مواد شیمیایی در اسپری مو باعث صدمات جسمی و روحی مادام‌العمر می‌شود. متخصصین اطفان در مورد این مواد شیمیایی که باعث مشکل هیپوسپادیاس می‌شود، ابراز نگرانی کرده‌اند.

مطالب مرتبط با کرونا در ۷۲۴پرس

 هیپوسپادیاس (Hypospadias) یک نقص مادرزادی در مردان است که باعث می‌شود سوراخ مجرای ادرار به جای آن که در نوک آلت باشد، زیر آن قرار بگیرد.

از هر ۲۵۰ مرد، یک نفر دچار این نقص مادرزادی است که باعث مشکلات جسمی و روحی برای وی می‌شود.

نظریه‌ای که به تازگی مطرح شده است، عنوان می‌کند که مواد شیمیایی داخل اسپری با دستگاه تناسلی مردان تداخل پیدا می‌کند.

از این رو به زنان باردار جهت استفاده از اسپری‌های مو هشدار داده شده است؛ چرا که مواد شیمیایی موجود در آن‌ها ممکن است باعث نقص مادرزادی در فرزندان پسر شود.

متخصصین اطفال خاطر نشان کرده‌اند که مصرف اسپری‌های مو و نیز بعضی از شامپوهای رنگ کننده‌ی مو، خطر مبتلا شدن نوزاد را به هیپوسپادیاس افزایش می‌دهد.

بعد از تحقیقاتی مبنی بر مصرف اسپری مو هنگام بارداری زنان، این هشدار داده شد که در این شرایط، احتمال تولد نوزاد پسر با این بیماری دوبرابر خواهد شد. یک نظریه این است که در سه ماهه‌ی اول بارداری مواد شیمیای داخل این محصولات هورمون‌های مردانه را مختل می‌کند و با دستگاه تناسلی مردان تداخل پیدا می‌کند.

محققان در ژورنال بین المللی تحقیقات زیست محیطی و بهداشت عمومی (Environmental Research And Public Health) خاطر نشان کردند که این اولین مطالعه برای نشان دادن رابطه‌ی بین مصرف این دو محصول آرایشی مو توسط مادر در ماه‌های نخست بارداری و مبتلا شدن نوزاد پسر به این بیماری است.

علاوه بر این، آن‌ها افزودند که این اصول احتیاطی باید در زنان باردار اعمال شود و توصیه شود که استفاده‌ی خود را از لوازم آرایشی و بهداشتی مو را در این دوران محدود کنند.

گزارشات حاکی از آن است که از هر ۲۵۰ مرد یک نفر دچار هیپوسپادیاس می‌شود که اغلب باعث کدر شدن روابط عاطفی و ازدواج و صدمات روحی و جسمی مادام‌‌العمر می‌شود. یکی از ویژگی‌های این بیماری بازشدگی مجاری اداری است که ادرار به جای نوک از بدنه‌ی آلت خارج می‌شود. این وضعیت نیز با مشکلات بیضوی و باروری همراه است.

سالانه حدود ۱۵۰۰ عمل جراحی برای درمان هیپوسپادیاس انجام می‌شود و کارشناسان ادعا می‌کنند که این آمار نیز در حال افزایش است.

تیم پزشکانی که این تحقیقات را انجام داده‌اند گفته‌اند قرار گرفتن رحم مادر در معرض مواد شیمیایی که غدد درون ریز را مختل می‌کنند، می‌تواند در اوایل بارداری خطرناک باشد.

تحقیقاتی در بیمارستان دانشگاه Amiens  فرانسه نشان می‌دهد که در بین ۲۵۰ زنی که از مواد آرایشی و بهداشتی مو و مواد شیمیایی در دروان بارداری استفاده می‌کردند، چه تعداد از نوزادان پسر مبتلا به هیپوسپادیاس بوده و چه تعدادی مبتلا نبوده‌اند. هیچ ارتباطی بین هیپوسپادیاس و استفاده ازمواد شیمیایی مانند رنگ، مواد حلال، بنزین، جوهر، چسب و از این قبیل مواد شیمیایی که در خانه مصرف می‌شود نیست؛ اما مصرف مواد آرایشی و بهداشتی مو مانند رنگ مو و اسپری‌ها خطر ابتلا به این بیماری را به ۸۰ درصد افزایش می‌دهد.

بررسی‌ها نشان داده‌اند که ارتباط معناداری بین در معرض قرار گرفتن مادر با اسپری‌های مو در کارخانه‌های تولیدی و خطر ابتلا به هیپوسوادیاس وجود دارد، در حالی که یک دوم خطر این بیماری بین نوزادان زنان آرایشگر است.

پائول اندرسون، مشاور اورلوژیست در Dudley Group NHS Foundation Trust که متخصص در جراحی ترمیمی تناسلی و مجاری ادارای از جمله جراحی ترمیم هیپوسپادیاس در بزرگسالان است، می‌گوید:

علل این وضعیت در دسترس نیست؛ اما درگیر شدن هورمون‌ها بسیار بدیهی است و همچنین این نظریه نشان می‌دهد که نتایج این پژوهش جدید بسیار قابل قبول است.

در مراحل اولیه‌ی بارداری مجرای ادرار صاف است،  اما در یک نقطه‌ی بحرانی به یک لوله تغییر شکل می‌دهد. اگر ترکیب هورمونی در رحم درست نباشد، ممکن است منجر به این بیماری و یا دیگر رخداد های غیر طبیعی شود.