امید مردم برای رأی‌دادن به رئیس‌جمهوری که قرار است بر کرسی قوه مجریه بنشیند چیزی جز رفاه و آرامش نیست؛ امری که تحقق آن سخت اما شدنی است.

به گزارش ۷۲۴پرس، این روزها که حال و هوای کشور کاملاً انتخاباتی است؛ نامزدهای چهاردهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری در برنامه‌های مختلف صداوسیما و رسانه‌های دیگر با ارائه برنامه‌های خود، سعی در جلب رضایت مردم جهت‌دادن رأی به خود دارند و در این میان قول‌ها و شعارهای زیادی برای بهبود وضعیت کشور سر داده می‌شود که امید است به اغلب آنان جامه عمل پوشانده شود تا مردم را امیدوار کند.

فضای شهر نیز پر شده از عکس‌های نامزدها، تبلیغات و جملاتی که اگر هرکدامشان محقق شود شاهد نشاط و شادی مردم خواهیم بود. ستادهای تبلیغاتی نامزدها نیز در سطح شهر فعال بوده و سعی در جذب هواداران دارند. اما در میان این هیاهوها باید دید مردم چه انتظاراتی از رئیس‌جمهور آینده دارند و با چه امیدی رأی خواهند داد.

مهدی اکبری، دانشجوی رشته مدیریت در خراسان جنوبی می‌گوید: «یکی از مهم‌ترین اقداماتی که رئیس‌جمهور آینده باید انجام دهد، اتخاذ سیاست‌های پولی مناسب است. دومین اقدام، مدیریت دقیق بودجه دولت است. دولت باید از ایجاد کسری بودجه و تأمین مالی آن از طریق چاپ پول جلوگیری کند».

وی با تأکید بر تقویت بخش تولیدی و افزایش عرضه کالاها و خدمات، افزود: «مردم انتظار دارند که رئیس‌جمهور آینده با برنامه‌های جامع و عملی، به کنترل رشد شتابان نقدینگی و جلوگیری از تورم بپردازد که این شامل اتخاذ سیاست‌های پولی مناسب، مدیریت دقیق بودجه، تقویت بخش تولیدی و افزایش بهره‌وری است».

این دانشجو با بیان اینکه مردم از رئیس‌جمهور آینده انتظار دارند که با سیاست‌های مناسب و کارآمد، این مشکل را حل کند و کشور را به ثبات اقتصادی برساند، تصریح کرد: «هزینه‌های زندگی اقشار کم‌درآمد اکنون افزایش‌یافته و کنترل رشد نقدینگی و جلوگیری از تورم، یکی از اصلی‌ترین مطالبات مردم از رئیس‌جمهور آینده است. رئیس‌جمهور باید بتواند تورم را کنترل کند و تولید را دوباره احیا کند این‌گونه به سفره‌های مردم کمک خواهد کرد».

 رئیس جمهور مشکلات معیشتی مردم را ببیند

محسن محسنی، یک شهروند بیرجندی که برای حضور در یکی از ستادهای تبلیغاتی آمده بود تا برنامه‌های کاندید موردنظر را بررسی کند نیز در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری ۷۲۴پرس بیان کرد: «مردم کشور در حال حاضر از وضعیت اقتصاد و معیشت به‌خصوص برای جوانان رنج می‌برند».

وی با بیان اینکه یکی دیگر از مشکلات فعلی کشور این بوده که طی دو سه سال اخیر نرخ اجاره و خرید مسکن بسیار افزایش‌یافته، به‌طوری‌که خارج از توان مردم است، تصریح کرد: «اگر اقشار متوسط و ضعیف جامعه درگذشته می‌توانستند ماهانه مواد مختلف غذایی اعم از گوشت و ماهی و مرغ را به‌راحتی بخرند، اما در حال حاضر با گران‌شدن این اقلام دیگر نمی‌توانند و سفره آنان هر روز کوچک‌تر شده است».

محسنی ادامه داد: «من از رئیس‌جمهور آینده انتظار دارم حداقل این موارد را ببیند و چاره‌ای بیندیشد. بسیاری از مردم اکنون در عدم رفاه و آسایش رنج می‌برند و حق دارند از رئیس‌جمهور انتظار کمک داشته باشند».

مریم تواضع، از دیگر شهروندان است که در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری ۷۲۴پرس بیان کرد: «بیکاری و کم بودن زمینه‌های اشتغال برای جوانان از مشکلات مهم امروز است. یکی از اولویت‌های رئیس‌جمهور و دولت جدید باید این باشد که به بخش تولید که ضامن اشتغال مردم است اهمیت زیادی بدهند و با برنامه ریزی دقیق مردم را امیدوار کنند».

