سحرخیزی، عادتی است که از قدیم توسط بزرگان ما توصیه شده است و همیشه انسان‌های سحرخیز نسبت به دیگران از فرصت‌ها و موقعیت‌های بهتری برخوردار بوده‌اند. در این مطلب به شماری از مورادی که افراد سحرخیز از آن برخوردار هستند، خواهیم پرداخت.

برای خیلی از افراد، صبح زود بیدار شدن بدترین کار دنیا است! ضمن این که از نظر این افراد، مردم سحرخیز، آزاردهنده هستند. برای مثال همکار خود را تصور کنید که با حرارت و هیجان از کارهایی که تا قبل از ۴ صبح انجام داده، صحبت می‌کند در حالی که وقتی خود را مقایسه می‌کنید می‌بینید، حتی پس از خواب خیلی زیاد تا قبل از نوشیدن اولین قهوه به سختی می‌توانید حرف بزنید! چه برسد که کارهایی را هم انجام دهید.

افراد سحرخیز در زندگی حرفه‌ای خود هم دست‌شان از بقیه جلوتر است. برای مثال می‌توانید تیم کوک، ایندرا نویی و جک دورسی را در نظر بگیرید. شاید این پرسش برای شما ایجاد شود که چگونه می‌توان به سحرخیزی تن داد؟! ورود به این مقوله در ابتدا شبیه به یک مجازات است، اما به مرور زمان با آن کنار خواهید آمد.

در ادامه ممکن است بپرسید که در مقابل این همه سختی و ریاضت به چه نتایج ارزشمندی خواهید رسید؟ در ادامه به معرفی ۱۱ حقیقت علمی خواهیم پرداخت که ممکن است شما را قانع کند تا قبل از طلوع خورشید از تختخواب دل بکنید:

از لحاظ حرفه‌ای موفق‌تر خواهید بود

چگونه شما را در زندگی شغلی موفق خواهید شد؟ سعی کنید که صبح زود از خواب بیدار شوید. طی نظرسنجی صورت گرفته توسط زیست شناسی به نام «کریستف رندلر» (Christoph Randler) افراد سحرخیز اهداف بلندمدت تری نسبت به سایرین داشتند و عملکرد آن ها فعالانه تر بود.

دست از به تعویق انداختن کارها بر می‌دارید

افراد سحرخیز کارهایی که امروز می‌توانند انجام دهند را به فردا حواله نمی‌دهند. طی مطالعه ای که در سال ۱۹۹۷ در دانشگاه دپال صورت گرفت، این نتیجه به دست آمد که افراد شب‌کار تمایل بیشتری در به تعویق انداختن کارها دارند. به تعویق انداختن کارها، یکی از عادت‌های خیلی بد است که نباید به تله‌ی آن افتاد؛ چرا که واقعا می‌تواند مانع توسعه‌ی شخصی و حرفه‌ای شما شود. از این رو اگر با این مشکل دست و پنجه نرم می‌کنید، راه درمانش این است که به یک فرد سحرخیز تبدیل شوید.

در سنین بالاتر از فواید سحرخیزی دوران جوانی بهره خواهید برد

جای تعجب نیست که محققان به این نتیجه رسیده‌اند که اکثر افراد جوان تمایلی به سحرخیزی ندارند. با این حال، گزارش‌های متعددی کشف کرده‌اند که گرایش بیشتر افراد مسن به صبحگاهی این است که رفاه نسبی امروز خود را حاصل سحرخیزی دوران جوانی خود می‌دانند. از این رو تا می‌توانید عادات‌های مفید را در خود تقویت کنید تا در میانسالی هم از مزایای آن برخوردار شوید.

سحرخیزی خلق و خوی مثبت تری در شما ایجاد می‌کند

طی یک مطالعه‌ی انجام شده در سال ۲۰۱۲، افراد سحرخیز حالت روانی مثبت‌تری از خود نشان می‌دهند. محققان این علت را به عامل ساعت بیولوژیک بدن ربط می‌دهند.

همکاری و پشتکار شما بیشتر خواهد شد

بنا به مطالعه‌ای که در سال ۲۰۱۱ در سایت Fast Go Design صورت گرفته بود، افراد سحرخیز مصمم‌تر، سازگارتر، باوجدان‌تر، فعال‌تر و در کارهای تیمی‌هماهنگ‌تر هستند.

فشردن دکمه‌ی اسنوز، کل روز شما را از بین می‌برد

وقتی پس از هر بار شنیدن صدای آلارم ساعت، دکمه‌ی اسنوز را فشار می‌دهید و دوباره به ادامه‌ی خواب می‌روید، خواب خود را چند تکه می‌کنید. این کار باعث اختلال در چرخه‌ی خواب و بروز خواب آلودگی می‌شود. نتایج منتتشر شده در یک ژورنال آمریکایی نشان می‌دهد که خواب تکه تکه باعث بروز خستگی مفرط در طول روز می‌شود. پس به جای این که تلاش کنید تا تنها چند دقیقه بیشتر بخوابید، به مراتب بهتر است که در یک مرحله از خواب بیدار شوید.

سحرخیزی به جلوگیری از افسردگی کمک می‌کند

طی مطالعه ای که در سال ۲۰۱۰ صورت گرفته است، افراد شب کار بیش از بقیه افسردگی را تجربه می‌کنند.

با سحرخیزی، وقت بیشتری برای پیگیری علایق خود دارید

هیچ کس به آن اندازه خوش شانس نیست که در حرفه‌ای مشغول باشد که تمام علاقه‌مندی‌های وی را جواب دهد؛ از این رو، با زود بیدار شدن زمان کافی برای انجام کارهای جانبی را پیدا خواهید کرد. حتی خیلی از افراد موفق خیلی از علاقه‌مندی‌های خود را در ساعات قبل از صبحانه انجام می‌دهند.

کمتر دچار انتخاب‌های ناسالم خواهید شد

نتایج یک مطالعه در سال ۲۰۱۴ نشان داده است که افراد شب کار علاقه‌ی بیشتری به مصرف نوشیدنی و کشیدن سیگار دارند.

استرس کم‌تری خواهید داشت

برای تمام علاقه‌مندان به خواب، بیدار شدن خود یک فرآیند استرس‌زا است! با این حال، شواهد نشان می‌دهد که زود بیدار شدن از خواب، شما را به فرد آرام‌تری تبدیل می‌کند. بنا به گزارش منتشر شده در مجله‌ی Fitness، افرادی که تا ساعت ۷ صبح از خواب بیدار می‌شوند، استرس کم‌تری را نسبت به سایرین تجربه می‌کنند.

وزن شما متعادل‌تر خواهد بود

بنا به گزارش هافینگتون پست، افرادی که قبل از طلوع آفتاب بیدار می‌شوند از شاخص توده‌ی بدن (BMI) کم‌تری برخوردار هستند.