بسته به هر نوع رژیم غذایی که برای کاهش وزن خود انتخاب می‌کنید، رعایت یک سری نکات اصولی لازم است؛ چرا که باید مواظب باشیم تا سلامتی خود را به خطر نیاندازیم. ضمن این که به نتیجه‌ی مطلوب خود برسیم.

رژیم‌های غذایی زیادی هستند که وعده‌ی رسیدن به نتیجه در سریع‌ترین زمان ممکن را می‌دهند. اما در اغلب آن‌ها خطرات مربوط به سلامتی و ایجاد احساس گرسنگی و خستگی وجود دارد. «فیونا کرک» یک متخصص علوم تغذیه است که نکاتی را پیشنهاد می‌دهد که حاصل آن‌ها کاهش وزن سریع در شرایط امن است.

به یاد داشته باشید که تحقیقات اندکی هستند که به رویکرد ثابتی در خصوص کاهش وزن رسیده‌اند، اما همین تعداد کم برای دستیابی به نتیجه، هزینه و زمان زیادی را صرف کرده‌اند. برای رسیدن به شواهد قطعی، سال‌ها زمان لازم می‌خواهد؛ با این حال این بدان معنا نیست که منتظر باقی بمانیم و دست به هیچ اقدامی نزنیم. در مقابل، راه‌های بی شماری وجود دارد که بتواند به سرعت ما را به وزن مطلوب خود برساند، بدون آن که در ما احساس خستگی و بی حسی ایجاد کند. با این حال، وقتی صحبت از کاهش وزن می‌شود، خیلی از ما در مراحل اولیه‌ی رژیم خود نتیجه‌ی خاصی مشاهده نمی‌کنیم. در حالی با در نظر گرفتن این نکات می‌توان احساس بهتری در روند مدت رژیم داشت:

 

تعادل و تنوع را فراموش نکنید

اکثر افرادی که اهل رژیم گرفتن هستند با رژیم‌های ثابت و زودگذری که تعادل سه ماده‌ی مهم مغذی (کربوهیدرات‌ها، پروتئین‌ها و چربی) را بر هم می‌ریزند، آشنایی دارند.

کاهش مصرف هر کدام از این ترکیبات می‌تواند کاهش وزن چشم‌گیری در زمان کوتاه به همراه داشته باشد. در حالی که هر کدام از آن‌ها نه تنها در سلامت ما نقش دارند، بلکه در سوخت و ساز بدن هم مهم هستند و سلول‌های چربی ما را تشویق به آزاد کردن ذخایر اضافی خود می‌کنند.

از این رو، تعادل و تنوع، یک اصل مهم در رژیم‌های غذایی است و در طول مدت رژیم باید ترکیباتی چون کربوهیدرات‌ها، پروتئین‌ها، چربی‌ها، ویتامین‌ها، مواد معدنی و آب به بدن برسد. اگر می‌خواهید سریع و دراز مدت چربی اضافی خود را کم کنید، تنوع و تعادل وعده‌های خوراکی خود را مد نظر داشته باشید و هر روز درگیر یک نوع خاص از مواد غذایی باقی نمانید.

به چربی‌ها بله بگویید

چربی واقعا دوست ما است. برای عملکرد درست مغز، قلب، اعصاب، استخوان و سلامت سیستم ایمنی بدن به چربی‌ها نیاز داریم. هنگامی که می‌خواهیم چربی خود را کاهش دهیم، هر دو نوع چربی اشباع و غیر اشباع را از دست می‌دهیم؛ در حالی که به ما این طور فهمانده شده است که چربی باعث بیماری می‌شود و ترس از چربی به شکل یک مرض جهانی در آمده است. هر چند  که بر خلاف گذشته، امروزه محققان از برگشت چربی به رژیم غذایی ما استقبال می‌کنند. در مقایسه با غلات و نشاسته، بدن با استفاده از چربی، بهتر می‌تواند در سلول‌ها انرژی تولید کند. زمانی که غلات و نشاسته‌جات به طور منظم در طول روز مصرف می‌شوند، میزان قند خون در حالت متعادل قرار می‌گیرد و بدن به مقاومت در برابر لپتین تشویق می‌شود.

