صندلی‌های راحت که می‌توانید چرتی روی آنها بزنید، کافی‌ شاپ‌ها، رستوران‌ها، جایی که غذاها با قیمت مناسب فروخته می‌شود نه چهار برابر قیمت رستوران‌های سطح شهر! سرویس‌های بهداشتی زیاد و تمیز، اینترنت رایگان و کلی گزینه‌ی دیگر! تمام این‌ها می‌تواند معیارهای یک فرودگاه خیلی خوب باشد.

متاسفانه نمی‌توان تمام این شرایط ایده‌آل را در همه‌ی فرودگاه‌های دنیا  پیدا کرد. ولی بعضی از مجموعه‌‌ فرودگاه‌های مدرن را می‌توان با هتل‌ها مقایسه کرد.

وب سایت Sleepinginsitport.net یک نظرسنجی از مسافران در خصوص ۱۰ فرودگاه برتر دنیا انجام داده است. فرودگاهی را که بتوان شبی را در آن سر کرد. در اینجا فهرستی از ۱۰ فرودگاه برتر دنیا را با هم مرور می‌کنیم. در تین میان فرودگاه چانگی سنگاپور برترین فرودگاه در این فهرست است و بقیه‌ی فرودگاه‌ها براساس نام کشور ها به ترتیب حروف الفبای انگلیسی مرتب شده است.

فرودگاه چانگی در سنگاپور

نه تنها می‌توانید تلفن همراه خود را شارژ کنید و به طور رایگان به تماشای فیلم بپردازید، بلکه به لطف ساعت زنگ‌دار داخل صندلی می‌توانید سر ساعت از خواب بیدار شوید. این بخشی از امکانات عالی این فرودگاه است. همچنین این فرودگاه امکان حمل و نقل مسافران را جهت گشت و گذار در شهر دارد و نیز استخری رایگان در آن برپا شده است. گذراندن شبی در این فرودگاه بسیار آسوده‌تر و راحت‌تر از گذراندن شبی در خانه‌ی بسیاری از دوستان است. این فرودگاه بسیار آرام، ساکت و تمیز است که نشان از کارکنان سخت‌کوش آن دارد.

فرودگاه آمستردام هلند

در این فرودگاه برای مسافران خسته، ماساژ بدن و پا ارائه شده است. یک اتاق مراقبه برای تمام ادیان وجود دارد که در آن کتاب‌هایی را به زبان‌های مختلف می‌توان پیدا کرد. در بخش پروازهای ورودی شعبه‌ای از موزه‌ی بین‌المللی تعبیه شده که به این فرودگاه جذبه‌ی خاصی بخشیده است. صندلی‌های راحت، دوش‌ها و دستشویی‌های تمیز، دسترسی به اینترنت از دیگر ویژگی‌های فرودگاه آمستردام است. کودکان نیز در این فرودگاه کسل نمی‌شوند؛ زیرا یک بخش بازی برای آن‌ها در نظر گرفته شده است. گذراندن چند ساعت در این فرودگاه لذت‌بخش است؛ اما بهتر است برای گذراندن شب اتاقی در هتل رزرو کنید. سرویس امنیتی این فرودگاه همیشه هوشیار است و در صورت نیاز مدارک شما را بررسی خواهند کرد.

فرودگاه آتن، یونان

مسافران، فرودگاه جدید آتن را بسیار دوست دارند، زیرا تمیز و بزرگ است و دسترسی به اینترنت هم دارد و به علت محیط لوکس آن از دیگر فرودگاه‌های اروپا متمایز است.

ونکوور، کانادا

نظرهای متفاوتی درباره‌ی این فرودگاه وجود دارد. بعضی از مردم فکر می‌کنند این فرودگاه برای اقامت چند روزه جهت تجدید برنامه‌هایشان مکان مناسبی است؛ زیرا می‌توانند دوش بگیرند و برای دوستان و آشنایان خود نامه بنویسند. اما برخی مردم از هرج و مرج و شلوغی که تعداد زیادی از مردم کانادا و آمریکا مسبب آن هستند و نیز رفتار بد کارکنان این فرودگاه شکایت دارند!

فرودگاه هنگ کنگ، چین

فرودگاه هنگ کنگ تلاش خود را در جهت رقابت با فرودگاه سنگاپور می‌کند؛ هر چند که این عمل مدیریت نشده است. این فرودگاه جایی است که به آسانی زیر کولرهای گازی آن سرما خواهید خورد. به علاوه توریست‌ها خیلی اوقات دچار جیب‌بری می‌شوند. به هرحال نکات مثبتی از جمله اتاق عبادت، اتاق بازی و دسترسی به اینترنت نیز در این مجموعه وجود دارد.

کوالالامپور، مالزی

این فرودگاه بسیار عظیم است و نورپردازی آن حرف ندارد! این فرودگاه هم اندازه‌ی بقیه‌ فرودگاه‌های آسیا است، اما به دلیل جمعیت کم‌تری که در آنجا رفت و آمد می‌کنند، بزرگ‌تر به نظر می‌رسد. از امکانات این فرودگاه سالن فراگیر مسافران (all-inclusive traveler’s hall) است، که مسافران با پرداخت ۱۷ دلار از امکاناتی چون غذا، اینترنت، تلویزیون، مینی گلف و چیزهای دیگر برخوردار می‌شوند. مسافران نکات منفی این فرودگاه را صندلی‌های پلاستیکی و دوش‌های غیر رایگان می‌دانند.

آکلند، نیوزیلند

فرودگاه عظیم آکلند از بقیه‌ی فرودگاه‌‌های بین‌المللی کوچک‌تر است اما در این حالت هم بسیار راحت است. مسافران می‌توانند چرتی بر روی صندلی‌های تاشو و مبل‌ها بزنند و دوش بگیرند و روی صندلی‌های راحت تئاتر خستگی خود را در کنند. علاوه بر این، مسافران به برخورد بسیار خوب و دوستانه‌ی کارکنان تاکید کردند اما از سوی دیگر گفته اند که تابلوی اعلانات بسیار ناخوانا است.

اسلو، نروژ

نروژ کشوری شگفت‌انگیز است. ساکنان خوب و تمیزی دارد که از محیط زیست نیز بسیار مراقبت می‌کنند. همچنین فرودگاه آنجا همین ویژگی را دارد. شما نگران کیف قاپی در فرودگاه نخواهید بود. می‌توانید با آسودگی روی صندلی چرت بزنید بدون این که نگران چمدان‌های خود باشید. نیمکت‌های راحت و نور کم در شب به شما کمک می‌کند که استراحت خوبی را داشته باشید.

سئول، اینچئون، کره‌ی جنوبی

اینچئون یکی از بهترین فرودگاه‌های ترانزیت را دارد که در آن مکان‌های زیادی برای خواب و استراحت می‌توانید پیدا کنید. این فرودگاه شامل اینترنت رایگان، اتاق‌های مخصوص کودکان، ماساژ و اتاق بازی است. بهتر است برنامه‌ای جهت گذراندن تعطیلات آخر هفته در این فرودگاه داشته باشید!

هلسینکی، فنلاند

اگرچه این شهر در حومه‌ی اروپا واقع شده است، اما بیش از ۱۲۰ مسیر پرواز دارد. در این فرودگاه برای رفاه مسافرین مواردی مانند دوش‌های حمام و اینترنت رایگان وجود دارد. واقعا لازم نیست که سرگردان به دنبال میز اطلاعات فرودگاه باشید؛ تمام کارکنان آنجا به زبان انگلیسی کاملا مسلط هستند.