گاهی سفر می‌تواند جنبه‌های چالش برانگیز داشته باشد و تغییراتی را در درون افراد ایجاد کند. در این مطلب به معرفی ۳ مکان مقدس پرداخته‌‌ایم که از نقطه‌نظر الهام‌بخش بودن می‌تواند گزینه‌ی مناسبی برای سفر تلقی شود.

«پیدا کردن خود» اغلب به معنای شناخت بخش جدیدی از وجودمان است. در سرتاسر جهان نقاط مقدس زیادی وجود دارند که هاله‌ای از معنویت را در خود جای داده‌اند . هر چند که بسیاری از این محل‌ها فضایی دینی دارند، اما درک زیبایی آن‌ها ارتباطی به سطح یا نوع اعتقادی شما ندارد.

در واقع، حتی اگر انسانی معنوی هم نباشید، باز هم در این خصوص مشکلی ایجاد نمی‌کند و می‌توانید با این فضاها وارد تعامل شوید. سه محل مقدسی که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم، از فوق‌العاده‌ترین مکان‌های موجود برای تجربه‌ی یک سفر فوق‌العاده هستند؛ و چه بسا که با سفر به آن‌ها بتوانید بخشی‌هایی کشف نشده از وجود خود را در آن‌ها پیدا کنید.

کوه کایلاش، تبت

این کوه تبتی از جمله نقاطی است که توانسته است آیین‌هایی چون جین، هندو، بودا و بن را در کنار یکدیگر قرار دهد. با این حال، آن چه باعث تمایز این محل با سایرین شده است، موقعیت فیزیکی چالش‌برانگیز آن است. اغلب گفته می‌شود که چالش‌های فیزیکی می‌تواند قدرت معنویت را در افراد تقویت کند و کوه کایلاش مصداق کاملا درستی در این خصوص است. مسیر دامنه‌ای این کوه، طولی به‌اندازه‌ی ۵۱.۵ کیلومتر دارد که ارتفاع مارپیچ‌وار آن معادل ۵۶۰۰ متر است. بنابراین چنان چه قصد به چالش کشیدن قدرت بدنی و ذهنی خود را دارید، کوه کایلاش گزینه‌ی مناسبی برای سفر است.

سنت نکتان گلن در انگلستان

انگلستان پر از نمادهای مقدس بوده که معروف‌ترین آن‌ها استون هنج «Stonehenge» است. از این رو چنان چه به دنبال محلی می‌گردید که هیاهوی آن کم‌تر بوده و چندان جنبه‌ی تجاری نداشته باشد، از نکتان گلن در شهر کورنوال دیدن کنید. در این محل ترکیب زیبای زمین و آب، چشم‌انداز دل‌نشینی را به ارمغان آورده است.

کوه سینا، مصر

کوه سینا یکی از چهار کوه مقدس یهودیان و مسیحیان شناخته شده است که در آن ده فرمان خدا، به موسی نازل شده است. کلیسای کوچک «جبل موسی» بر فراز کوه یکی از نمونه‌های بارز جلوه‌ی مهندسی و ساخت و ساز است. این کلیسا در سال ۱۹۳۴ بر روی خرابه‌های یک کلیسای قرن شانزدهمی ساخته شد. این که بشر خود را ملزم کرده است تا چنین بنایی را در قله‌ی کوه بسازد می‌تواند الهام‌بخش افرادی باشد که به دنبال تکه‌های گمشده‌ی وجود خود هستند.

در سفر همیشه نباید به دنبال غذاهای خوب، معماری‌های خاص یا چشم‌اندازهای توریستی و تجاری بود. گاهی اوقات لازم است تا به دور از جمعیت، خود را در معرض زیبایی‌های طبیعی که سمت و سویی معنوی دارند، قرار داد.