معمولان در مراکز کودکستان و پیش‌دبستانی آموزش‌های لازم را در حین کار با اشیاء و تعامل با ابزار، به کودکان یاد می‌دهند. حال آن که این روش برای یک فرد بالغ و بزرگسال هم نتایج مفیدی به همراه خواهد داشت.

بعضی از ما عاشق این هستیم که یادگیری‌مان توام با انجام کار باشد. هوش عملی هم مقوله‌ای در این خصوص است. در کل، زندگی روندی دائمی از ترکیب رشد و تکامل است. یادگیری در حین انجام کار، به افراد کمک می‌کند که ارزش‌ها، عادت‌ها و تجربه‌های جدید خلق کنند تا زندگی را به شکلی سازنده‌تر و معنادارتر ادامه دهند.

در ادامه، به فهرست کوتاهی از فعالیت‌هایی که می‌تواند هوش عملی شما را در کارهای منحصر به فرد افزایش دهد، اشاره می‌کنیم:

۱. یادگیری برنامه‌نویسی

استیو جابز گفته است:

همه در این کشور باید یاد بگیرند که چطور یک برنامه‌ی کامپیوتر را بنویسند؛ چرا که این کار به شما می‌آموزد تا چطور فکر کنید.

برنامه‌نویسی فقط برای حرفه‌ای‌های کامپیوتر نیست. از این رو برای بالا بردن راندمان کاری خود و همچنین افزودن یک سرگرمی به فهرست کارهای روزانه، می‌توانید شروع به یادگیری یک زبان برنامه‌نویسی کنید. از طرفی، برنامه‌نویسی با تجزیه و تحلیل مسائل، سیناپس‌های جدیدی در مغز شما تولید می‌کند. ضمن این که چگونه آموختن را هم به شما یاد خواهد داد.

۲. طراحی کردن

اگر جزو آن دسته ای هستید که طراحی شما وحشتناک است، نگران نباشید. طراحی به شما کمک خواهد کرد که به زوایای مهم، اشکال، الگوها و سایه‌ها دقت کنید. از آنجا که در این نوع طراحی از هیچ ابزار خاصی استفاده نمی کنید، مغز شما در حالت هشیارتری قرار خواهد گرفت و بهتر می‌توانید اطلاعات را جذب کنید.

۳.چیزی بسازید

در دوره‌های یادگیری فعالیت‌های ساختمانی مثل نجاری شرکت کنید. مطمئن شوید که با دستان خود در کلاس مشغول به کار هستید. یادگیری برای ساخت به شما کمک می‌کند تا محدودیت‌های ذهنی شما کنار زده شوند و به شما قدرت خواهد داد تا از دریچه‌ی جدیدی به منابع و تجهیزات خود نگاه کنید. بدترین حالت این است که یک قفسه‌ی کتاب اضافی برای خود ساخته‌اید!

۴. بازی‌های ویدئویی

در بازی‌های ویدیویی، محرک‌هایی را می‌بینیم که به ندرت در زندگی واقعی یافت می‌شوند. یک بازی استراتژیک یا نقش‌محور انتخاب کنید. برای مثال، بازی "World of Warcraft" با قرار دادن ابزارها و منابعی به شما کمک می‌کند که سطوح کاری خود را افزایش دهید و سخت‌تر کار کنید. ضمن این که امکان رشد همیشه در آن وجود دارد. تحقیقات نشان می‌دهد که بازی‌های ویدیویی مهارت‌های شناختی و حرکتی شما را افزایش داده و در کل به بهبود هوش شما کمک خواهد کرد.

۵. به طبیعت بروید

قرار داشتن در طبیعت، نوعی چشم‌انداز فراهم می‌کند و همین امر شرایط را برای شکوفایی خلاقیت شما مساعد خواهد کرد. آرامشی که حضور در طبیعت به افراد می‌بخشد، می‌تواند به بهبود عملکرد مغز افراد در رسیدن به سطح جدیدی از تفکر و خلاقیت کمک کند. طبیعت، شگفتی‌های فراوانی دارد که با قرار دادن چشم‌انداز در برابر دیدگان انسان، به گسترش فضای فکری وی کمک می‌کند.

۶. چیزی اختراع کنید

چه چیزی زندگی شما را ساده‌تر خواهد کرد؟ شاید آن یک دستگاه ساده باشد که بتوان در خانه از آن استفاده کرد یا چیزی باشد که به آپارتمان شما نظم بخشد. در صورتی که بدانید چطور از منابع فعلی خود به صورت کارآمد استفاده کنید، نقش سازنده‌تری از خود نشان خواهید داد. اختراع شما می‌تواند کاری ساده در حد تقویت صدا بوسیله‌ی قرار دادن گوشی تلفن داخل یک فنجان یا کار پیچیده‌ای مثل ساخت یک منزل تمام اتوماتیک باشد. در مجموع، با استفاده از مغز خود به شیوه‌ای مبتکرانه، قدرت آن را در انجام دیگر کارها بالا خواهید برد.