وی با بیان اینکه این موضوع باعث شده است بسیاری از جوانان نتوانند ازدواج کنند و همین موضوع موجب شده است سن ازدواج بالا برود، افزود: «انتظار من از کسی که با رأی مردم به‌عنوان رئیس‌جمهور انتخاب می‌شود این است حتماً به قول‌ها و شعارهای انتخاباتی خود عمل کند و به داد مردمی که به وی اعتماد کردند برسد».

این شهروند خواستار بهبود وضعیت افزایش قیمت مسکن از سوی رئیس‌جمهور آینده شد و ادامه داد: «توجه به آسیب‌ها، توجه به علل و سعی در حل متخصصانه و کارشناسانه این امور می‌تواند ما را به سمت رفاه و آرامش ببرد».

وی با بیان اینکه گرانی اجناس ضروری یکی از مهم‌ترین مشکلات و مسائل مردم ایران است، اظهار کرد: «گران‌شدن اجناس برای تولیدکنندگان به‌خصوص در بخش صنعت نیز نگران‌کننده است و طی چند سال اخیر این موضع باعث شده است بسیاری از کارگاه‌های صنعتی تعطیل شده و تعطیلی این کارگاه‌ها نیز خود موجب بیکاری می‌شود».

این شهروند با بیان اینکه رئیس‌جمهور آینده باید برنامه‌های کوتاه‌مدت میان‌مدت و بلندمدت به وضعیت قیمت‌ها رسیدگی کند، تصریح کرد: «دولت باید زمینه کمک به واحدهای تولیدی و مشاغل آزاد را فراهم کند تا کار و تولید دوباره رونق گیرد».

 رئیس جمهور از ظرفیت‌ها، رفاه بسازد

یک شهروند دیگر نیز اظهار کرد: «ما می‌خواهیم ایران از طریق فرهنگ و هنر دیرینه‌اش به جهانیان معرفی شود؛ بنابراین از رئیس‌جمهور انتظار می‌رود اعتماد و امید و ایمان را در جامعه به وجود بیاورد و از ظرفیت‌های طبیعی و گردشگری نهایت استفاده را ببرد».

وی با بیان اینکه حیف است ما ظرفیت داریم، اما برای ثروت افزایی استفاده نمی‌کنیم، تصریح کرد: «رئیس‌جمهور آینده باید به‌ویژه در حوزه معیشت مردم روزنه امیدی در جامعه بگشاید. امیدواریم هر شخصی که می‌آید برای مردم با مردم و برای آبادانی ایران باشد که همگام با سیاست‌های جامعه و پشتیبان مقام بزرگ رهبری باشیم».

ابراهیم مظفرنیا نیز اظهار کرد: «کشور ایران با وجود ظرفیت و پتانسیل‌های بالا در همه زمینه‌ها نیازمند رئیس‌جمهور مقتدر و توانمند و آگاه به همه زمینه‌های سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی است. رئیس جمهور آینده باید با توجه به قابلیت‌های خود بتواند کشور ایران را به اوج و اعتلایی که مد نظر مقام معظم رهبر و مردم است برساند».

وی با بیان اینکه رئیس‌جمهور آینده باید بدون نگاه به گذشته با استفاده از نیروهای متخصص، نخبه، کارآمد و جهادی در همه مسائل علمی، فرهنگی، سیاسی، اقتصادی گام بردارد، تصریح کرد: «ارتقای معیشت خانواده، حمایت از بازنشستگان و بیمه عمومی مردم و توجه به مسکن و ازدواج جوانان باید در دستور کار رئیس‌جمهور منتخب باشد».

این شهروند بیان کرد: «ما در انتخابات شرکت می‌کنیم تا شاید اوضاع معیشتی مردم بهتر شود، مردم آسان‌تر بخندند و گشایش اقتصادی حاصل شود. مردم باید روی خوش رفاه را ببینند تا بتوانند زندگی خوشی را تجربه کنند. این مردم باسابقه فرهنگی ممتاز خود حق بهترین‌ها را دارند».

 فعالیت ۷۷۲ شعبه اخذ رای در خراسان جنوبی

موسی سلیمی، مدیرکل سیاسی، انتخابات و تقسیمات کشوری و دبیر ستاد انتخابات خراسان جنوبی نیز در گفت‌وگو با پایگاه خبری 724Press گفت: «در انتخابات چهاردهمین دوره ریاست‌جمهوری در استان خراسان جنوبی ۷۷۲ شعبه (۴۰۴ ثابت، ۳۶۸ سیار، ۳۵۲ شهری و ۴۲۰ روستایی) اقدام به اخذ رأی از مردم استان خواهند کرد».

