شورای هماهنگی بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس شهرستان فردوس با حضور مدیرکل بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس خراسان جنوبی، برگزار شد.

۴۶ دانشنامه دفاع مقدس در دست تألیف

به گزارش خبرنگار ۷۲۴پرس، مدیر نمایندگی بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس شهرستان فردوس، در مراسم امروز صبح با اشاره به برنامه کشوری تدوین دانشنامه دفاع مقدس، گفت: «سهمیه فردوس ۵۶ مقاله بوده که از سال گذشته تاکنون نگارش ۴۶ مقاله به همت ۳۱ نویسنده صورت‌گرفته و با حمایت بنیاد مرکز استان زمینه تدوین و چاپ ۱۰ جلد کتاب فراهم شده است».

از راه‌اندازی موزه شهدا تا چاپ کتاب نمایشنامه‌نویسی دفاع مقدس

مسئول کمیته راهیان نور، سمن‌ها و پیش‌کسوتان دفاع مقدس شهرستان فردوس، با بیان اینکه راهیان نور برای ابتدای سال و ایام تعطیلات مدارس برنامه‌ریزی خواهد شد، گفت: «تدوین کتابی دررابطه‌با شهید پارسا که اولین فرمانده سپاه شهرستان بوده، در دستور کار است؛ همچنین به حمایت برای راه‌اندازی موزه شهدای شهرستان و صحنه‌سازی عملیات دفاع مقدس، نیازمندیم».

مسئول کمیته آموزش، پژوهش و اسناد دفاع مقدس شهرستان فردوس، ضمن اشاره به راه‌اندازی مسابقات برای معرفی شهدا، ادامه داد: «در بحث آسیب‌شناسی لازم است درس دفاع مقدس در دانشگاه‌ها از رده دروس اختیاری خارج شده و هم ردیف با دروس انس با قرآن قرار گیرد؛ همچنین بهتر است راویان اردوهای راهیان نور از رسته جانبازان و سنگر داران دفاع مقدس باشند».

مسئول کمیته فرهنگی، هنری، ادبیات، رسانه و فضای مجازی دفاع مقدس شهرستان فردوس، با بیان اینکه در خصوص معرفی شهدای شاخص دیوارنگاری‌های خوبی صورت‌گرفته، اظهار داشت: «تولید فایل صوتی و وصیت‌نامه خوانی، برگزاری کارگاه‌های تخصصی ادبیات خاطره‌نویسی و چاپ کتاب نمایشنامه‌نویسی دفاع مقدس در دستور کار است».

انسجام در مراحل انجام کار مهم است؛ سیاست‌ها را تغییر دهیم

امام‌جمعه شهرستان فردوس، با تأکید بر انسجام مراحل انجام کار، افزود: «جمع‌آوری و ثبت‌اسناد مرحله اول بوده و قدم مهم در این راستا تفکیک این اسناد و انجام پژوهش‌های تخصصی است تا بتوانیم شهدا را با رویکرد خاصی به قشر جوان معرفی کنیم».

شورای هماهنگی بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس شهرستان فردوس برگزار شد2

فرماندار شهرستان فردوس، با بیان اینکه اولویت‌بندی در دانش نامه‌نویسی مهم است، گفت: «باید سیاست انجام کارها را تغییر دهیم؛ همان‌طور که برای گلزار شهدای شهرستان ۵۰ میلیون تومان اعتبار جذب شد لازم است برای حفظ و ثبات کار به دنبال جذب اعتبارات استانی و ملی باشیم».

انجام کارها متوقف به اعتبار نشده؛ اما پیگیر تأمین اعتبار هستیم

مدیرکل بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس خراسان جنوبی، با اشاره به لزوم سرعت و دقت در انجام کارها افزود: «دررابطه‌با تدوین و تألیف دانشنامه و کتاب نباید عجله کرد و دقت لازم است؛ چرا که این مقالات و کتاب‌ها قرار است پاسخ‌گوی نیاز قشر جوان در چند صدسال آینده باشد».

فلاحی، از راه‌اندازی قرارگاه فضای مجازی دفاع مقدس خبر داد و گفت: «این قرارگاه با همکاری ستاد کل نیروهای مسلح، استانداری و تمام دستگاه‌های اجرایی راه‌اندازی شده و تهیه اپلیکیشن‌های مربوطه در حال پایه‌ریزی است».

وی، با اشاره به انعقاد تفاهم‌نامه بین بنیاد دفاع مقدس و دانشگاه‌های مرکز استان، بیان کرد: «قرار بر این است که متولی امر و اجرای تألیف دانشنامه‌ها در سطح دانشگاه‌ها، معاونین اجرایی و امور فرهنگی دانشگاه‌ها باشند و ریز تفاهم‌نامه به‌زودی به شهرستان‌ها ابلاغ خواهد شد».

مدیرکل بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس خراسان جنوبی، با بیان اینکه خود را متوقف به اعتبار نکرده‌ایم، اما به دنبال تأمین اعتبار هستیم، تصریح کرد: «برای یادمان‌ها بالغ‌بر ۲۰ میلیارد تومان اعتبار در نظر گرفته شده که به‌محض تخصیص ابلاغ خواهد شد».