با این حال وقتی که فقط بر این دو نوع ماده تکیه می‌کنیم، دچار عوارض ناشی از کاهش وزن خواهیم شد.  در این میان، چربی‌ها عملکرد رضایت‌بخشی از خود نشان می‌دهند؛ به شرط این که خود را گرفتار استفاده از چربی‌های بی‌کیفیت و تقلبی مواد غذایی موجود در قفسه‌های سوپرمارکت نکنیم. چربی‌های موجود در غذاهای فرآوری شده و تنقلات، در آزمایشگاه‌ها سنتز شده‌اند و هیچ شباهتی به چربی‌های طبیعی ندارند.

حواس تان به کربوهیدرات‌ها باشد

محدوده‌ی غذاهای غنی از کربوهیدرات‌ها گسترده است.  بعضی از آن‌ها (مانند اکثر سبزیجات) چندان مورد توجه نیستند و باید به طور منظم در وعده‌های غذایی مصرف شوند.

بعضی از آن‌ها مانند میوه‌ها، ریشه سبزیجات، غلات، حبوبات، آجیل و دانه‌ها مهم‌تر هستند، اما نیازی نیست که به طور منظم از آن‌ها استفاده کنیم. بعضی از آن‌ها مانند سیب‌زمینی، نان، ماکارونی و برنج سفید برای مصرف گاه به گاه مناسب هستند؛ در حالی که گروه دیگر مانند کیک، شیرینی، بیسکویت، چیپس و غیره فقط حالت برآورده کردن یک میل لحظه‌ای را دارند. 

ذائقه‌ی  خود را در نظر بگیرید 

بعضی از ما عادت داریم که دو یا سه وعده‌ی اصلی غذایی روزانه‌ی خود را می‌خوریم و در بین آن‌ها یا تنقلات کمی مصرف کرده یا هیچ چیز دیگری نمی‌خوریم. عده‌ای هم عادت دارند که هر چند ساعت، تنقلات و میان وعده‌های کوچکی را مصرف کنند. هیچ کدام از این دو روش برای کاهش چربی، غلط یا صحیح نیست. ما به سادگی می‌توانیم ذائقه‌ی خود را تعیین کرده و مسیر رژیم خود را بر اساس آن مشخص کنیم و چنانچه روش انتخاب شده با رژیم غذایی ما سازش ندارد، آن را تغییر دهیم. از این رو یکی از اسرار بزرگ از دست دادن سریع چربی، این است که هرگز خود را در مسیری که ما را به نتیجه نمی‌رساند قرار ندهیم و استرس اضافی به خود تحمیل نکنیم.  

 تحرک روزانه‌ی خود را بیشتر کنید

هر زمان و هر مکان که ممکن است، به بیرون از منزل رفته و یک پیاده‌روی سریع داشته باشید. ضمن این که می‌توانید بدوید یا به مدت سی دقیقه دوچرخه سواری کنید. در این حالت علاوه بر سوزاندن چربی می‌توانید از ویتامین D خورشید هم برخوردار شوید.

دنبال تقلب نباشید

هیچ اشکالی وجود ندارد که هر از گاهی رژیم غذایی شما پس و پیش بیافتد. به هر حال فردا روز دیگری است و می‌دانید که باید چه کار کنید. از این رو اگر برنامه‌ی یک روز از رژیم شما به هم خورد، تعهد خود را در روزهای دیگر زیر پا نگذارید.

مکمل‌ها را هم مد نظر داشته باشید

در مراحل اولیه‌ی رژیم غذایی، سخت است که بر مواردی مثل گرسنگی یا هوس‌های غذایی خود غلبه کنید. با استفاده از دز مشخصی از گلوتامین، کروم و منیزیم در طول روز، علاوه بر حفظ قند خون، احساس بهتری در خود ایجاد کنید.