وی افزود: «به طور میانگین در هر شعبه ۲۰ نفر (عوامل اجرایی، نظارتی، محافظین شعب، بازرسی و...) فعالیت می‌کنند و در مجموع حدود ۱۵۴۴۰ نفر در امر برگزاری انتخابات فعالیت می‌کنند».

دبیر ستاد انتخابات خراسان جنوبی بیان کرد:  «بر اساس ماده ۳۶ قانون انتخابات ریاست‌جمهوری، افرادی که تابعیت جمهوری اسلامی را دارند، به‌شرط داشتن ۱۸ سال سن تمام و عدم جنون می‌توانند در انتخابات رأی بدهند؛ البته باید شناسنامه یا کارت ملی معتبر خود را در زمان رأی‌دادن به همراه داشته باشند و ارائه دهند».

سلیمی ادامه داد: «کلیه نقاط جمعیتی شهری و روستایی استان شعب ثبت‌نام به‌صورت ثابت یا سیار پیش‌بینی‌شده است. ضمناً جزئیات اطلاعات شعب اخذ رأی در آگهی شعب اخذ رأی که توسط فرمانداری‌ها منتشر شده، ذکر شده است».

وی با بیان اینکه زیرساخت‌های ارتباطی شعب اخذ رأی، مورد بررسی قرار گرفته و تمهیدات لازم اتخاذ شده و مشکل خاصی در این زمینه وجود ندارد، تصریح کرد: «امیدواریم مردم شریف و بصیر استان همچون ادوار گذشته، با حضور گسترده خود بار دیگر حمایت خویش را از آرمان‌های مقدس نظام جمهوری اسلامی نشان داده و قدرت و صلابت نظام جمهوری اسلامی ایران را به رخ جهانیان بکشند».

 مشکلی در زیرساخت‌های ارتباطی برای اخذ رای وجود ندارد

سید محمدرضا طالبی، رئیس ستاد انتخابات استان خراسان جنوبی نیز در ستاد انتخابات استان گفت: «ارتباطات ثابت و همراه در شعب اخذ رأی استان برقرار شده و اکنون مشکلی به لحاظ زیرساخت ارتباطی نداریم. دستگاه‌های احراز هویت و تعرفه‌های موردنیاز به‌اندازه کافی از مرکز به خراسان جنوبی منتقل و تأمین شده است که در زمان مقتضی به فرمانداری‌ها منتقل خواهد شد».

وی با تأکید بر همراهی و تعامل همه متولیان در زمینه برگزاری انتخابات باشکوه و سالم در استان بیان کرد: «مسئولان شعب باید رأی تک‌تک افراد را حتی در مناطق دوردست اخذ کنند. با اقدامات انجام شده و پیش‌بینی‌های صورت‌گرفته آمادگی کامل برای برگزاری انتخابات در استان وجود دارد و نیروی کافی برای تأمین امنیت انتخابات نیز توسط فراجا تأمین شده است».

طالبی اظهار کرد: «پشتیبانی‌های لازم برای برگزاری انتخابات توسط کمیته پشتیبانی انجام شده و عمده پشتیبانی‌ها به‌صورت متمرکز انجام می‌شود. رصد و مراقبت‌های امنیتی و انتظامی انجام می‌شود و تاکنون دراین‌خصوص مشکلی نداشته‌ایم؛ اما رصد و مراقبت باید مداوم باشد».

رئیس ستاد انتخابات استان ادامه داد: «همه حفاری‌ها در هفته منتهی به هشتم تیرماه تعطیل و به بعد انتخابات موکول شود. صندوق‌ها حداقل ۲ ساعت قبل از آغاز اخذ رأی در شعب مستقر شود تا اعضای شعبه مقدمات لازم برای رأی‌گیری را فراهم کنند. نباید شعبه‌ای داشته باشیم که صندوق‌ها بعد از ساعت ۶ صبح روز انتخابات در محل مستقر شده باشند».

طالبی با بیان اینکه اخذ رأی انتخابات ریاست‌جمهوری فقط با کارت ملی یا شناسنامه انجام خواهد شد و چنانچه شناسنامه افراد قدیمی است حتماً کد ملی خود را به همراه داشته باشند، یادآور شد: «اداره کل ثبت‌احوال استان تا پایان روز رأی‌گیری، آمادگی کامل ارائه خدمات در دو شیفت را دارد. از سویی سامانه‌های مختلف در موضوع انتخابات برای ما بسیار مهم است و تدابیر امنیتی سامانه‌ها به‌صورت ویژه لحاظ شود».