سلول‌های بنیادی از مهم‌ترین دستاوردهای قرن حاضر است که اثرات قابل توجهی در در درمان بیماری‌ها از خود نشان داده است. به تازگی این سلول‌ها توانسته‌اند تا توانایی حرکتی یک جوان سانحه دیده را به او برگردانند.

وقتی خودروی «کریس بویسن» ۲۱ ساله در یک جاده‌ی لغزنده، به یک دکل مخابراتی کوبیده شد، دیگر فکرش را نمی کرد که روزی بتواند دوباره راه برود. اما نتایج حاصل از یک آزمایش بالینی با استفاده از سلول‌های بنیادی توانست تا توانایی حرکتی این مرد جوان را تا حدودی  به او بازگرداند.

وضعیت بویسن در مرکز پزشکی کک در دانشگاه کالیفرنیای جنوبی مورد بررسی قرار گرفت. پدر او در مصاحبه‌ای گفته است: «کریس واقعا هیجان‌زده بود که فرصت بهتر شدن را پیدا کرده است».

بنا به گفته‌ی پزشکان، بویسن از گردن به پایین فلج شده بود و احتمال مداوای وی در حالت عادی وجود نداشت. در اوایل آوریل، که حدود دو هفته از سانحه گذشته بود؛ یک جراح مغز به نام «چارلز لیو» به همراه تیم خود، ۱۰ میلیون سلول بنیادی به نام AST-OPC1 را به طور مستقیم به نخاع گردن بویسن تزریق کردند. در عرض دو هفته علایم بهبود، خود را نشان دادند.

دکتر لیو در این خصوص می‌گوید: «بیمارانی که از معلولیت رنج می‌برند بیش از هر چیز خواهان بهبود اوضاع خود هستند. آن‌ها می‌خواهند تا می‌توانند در امور روزانه‌ی خود وابستگی کم‌تری به کمک دیگران داشته باشند. از این رو اقدام در جهت بهبود آن‌ها امری ارزشمند به حساب می‌آید».

اکنون، با گذشت سه ماه از روند درمان، بویسن می‌تواند به تنهایی غذا بخورد، از گوشی همراه خود استفاده کند و صندلی چرخدار موتوری خود را حرکت دهد. ضمن این که می‌تواند نام خود را بنویسد و خانواده و دوستانش را در آغوش بگیرد. در طول این مدت بویسن چهار بار مورد ارزیابی قرار گرفته است و هر چهار ماه تحت نظارت خواهد بود.