سیاستمداران هم مانند دیگر افراد ممکن است علاقه‌مندی هایی در حوزه‌ی سینما داشته باشند. در این میان بعضی انتخاب‌ها ممکن است از نظر ما عجیب به نظر برسند. در ادامه‌ی مطلب به معرفی فیلم‌های مورد علاقه‌ی روسای جمهور آمریکا در دوران‌های سابق و معاصر پرداخته‌ایم.

سیاست‌مردان هم مانند عموم مردم علاقه‌های متفاوتی در انتخاب فیلم مورد نظر خود دارند. در این میان، عده‌ای از رؤسای جمهور ایالات متحده به سمت فیلم‌های وسترن تمایل دارند. یکی از آن‌ها عاشق «جیمز باند» است و دیگری فقط دوست دارد فیلم خودش را تماشا کند!

در مطلب پیش رو، فیلم یا فیلم‌های مورد علاقه‌ی رؤسای جمهور آمریکا از از روزولت گرفته تا اوباما و حتی نامزدهای فعلی ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ معرفی خواهند شد:

فرانکلین دلانو روزولت: «میکی موس»

روزولت در یکی از نگران‌کننده‌ترین دوره‌های تاریخ آمریکا که به «رکود بزرگ» معروف است، رییس جمهور بود. شاید بتوان گفت که فیلم در این دوران، (و شاید مانند امروز) ابزاری برای فرار از واقعیت بود. از این رو روزولت در زمان حضور در دفتر کارش کارتون «میکی موس» را تماشا می‌کرد. ضمن این که روزولت، عاشق «میرنا لوی» هنرپیشه‌ی معروف آمریکایی بود. به طوری که شایعه شده است که رییس‌جمهور برای ملاقات با وی قصد به تاخیر انداختن کنفرانس یالتا را داشته است.

هری ترومن: «کلمنتاین عزیزم»

ترومن آغازگر یک روند در سلیقه‌ی فیلم دولتمردان آمریکایی است! بسیاری از روسای جمهور آمریکا به فیلم‌های وسترن علاقه دارند. فیلم وسترن مورد علاقه‌ی ترومن هم «کلمنتاین عزیزم» بود که «هنری فوندا» در آن ایفای نقش داشت. سایت Focus Features در این خصوص نوشته است که:

ترومن و فوندا هر دو یک وجه مشترک داشتند و آن رک و صریح بودن هر دوی آن‌ها بود!

دوایت آیزنهاور: «نیم روز»

آیزنهاور عاشق فیلم‌های سینمایی بود. به طوری که در هشت سال ریاست جمهوری خود، ۲۰۰ فیلم را در سالن نمایش خصوصی کاخ سفید تماشا کرد. در حالی که او به فیلم‌های زیادی علاقه‌مند بود، فیلم وسترن «نیمروز» با بازی «گری کوپر» و «گریس کلی» در صدر علاقه‌مندی‌های وی قرار داشت.

جان اف کندی: «جان وین» و «جیمز باند»

جان اف کندی با وجود همراهی که در عموم با «مرلین مونرو» داشت، در مورد تماشای فیلم، «جان وین» و «راندولف اسکات» را انتخاب می‌کند. برخی از فیلم‌های مورد علاقه‌ی او «طولانی ترین روز»، «تعطیلات در رم»، «اسپارتاکوس»، «روز بد در بلک راک» و «آیو جیما» بودند.

کندی علاقه‌ی زیادی به جیمز باند داشت. در حالی که او از مشکلات به وجود آمده در سال ۱۹۵۵ رنج می‌کشید، یک کپی ار فیلم «کازینو رویال» که بر اساس اولین رمان «یان فلمینگ» بود، تهیه کرد. از جان اف کندی هنگامی که در حال تماشای نمایش خصوصی فیلم «دکتر نو» و مستند «همه چیز برای هیچ چیز» بوده، نقل قول شده است:

کاش جیمز باند هم عضوی از کارکنان من بود.

