مجوز اقامت آلمان برای شهروندانی که از خارج از اتحادیه اروپا به این کشور آمده‌اند، صادر می‌شود. لازم است بدانید که این اقامت با شهروندی آلمان کاملاً متفاوت است. یکی از مهمترین مزایای اخذ اقامت آلمان این است که با داشتن آن می‌توانید به هر نقطه‌ای از کشورهای حوزه یورو سفر کنید. البته مزایای اخذ این مجوز تنها محدود به این چند مورد نیست. بسیاری از کسانی که قصد مهاجرت دارند، به‌طور کامل با مزایای اخذ اقامت آلمان و انواع مسیرهای دریافت آن آشنا نیستند. از این رو در ادامه این مطلب سعی می‌کنیم تا با بررسی انواع مجوزهای اقامت در آلمان، به مزایایی که شاید کمتر با آن آشنایی دارید بپردازیم.

 انواع مسیرهای اخذ اقامت آلمان

برای اخذ اقامت آلمان روش‌های مختلفی وجود دارد که از جهات مختلفی با هم تفاوت دارند. یکی از مهمترین تفاوت‌ها بین این مسیرهای مختلف، در شرایط تمدید اقامت است. مثلاً اگر با ویزای جستجوی کار آلمان (Jobseeker visa) به این کشور رفته باشید، اقامت شما نهایتاً 6 ماهه است و شما نمی‌توانید این ویزا را تمدید کنید. اگر کار پیدا کرده‌اید، اقامتتان را به کاری تغییر می‌دهید و اگر هم نه، باید به کشور مبدا برگردید. از آن طرف هم مثلاً اگر در آلمان درس می‌خوانید و مدت اقامتتان تمام شده، در صورتی می‌توانید اقامت تحصیلی را تمدید کنید که بتوانید اثبات کنید به‌دلایلی تحصیل شما بیشتر از مدت‌زمان تعیین‌شده طول خواهید کشید.

رایج‌ترین مجوزهای اقامت کشور آلمان عبارت است از:

مجوز اقامت تحصیلی (Aufenthaltserlaubnis zum Studium)

این نوع اقامت مختص کسانی است که در یک مدرسه یا دانشگاه در آلمان ثبت نام و تحصیل می‌کنند. برای واجد شرایط بودن در این مجوز اقامت، باید مدرک ثبت نام دانشگاه و منابع مالی خود در زمان زندگی در آلمان را ارائه دهید.

اقامت جستوی کار یا جاب سیکر (Jobseeker)

کسانی که قصد دارند برای یافتن کار در آلمان اقدام کنند، واجد شرایط اخذ اقامت جاب سیکر هستند. مدت زمان اجاره اقامت در این روش، 18 ماه است. متقاضیان باید مدارکی مبنی بر جستجوی برای کار و تمکن مالی مورد نیاز برای اقامت در آلمان را ارائه دهند.

اقامت کاری (Arbeitserlaubnis)

کسانی که موفق به دریافت یک پیشنهاد شغلی در آلمان شده‌اند، می‌توانند از این اقامت استفاده کنند. متقاضیان برای اخذ اقامت کاری آلمان باید ویزای کاری معتبر و مدارک اثبات قرارداد شغلی داشته و می‌توانند به مدت تعیین شده در قرارداد، در آلمان بمانند. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره شرایط اخذ ویزای کاری و این نوع اقامت در آلمان، می‌توانید از موسسات معتبر مهاجرتی مانند موسسه مهاجرتی پارسی کانادا (https://parsicanada.com/) کمک بگیرید.

اجازه اقامت پیوستن به خانواده (Familiennachzug)

این نوع اقامت برای افراد خارجی است که یکی از اعضای خانواده آنها در کشور آلمان زندگی می‌کنند. اخذ این اقامت مشروط به ارائه مدارک مبنی بر ارتباط خانوادگی و همچنین اثبات تمکن مالی لازم برای حمایت از شما توسط شخصی است که در آلمان زندگی می‌کند.  

اقامت دائم آلمان

کسانی که به مدت حداقل 5 سال در آلمان زندگی کرده و بتوانند سایر شرایط تعیین شده را رعایت کنند، می‌توانند برای احذ اقامت دائم آلمان اقدا کنند. این افراد باید مدارک مبنی بر اشتغال، منابع مالی و همچنین گواهی تسلط به زبان آلمانی را ارائه کنند. 

