انسان‌ها از هزاران سال قبل برای رسیدن به اهداف کوچک و بزرگ خود و برای رسیدن به تکامل، در حال انجام مسافرت‌های کوچک و بزرگ هستند. انسان‌های امروزی نیز برای رسیدن به اهداف خود، درحال انجام این کار هستند. اما چه شرایطی موجب می‌شود که مسافرت از ما انسان کامل‌تری بسازد؟ با ما همراه باشید.

از ابتدای تاریخ، انسان‌ها سعی در ساخت جاده، قایق، قطار، ماشین و هواپیما داشته‌اند تا بتوانند آسان‌تر به مناطق دوردست سفر کنند. اما انسان‌ها از هزاران سال قبل مشغول به انجام این کار هستند؛ زیرا ماهیت انسان‌ها کمال‌طلبی است و برای رسیدن به بهترین شرایط ممکن، به نقاط مختلف سفر می‌کنند.

پس از گذشت هزاران سال، ما همچنان در حال انجام این کار هستیم با این تفاوت که کاری که در گذشته‌های بسیار دور، در بدترین شرایط و مدت زمان طولانی انجام می‌دادیم را اکنون در بهترین شرایط، آسایش خاطر و صرف مدت زمان کمتری انجام می‌دهیم! اما نیاز انسان برای مسافرت به نقاط دیگر، کشف مکان‌های جدید و بدست آوردن مهارت‌های جدید است. به گفته‌ی برخی از دانشمندان، سفر کردن در DNA ما وجود دارد! ژنی که در واقع توسط اجدادمان به نسل‌های بعدی(ما) سرایت کرده است تا به نقاط مختلف سفر کنیم و درنتیجه آن، جایگاه‌مان در زندگی را ارتقاء بخشیم.

مسافرت شما را تبدیل به انسان پخته‌تری خواهد کرد

داشتن امکانات خوب از جمله انتخاب هتل‌های بزرگ و گران قیمت، رفتن به رستوران‌های تجملی و لذت بردن از تمامی امکانات لوکسی که در اختیار شما خواهد بود، درکل خوب و لذت بخش است! اما اگر قادر به انجام این گونه مسافرت‌های تجملی و پرخرج نیستید، بدین معنا نیست که نمی‌توانید مانند دیگران سفر کنید، خوش بگذرانید یا تبدیل به انسان کامل‌تری شوید! بلکه تنها کاری که لازم است انجام دهید، برنامه‌ریزی مناسب با توجه به بودجه‌تان است.

زمانی که با بودجه کمی به مسافرت می‌روید، باید یاد بگیرید که چگونه از موقعیت‌های موجود استفاده کنید! برای مثال اگر می‌خواهید یک شب دیگر در یکی از هتل‌های پاریس اقامت داشته باشید و از بودجه مناسبی برخوردار نیستید، می‌توانید به مسئولان هتل پیشنهاد دهید که به ازای یک شب اقامت و پرداخت پول، برای آنها کار انجام دهید. یا اینکه اگر برای صرف غذای مورد علاقه‌تان پول کافی در اختیار نداشتید، در ساعات پایانی کار به مغازه مورد نظرتان مراجعه کنید و از آنها در مورد خرید غذاهای خریداری نشده با قیمت کمتر سوال کنید. سعی کنید در این موارد تدبیر به خرج دهید تا هم به خواسته‌های خود برسید و هم به اندازه بودجه خود خرج کنید.

مسافرت از شما یک انسان هوشمند می‌سازد

به خصوص اگر شما در جایی خارج از شهر یا کشور خود مشغول به تحصیل هستید، تمام شرایطی که اتفاق میافتد، موجب هوشمندتر شدن شما خواهد شد! زندگی کردن در کنار افرادی که با فرهنگ‌های مختلف هستند، باعث می‌شود که شما نیازمند دریافت اطلاعات جدیدتری باشید. یادگیری، درک و نحوه‌ی برخورد با انسان‌های مختلف که دارای فرهنگ‌های مختلفی نیز هستند، بسیار چالش برانگیز و در عین حال سرگرم کننده است.

مسافرت به شما کمک می‌کند تا از محیط ایزوله و امن خود خارج شوید و به سوی آینده و پیشرفت به حرکت بیافتید

اگر احساس می‌کنید که به زندگی روزمره و تکراری خود عادت کرده‌اید و این موضوع مانع پیشرفت شما در زندگی شده است، جابه‌جایی از نقطه‌ی آرامش و ایجاد تغییر، بهترین کار ممکن است. در قدیم مردم پس از بوجود آمدن جاده‌ها، برای ایجادتغییرات در زندگی خود دست به مسافرت می‌زدند. سفر کردن تنها یکی از راه‌هایی است که باعث می‌شود شما به درک بهتری از خودتان برسید، دیدگاه خودتان را تغییر دهید و در مسیر زندگی رو به جلو حرکت کنید. مطمئنا روش­های ارزان‌تر دیگری برای بدست آوردن این تجارب وجود دارد. اما عجله کنید و بخاطر خودتان هم که شده به مسیر زندگی خود جهتی تازه بدهید.

مسافرت کردن موجب می‌شود که شما مستقل‌تر از همیشه شوید

پیدا کردن و هماهنگ کردن با افرادی که زمانی در زندگی شما حضور داشته‌اند، بسیار سخت و دشوار است. حتی در صورت پیدا کردن و خبر دادن به این افراد، اکثریت آنها ترجیح می‌دهند که این کار را انجام ندهند! تعداد بسیار کمی از آن‌ها شاید حاضر به همراهی شما باشند! حتی اگر شما نمی‌توانید به تنهایی سفر کنید، باید سعی کنید برای دستیابی به آنچه که بدان نیازمند هستید، فقط بر روی خودتان حساب باز کنید.

مسافرت موجب می‌شود که شما همیشه قدردان هرآنچه که در خانه خود باقی مانده، باشید

مهم نیست که مسافرت خارج از کشور به چه میزان تجربه‌ی هیجان‌انگیزی است؛ زیرا در یک زمان مشخص شما نیز می‌خواهید که به خانه خود بازگردید! حتی ممکن است شما دلتان برای شنیدن صدای مردم هم زبان خود نیز تنگ شود! ممکن است به این نتیجه برسید که تخت‌خواب شما، راحت‌ترین تخت‌خوابی است که تاکنون بر روی آن استراحت کرده‌اید! کم کم دلتان برای خانواده و دوستان‌تان تنگ خواهد شد. اگرچه مسافرت خارج از کشور در اکثر مواقع تجربه‌ای خوب و سرگرم‌کننده است، ولی پس از مدتی متوجه خواهید شد که تنها می‌توانید در خانه‌ی خود به آرامش مد نظرتان برسید! خوشبختانه اینجا است که متوجه خواهید شد که باید بیش از پیش قدردان تک تک افراد و چیزهایی باشید که در خانه منتظرتان هستند.