لیندون بی جانسون: فیلم خودش و «جویندگان»

جانسون از طرفداران مشتاق فیلم نبود. در کمال تعجب باید گفت که تنها فیلمی که جانسون، بارها و بارها آن را تماشا کرده است فیلم ده دقیقه‌ای انتخاباتی خودش بوده است که در دوران پس از ترور جان اف کندی بود. با این حال، فیلم «جویندگان» هم جزو علاقه‌مندی‌ها وی بوده است.

ریچارد نیکسون: «پاتون» و «احمق آمریکایی خوش‌تیپ»

نیکسون یکی از جنجالی‌ترین روسای جمهور آمریکا بود و فیلم مورد علاقه‌اش هم، زندگینامه‌ی یک قهرمان جنگ جهانی دوم بود. در واقع، نیکسون به حدی دیوانه‌ی این فیلم بود که به همه اصرار می‌کرد تا آن را تماشا کنند. علاوه بر این، نیکسون از تماشای «احمق آمریکایی خوش تیپ» که فیلمی در ژانر موزیکال و کمدی بود، لذت می‌برد.

جرالد فورد: «تنها در خانه»

فورد هم مانند ترومن چندان طرفدار فیلم‌های سینمایی نبود. اما بنا به ادعای دو منبع Entertainment Weekly و گاردین، فیلم مورد علاقه‌ی این رییس جمهور، «تنها در خانه» بود. مطمئنا به هیچ عنوان حدس نمی زدید که این فیلم، مورد علاقه‌ی یک رییس جمهور  باشد؛ به خصوص این که تاریخ انتشار آن سال‌ها پس از ترک ریاست جمهوری وی بود. با این حال، نمی‌توان در مورد علت چنین انتخابی بحث و جدال کرد!

جیمی کارتر: «همه‌ی مردان رییس‌جمهور» و «کابوی نیمه شب»

بر خلاف فورد، کارتر از طرفداران پر و پا قرص فیلم‌های سینمایی بود. بنا به مستندات موزه‌ی کاخ سفید، کارتر در طول چهار سال، ۴۸۰ بار به سالن خصوصی نمایش فیلم کاخ سفید رفته است و به طور متوسط هر سه شب یک بار، یک فیلم تماشا می‌کرد. به طوری که کل فیلم‌هایی که او دیده بود، از تعداد فیلم‌هایی که ریگان در دو دوره‌ی ریاست جمهوری خود تماشا کرده است، بیشتر بود. نکته‌ی خنده‌دار آن است، «همه‌ی مردان رییس جمهور» یکی از اولین فیلم‌هایی است که کارتر در سالن نمایش دید. در واقع ماجرای کلی فیلم در دنیای واقعی در به قدرت رساندن کارتر کمک کرده بود. نکته‌ی جالب دیگر این که، کارتر اولین رییس جمهور ایالات متحده است که فیلم درجه R کابوی نیمه شب را در سینمای خانوادگی تماشا کرد.

رونالد ریگان: «نیم روز»، «چه زندگی شگفت‌انگیزی»، «اشک‌ها و لبخندها»، و فیلم‌های خود

ریگان قبل از این که رییس‌جمهور شود یک بازیگر شناخته شده بود؛ اما او همیشه در سالن نمایش کاخ سفید، فیلم‌های خودش را تماشا نمی‌کرد؛ مگر در مواقع خاصی مانند روز تولدش که به سراغ تماشای آن‌ها می‌رفت. نقش‌های مورد علاقه‌ای که وی بازی کرده بود، در فیلم‌های «نوت راکنی آمریکایی» و «ردیف پادشاهان» بودند. دیگر فیلم‌های مورد علاقه‌ی ریگان، «نیم روز»، «چه زندگی شگفت‌انگیزی» و «اشک‌ها و لبخندها» بودند.

جورج بوش پدر: «زنده باد زاپاتا!»

