سبک زندگی فعلی جوامع جهان رو به کم تحرکی و سکون پیش رفته است و همین امر باعث می‌شود تا بیماری‌هایی چون دیابت و چاقی گسترش پیدا کند. نسخه‌ی سبز با تشویق افراد به باغبانی و فعالیت‌های خارج از منزل کمک می‌کند تا مانع از پیش‌روی این مشکلات شوند.

فعالیت‌هایی مانند باغبانی و گردش در طبیعت خارج از شهر که در فضای باز انجام می‌شوند، در مقابله با بحران چاقی مفید هستند.

این روش در واقع "نسخه‌ی سبز"ی است که با تکیه بر فعالیت‌های فیزیکی به افراد دارای اضافه ورن کمک می‌کند تا فعالیت خود را بیشتر کنند. از این رو، پزشکان به جای تجویز دارو، بهتر است مراجعین خود را متقاعد کنند تا به فعالیت‌های خارج از منزل مشغول شوند. طی یک برنامه‌ی مشابه که از سال ۱۹۹۸ در نیوزیلند صورت گرفته است، ۸۰ درصد افراد از این نسخه‌ی درمانی برای کنترل فعالیت خود استفاده کردند.

بررسی‌های اخیر در مورد بیمارانی که از نسخه‌ی سبز استفاده می‌کنند نشان داده است که ۷۲ درصد آن‌ها، تاثیر مثبتی در بهبود سلامتی خود مشاهده کرده‌اند و ۶۷ درصد هم رژیم غذایی خود را بهبود بخشیده و بیش از نیمی احساس قوی‌تر شدن می‌کنند.

در حال حاضر بعضی از مشاوران مربوط به بهداشت عمومی، برنامه‌های مخصوص باغبانی و پیاده‌روی خانوادگی راه‌اندازی کرده‌اند. ایزی سکومب که یکی از دست اندرکاران این برنامه است، می‌گوید: «مراجعه به این مرکز لزوما جنبه‌ی پزشکی ندارد.  در اینجا بیشتر با یک نسخه‌ی رسمی برای ورزش روبرو هستیم که مردم را به انجام فعالیت‌های بدنی بیشتر تشویق می‌کند».

این فعالیت‌ها می‌تواند شامل پیاده‌روی‌های سازمان‌یافته، حفاظت گروهی از یک پارک محلی یا باغبانی در فضای بیرونی خانه باشد. در مدل نسخه‌ی سبز، شرایطی به افراد پیشنهاد می‌شود که بتوانند خود را برای مقابله با شرایطی همچون چاقی و دیابت آماده کنند. در این برنامه توصیه می‌شود که هر شخص در هفته ۱۵۰ دقیقه ورزش ملایم یا ۷۵ دقیقه ورزش شدید انجام دهد. با این حال برنامه‌های تمرینی ۴۴ درصد از افراد به شکست منجر می‌شود؛ از این رو پزشکان تلاش می‌کنند تا افراد را تشویق به ادامه‌ی یک برنامه‌ی آهسته اما پیوسته کنند.

طی مطالعه‌ای که به تازگی صورت گرفته است، روی فعالیت باغبانی توجه خاص‌تری شده است. این مطالعات نشان داده‌اند که باغبانی به طور منظم می‌تواند خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی، سرطان و چاقی را کاهش دهد. ضمن این که این فعالیت به افراد مسن کمک می‌کند تا تعادل خود را حفظ کرده و از زمین خوردن خود جلوگیری کنند.

استیون وارد، مدیر اجرایی مرکز UK Active افزود:

تمام سنین در بریتانیا با بحران کم‌تحرکی مواجه هستند و این اقدام شروعی برای افزایش تحرک در جامعه است. فعالیت‌های فیزیکی می‌تواند نقش درمانی معجزه گر از خود نشان دهند و از وقوع ۲۰ بیماری شایع زندگی امروز جلوگیری کند.