اقامت آلمان با کار آبی اتحادیه اروپا (EU Blue Card)

افراد متخصص واجد شرایط در صورتی که موفق به اخذ جاب آفر از آلمان شده باشند، می‌توانند برای اخذ بلوکارت اقدام کنند. اعتبار بلو کارت آلمان به شرایط قرارداد بستگی دارد و حداکثر تا 4 سال معتبر است. همچنین پس از 33 ماه می‌توانید درخواست اقامت دائم در این کشور بدهید. پس از پایان اعتبار Blue Card قادر خواهید بود به مدت 3 ماه در این کشور اقامت داشته باشید. اگر دارای مدرک زبان آلمانی در سطح B1 هستید، می‌توانید با اثبات آن پس از 21 ماه اقامت دائم این کشور را اخذ کنید و از مزایای این کشور بهره‌مند شوید.

 انواع مزایای اخذ اقامت آلمان

مزایای قابل توجه اخذ اقامت آلمان

اخذ اقامت آلمان مزایای متعددی برای شما دارد که اصلی‌ترین موارد آن عبارت است از:

۱. سفر بدون محدودیت در سراسر اتحادیه اروپا

دارندگان اقامت کشور آلمان می‌توانند بدون آزاده به هر یک از کشورهای منطقه EA/EEA سفر کنند.

۲. امکان اقدام برای اخذ شهروندی

دارندگان اقامت دائم آلمان می‌توانند حداقل پس از 8 سال زندگی در این کشور، شهروندی دریافت کنند.

۳. امکان اشتغال در هر زمینه‌ای

کسانی که اقامت دائم را دارند می‌توانند برای هر کارفرما و در هر شغلی کار کنند. همچنین امکان کار به‌عنوان فریلنسر نیز وجود دارد.

۴. حق پیوستن به اعضای خانواده

فردی که در آلمان زندگی کرده و اقامت دائم این کشور را دارد، می‌تواند جهت بردن اعضای خانواده خود به این کشور اقدام کند.

۵. امکان اقامت طولانی مدت

علاوه‌بر اقامت دائم که امکان زندگی همیشگی در آلمان را فراهم می‌کند، مدت اقامت در سایر روش‌ها نیز طولانی است. به‌عنوان مثال با داشتن کارت آبی، می‌توانید برای مدت چهار سال بدون محدودیت در آلمان زندگی کنید. برای اخذ اطلاعات بیشتر در باره بلوکارت آلمان، کلیک کنید.  

۶. امکان تحصیل و حرفه‌آموزی

افرادی که موفق به اخذ اقامت آلمان شده‌اند، امکان تحصیل یا کارآموزی (برای مثال شرکت در دوره‌های آوسبیلدونگ) را دارند.

۷. دریافت بیمه سلامت و تأمین اجتماعی

افراد مقیم دائم آلمان حق داشتن بیمه تامین اجتماعی و بیمه درمانی را دارند. تامین اجتماعی شامل بیمه بیکاری، بیمه حوادث، بیمه مراقبت طولانی مدت و ... است.

جمع‌بندی

کشور آلمان برنامه‌های متعددی را برای متقاضیان اخذ اقامت در این کشور ارائه می‌دهد. شما می‌توانید با استفاده از هر یک از این مسیرهای اخذ اقامت آلمان برای مدت معینی در این کشور زندگی کنید. البته اگر اقامت دائم ندارید، نگران نباشید زیرا به راحتی می‌توانید برای تمدید انواع اقامت‌های موقت در این کشور درخواست دهید. در این مطلب با بررسی انواع اقامت در کشور آلمان، به مزایای اخذ این مجوز پرداخته و دیدیم که افراد واجد شرایط می‌توانند از چه مزایایی بهره‌مند شوند. چنانچه درباره مسیر اخذ اقامت آلمان سوالی دارید، می‌توانید همین حالا به وب سایت موسسه پارسی کانادا مراجعه کرده و با کارشناسان مجموعه در ارتباط باشید.

همچنین می‌توانید از طریق درگاهای زیر در ارتباط با امور مهاجرت با مشاورین ما در تماس باشید.

پست الکترونیک: info@parsicanada.com

شماره های تماس: ۹۱۰۰۳۵۵۸ (۰۲۱) – ۹۱۰۰۹۷۰۱ (۰۳۱)

آدرس (دفتر تهران) : شهرک غرب، بلوار دریا،خیابان موج، تقاطع توحید ۳، پلاک

آدرس (دفتر اصفهان) : خیابان آزادی، خیابان سعادت آباد، هولدینگ پارس پندار نهاد

سلب‌ مسئولیت: تحریریه‌ی ۷۲۴پرس در تهیه‌ این محتوای تبلیغاتی نقش نداشته و مسئولیتی در قبال صحت آن ندارد.