هر چند بوش پدر آشکارا در مورد فیلم‌های مورد علاقه خود صحبتی نکرده، اما فیلم مورد علاقه‌ی وی «زنده باد زاپاتا!» است. واضح‌ترین دلیل آن هم این که نام شرکت نفتی خود را زاپاتا گذاشته است. به گزارش Entertainment Weekly، وی از تماشای فیلم «طولانی ترین روز» هم لذت می‌برده است.

بیل کلینتون: «نیم روز» و «کازابلانکا»

در سال ۲۰۰۸، بیل کلینتون و «راجر ایبرت» با یکدیگر در مورد سینما به گفتگو پرداختند. در این مصاحبه، او هم مانند ریگان و آیزنهاور فیلم مورد علاقه‌ی خود را «نیم روز» معرفی کرد و گفت: «از دیدن این فیلم هیچ وقت خسته نمی‌شوم» و «کازابلانکا» را علاقه‌مندی دوم خود برشمرد. ضمن این که او از طرفداران «مریل استریپ» و «مل بروکس» است و فیلم «زیبای آمریکایی» را هم دوست دارد.

اما هیچ کدام از علاقه مندی‌های وی به پای «زیبای آمریکایی» نمی رسد؛ به طوری که در گزارش‌ها آمده است که او بیش از ۱۷ بار این فیلم را در کاخ سفید تماشا کرده است.

جورج دبلیو بوش: «سرزمین رویاها»

جورج دبلیو بوش که مجموعه‌ی تلویزیونی «آشنایی با مادر» را هم دنبال می‌کرد، در طول تماشای فیلم «سرزمین رویاها» گریسته بود. ضمن این که او از دیدن کارهای کاراکترهای طنزی چون «مایک مایرز» و «آستین پاورز» هم لذت می‌برد. پس از واقعه‌ی یازده سپتامبر، او شروع به تماشای فیلم‌هایی چون «ما سرباز بودیم» و «سقوط شاهین سیاه» کرد.

باراک اوباما: «پدرخوانده ۱» و «پدر خوانده ۲»

اوباما علاقه‌ی زیادی به فرهنگ پاپ دارد با این حال فیلم «پدرخوانده» در صدر علاقه‌مندی‌های وی قرار دارد. او در مصاحبه‌ای راجع به فیلم مورد علاقه‌ی خود گفته است:

پدرخوانده‌ی ۱ و ۲. قسمت ۳ را نه آن قدر! این فیلم یک حماسه است که آن را دوست دارم.

در گفتگوی بعدی عنوان کرده است که «لورنس عربستان» و «کازابلانکا» هم رتبه‌ی بسیار بالایی دارند. به طوری که گفته است:

مگر می‌شود کسی از فیلم کازابلانکا خوشش نیاید؟

دونالد ترامپ: «همشهری کین»، «خوب، بد، زشت»، «پدرخوانده»، «رفقای خوب»، و «بر باد رفته»

دونالد ترامپ قبل از این که وارد سیاست شود، درگیر فرهنگ پاپ بود. ضمن این که وی تا کنون نقش‌های کوتاه زیادی را بازی کرده است و برنامه‌ی تلویزیونی «کارآموز» به میزبانی او اجرا شده است. در کنار این‌ها، ترامپ فیلم‌هایی چون «همشهری کین»، «خوب، بد، زشت»، «پدرخوانده»، «رفقای خوب»، و «بر باد رفته» را هم دوست دارد.

هیلاری کلینتون: «جادوگر شهر اُز»، «کازابلانکا» و «خارج از آفریقا»

هیلاری کلینتون سلیقه‌ی کلاسیکی در انتخاب فیلم مورد علاقه دارد. «کازابلانکا» علاقه‌ی مشترک وی و شوهرش بیل کلینتون است. ضمن این که از تماشای ماجراجویی‌های دوروتی در «جادوگر شهر از» لذت می‌برد.