هیچ چیزی بهتر از دید و باز دیدهای خانوادگی نیست. ما همه رفت و آمد و دیدار با آشنایان و بستگان را دوست داریم ولی گاهی اوقات به خاطر سوالات آزاردهنده‌ای که می‌پرسند از بودن در جمع آن‌ها دوری می‌کنیم.

تقریبا هیچکس نمی‌تواند از شر این سوالات خجالت‌آور فرار کند. برای مثال زمانی که مجرد هستیم می‌پرسند: چرا هنوز مجرد هستی؟ هم‌چنان سختگیری می‌کنی؟

 اما وقتی نامزد می‌کنیم، سوالات دیگری مطرح می‌شود: مثلا که «کی قرار است ازدواج کنید؟» سوال بعدی این خواهد بود که «کی می‌خواهید بچه‌دار شوید؟»؛  شما تنها نیستید، این سوالات را از همه می‌پرسند. از این قبیل سوالات در تمام خانواده‌ها رواج دارد. طبیعی است زمانی که نتوانید به این قبیل سوال‌ها پاسخ دهید موقعیت برای شما ناراحت کننده می‌شود.

بدترین حالت زمانی است که شما نخواهید به این سوالات جواب دهید و آن‌ها در مورد رفتار و کردار شما نظر دهند.

 گفتن این که «به شما ربطی ندارد» بسیار جواب ساده‌ای به نظر می‌رسد، اما دیگران فکر می‌کنند که شما بسیار بی‌ادب و گستاخ هستید و البته هیچ یک از ما نمی‌‌خواهد که روابط خانوادگی خود را خدشه‌دار کند.

اما جواب‌های مختصر همیشه مناسب نیستند «هیچ برنامه‌ای فعلا در این مورد ندارم» جواب خیلی مبهمی است. هیچ‌کس نمی‌فهمد که در واقع منظور شما این بوده است که «به خاطر خدا دیگر از من سوال نپرس». ضمن این که ممکن است باز هم به سوال پرسیدن ادامه دهند! و به زودی خواهید فهمید که چقدر جواب دادن به سوالات ناتمام آن‌ها طاقت فرسا است.

شما می‌توانید با پرسیدن این سوال پیش دستی کنید!

فهمیدن مقصود آن‌ها راه تاثیرگذارتری در مواجهه با این سوالات است. مردم هیچ‌گاه سوالی را بدون منظور نمی‌پرسند. پرسیدن قصد و هدف آن‌ها می‌تواند اوضاع را برای شما از پاسخ‌ دهنده به سوال‌ کننده تغییر دهد. با یک چرخش ساده می‌توانید کنترل این گفتگو را به دست بگیرید.

عوض کردن سوال‌ها یکی از بهترین راه‌هایی است که می‌توانید قصد و هدف آنها را بدون سوء تفاهم کشف کرد.

آن‌ها: چرا هنوز مجرد هستی؟ هنوز سختگیری می‌کنی؟

شما: شما می‌ترسید که تنها بمانم؟

آن‌ها: کی قرار است ازدواج کنید؟

شما: از این که من مدت زیادی منتظر بمانم نگران هستید؟

خیلی زود تشخیص خواهید داد که آن شخص سوال کننده چه چیزی را در مورد شما واقعا می‌خواهد بفهمد. کسانی که با قصد محبت این سوالات را می‌پرسند ممکن است به سادگی نگرانی خود را ابراز کنند و اجازه می‌دهند که این گفتگو به مسیری آرام‌تر و سازنده‌تر کشیده شود. این روش حتی برای آن‌هایی که قصد فضولی و دخالت و شرمنده کردن شما را دارند نیز اجازه می‌‌دهد که شما کنترل مکالمه را در دست بگیرید و توجه را به چیز دیگری منحرف کنید.

اما مراقب لحن و حرکات بدن خود باشید. گاهی اوقات این سوالات ناشایست شما را آزار می‌دهد. اما شما باید نفس عمیقی بکشید و آرام باشید و نشان دهید که حالت دفاعی یا تهاجمی‌ به خود نگرفته‌اید. نگذارید دیگران احساس کنند که شما آن‌ها را به چالش کشیده‌اید یا در شرایط سختی قرارشان داده‌اید.

چگونه بعد از اینکه قصد و نیت آن‌ها را فهمیدید پاسخ بیشتری بدهید

جواب آن‌ها را با زبان طنز بدهید. بعضی از انسان‌ها خیلی فضول هستند. آن‌ها واقعا برایشان مهم نیست که شما به چه چیزی فکر می‌کنید.

 وقتی سوالی پرسیدند که شما علاقه‌ای به پاسخ دادن نداشتید، می‌توانید به طنز و شوخی جواب دهید یا یک پاسخی بی‌ربط دهید. بسیاری از آن‌ها وقتی متوجه شوند به چیزی که می‌خواستند نرسیدند، از پرسیدن سوال‌ دست می‌کشند. چرا برای شروع بحث درباره‌ی علایق خود، گفتگو را ادامه نمی‌دهید؟ تحقیقات اخیر نشان داده است این راهکار یکی از بهترین روش‌ها برای فرار از شرایط آزار دهنده و سخت است.

به کسانی که می‌خواهند با شما ارتباط برقرار کنند، فرصت دهید

بعضی از این قبیل سوالات به خاطر مهربانی و دلسوزی است. گاهی اوقات بعضی از اعضای فامیل که شما کم‌تر آن‌ها را می‌بینید، قصد دارند با پرسیدن این قبیل سوالات با شما ارتباط بر قرار کنند و شاید نمی‌دانند این سوالات برای شما آزار دهنده است. پس بهتر است با گفتن چیزهایی از خودتان با آن‌ها ارتباط برقرار کنید. شما می‌توانید این گفتگو را به سمتی که لازم است، هدایت کنید.

زمان‌تان را به کسانی که دوست دارید اختصاص دهید

شاید شما نمی‌خواهید که این اقرار را بکنید. اما بیایید با آن رو به رو شویم. بعضی از اعضای فامیل و بستگان علاقه‌ی شدیدی دارند که باعث شرمزدگی و ناراحتی ما شوند. ما این توانایی را نداریم که بستگان خود را انتخاب کنیم، ولی در عوض می‌توانیم انتخاب کنیم که با چه کسانی صبحت و برخورد داشته باشیم.

دانستن قصد و هدف بستگان از گفتگو خیلی به ما کمک خواهد کرد که کنترل خود را به دست گیریم و آرام‌تر باشیم و به دام آن‌ها نیفتیم. اگر شما کنترل گفتگو را به دست بگیرید و اجازه ندهید این سوالات آزارتان ندهد، می‌توانید جلوی حرف‌های آزار دهنده‌ی آن‌ها را بگیرید.

اگر به خاطر این قبیل سوالات آزار دهنده در جمع فامیل ناراحت و عصبانی بودید، ترشرویی نکنید! آرام بمانید، فقط با پرسیدن سوالی متوجه قصد و هدف آن‌ها شوید و کنترل گفتگو را در دست بگیرید. این کار با تمرین چنان طبیعی می‌شود که خود شما هم متوجه نمی‌شوید چطور آن‌ را انجام دادید. با این روش شما قادر خواهید بود چه در جمع فامیلی و چه در موقعیت‌های اجتماعی از این سوالات آزاردهنده با خوشحالی رد شوید.