظه دچار افت شود. خواب خوب شبانه باعث می‌شود که در مواجهه با افراد سمی خلاقانه‌تر و موثرتر عمل کنیم.

۱۰. از نیروهای کمکی خود استفاده کنید!

برای مقابله با افراد سمی، لازم است که نقاط ضعف خود را در مواجهه با آن‌ها شناسایی کنید. از این رو لازم است که با کمک نیروهای کمکی اطراف خود چشم‌اندازی از رفتار با یک فرد چالشی در پیرامون خود پیدا کنید. هر کسی در محل کار یا خارج از کار فرد یا افرادی را می‌شناسد که در این موقعیت‌ها بهترین عملکرد را از خود نشان می‌دهند.

شناسایی بینش این افراد کمک می‌کند که در مواقع نیاز از ان استفاده کنید. گاهی اوقات راهکار ساده‌ای مانند توضیح دادن موقعیت می‌تواند چشم‌انداز جدیدی برای شما فراهم کند. در بیشتر مواقع، افراد دیگر می‌تواند راه حل‌هایی در اختیار شما قرار دهند؛ چرا که آن‌ها از لحاظ احساسی درگیر قضیه‌ی شما نیستند.