سرانجام پس از مدت‌ها انتظار یکی از مصوبه‌های مهم دور اول سفر رئیس‌جمهور یعنی اتصال خراسان جنوبی به خط انتقال گاز جنوب یک‌قدم دیگر به تحقق نزدیک‌تر شد و صبح پنجشنبه، کلنگ آغاز عملیات اجرایی خط انتقال گاز دشتک - نهبندان با حضور استاندار خراسان جنوبی و مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران بر زمین خورد.

اهمیت پروژه انتقال گاز دشتک - نهبندان در چیست؟

خراسان جنوبی به‌واسطه قرارگیری در انتهای خطوط انتقال گاز شمال کشور، همیشه در معرض افت فشار، هم‌زمان با روزهای سرد و پرمصرف سال بوده و هست. این معضل در زمستان گذشته به اوج خود رسید و موجب قطعی گاز و یخ‌بندان گسترده در چند شهر و روستای این استان کویری شد و شب‌هایی سرد و طاقت‌فرسا را برای مردمان صبور این خطه رقم زد.

کلنگ زنی پروژه انتقال گاز دشتک - نهبندان

با اجرای خط انتقال دشتک به نهبندان، خراسان جنوبی به خط هفتم سراسری گاز در سیستان و بلوچستان متصل شده و با دریافت هم‌زمان گاز از دو استان شمالی و جنوبی، مشکل افت فشار مشترکین این استان در روزهای سرد، به طور کامل برطرف خواهد شد.

این پروژه چه ویژگی‌هایی دارد؟

پروژه انتقال گاز دشتک - نهبندان در دو مرحله اجرا و به بهره‌برداری خواهد رسید. مرحله اول این پروژه با اعتباری بالغ بر ۳۷۰۰ میلیارد تومان، خط لوله زاهدان - زابل را از طریق خط انتقالی ۳۶ اینچی به طول ۱۷۸ کیلومتر، به جنوبی‌ترین شهرستان خراسان جنوبی یعنی نهبندان متصل خواهد ساخت.

در قدم دوم، این خط لوله با ۱۲۶ کیلومتر پیشروی دیگر، از نهبندان به سربیشه در ۶۸ کیلومتری جنوب شرقی بیرجند خواهد رسید و بدین ترتیب رینگ شبکه گاز کشور در شرق را تکمیل خواهد ساخت.

با اجرای این پروژه ملی، روزانه حدود ۱۱ میلیون مترمکعب به ظرفیت انتقال گاز در استان‌های شرقی افزود خواهد شد.

مجموع اعتبار تخصیص‌یافته برای اجرای کامل هر دو مرحله این پروژه ۸۰۰۰ میلیارد تومان است.

این پروژه چه زمانی به پایان می‌رسد؟

به گفته معاون وزیر نفت و مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران، انتظار می‌رود با تزریق به‌موقع اعتبارات، این طرح تا هفته دولت سال آینده به بهره‌برداری برسد و زمستان پیش‌رو آخرین زمستان سخت مردم خراسان جنوبی باشد.

پروژه انتقال گاز دشتک - نهبندان

مردم چه می‌گویند؟

وقتی شب‌های سرد کویری با دمای منفی ۲۰ درجه را چشیده باشی، قطعاً قدر پروژه‌های این‌چنینی را بیش از هر کسی میدانی. یکی از شهروندان با یادآوری سرمای طاقت‌فرسای آن روزها، از نگرانی خانواده‌هایی می‌گوید که اغلب هیچ وسیله گرمایشی غیر گازسوزی نداشتند و با افت فشار گاز و قطعی‌های گاه‌وبی‌گاه، نگران چگونگی سرکردن سرمای شب و مراقبت از کودکان خود بودند. شهروند دیگری از وضعیت بد تأمین سوخت جایگزین برای وسایل گرمایشی مدارس و ادارات و شرایط سخت تحصیل و کار در چنین روزهایی گلایه می‌کند و ابراز امیدواری می‌کند با بهره‌برداری از پروژه دشتک - نهبندان، دیگر شاهد آن روزهای سخت نباشد. اما این گلایه‌ها فقط منحصر به مشترکین خانگی نیست. یکی از فعلان اقتصادی شهرک صنعتی بیرجند نیز با اشاره به روزهای سرد سال و کاهش فشار گاز که پیش از همه منجر به قطعی گاز صنایع استان می‌شود، از ضررهای هنگفت تولیدکنندگان استان می‌گوید و خواستار رفع تبعیض و اجرای عدالت در زمینه تأمین گاز پایدار برای همه مردم ایران خصوصاً شهروندان و تولیدکنندگان خراسان جنوبی از طریق توسعه زیرساخت‌های تأمین سوخت پایدار است.

وضعیت گازرسانی در خراسان جنوبی چگونه است؟

محمودی، مدیرعامل شرکت گاز خراسان جنوبی

محمودی، مدیرعامل شرکت گاز خراسان جنوبی در مصاحبه با خبرنگار روزنامه همشهری در خراسان جنوبی، با اشاره به گازرسانی به ۳۲ شهر و ۱۹۲۹ روستای استان، افزود: «در حال حاضر ۱۰۰ درصد جمعیت شهری و ۹۹٫۸ درصد جمعیت روستایی خراسان جنوبی از نعمت گاز برخوردار هستند و تا هفته دولت، تمام روستاهایی که سکنه دائم دارند، حتی روستاهای زیر ۲۰ خانوار، از نعمت گاز به‌صورت صددرصدی بهره‌مند خواهند شد».

قدم‌های بعدی چیست؟

قطعاً مهم‌ترین دستاورد این پروژه، تأمین گاز پایدار و با کمترین افت فشار برای مشترکین خانگی و صنایع استان خراسان جنوبی خواهد بود؛ ولی این تنها مزیت این پروژه ملی نیست.

مجید چگینی مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران

به گفته مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران، این پروژه علاوه بر تقویت شبکه گازرسانی به خراسان جنوبی و شمال شرق کشور، بستر لازم برای توسعه صادرات گاز کشور را نیز فراهم می‌سازد. مجید چگینی با اشاره به اتصال این خط به جنوب و قابلیت انتقال گاز همسایه شمالی ایران به‌منظور صادرات، افزود: «خط سراسری یازدهم نیز از عسلویه در دستور کار شرکت ملی گاز ایران قرار دارد و بر اساس برنامه‌ریزی‌ها این طرح تا بیرجند و سرخس اجرا می‌شود که اجرای آن قدرت عمل ما را برای صادرات گاز افزایش می‌دهد».

معاون وزیر نفت با بیان اینکه خراسان جنوبی می‌تواند گاز با جذب سرمایه‌گذار، در ایجاد مخازن روزمینی پیش‌گام باشد، بیان کرد: «طرح‌های ذخیره‌سازی روزمینی گاز در دستور کار قرار گرفته که طرح‌های جدیدی است و می‌توانیم با استفاده از CNG  و MINILNG به‌خصوص در شهرک‌های صنعتی و واحدهای فولادی و پتروشیمی، بخشی از ناترازی و محدودیت‌ها را رفع کنیم».

نخعی، نماینده مردم شهرستان‌های نهبندان و سربیشه در مجلس شورای اسلام

نخعی، نماینده مردم شهرستان‌های نهبندان و سربیشه در مجلس شورای اسلامی نیز ضمن تأکید بر اهمیت پروژه انتقال گاز دشتک - نهبندان به‌عنوان اولین راهکار توسعه زیرساخت‌های انرژی استان، از پیگیری اجرای خط انتقال ۱۱ ام سراسری به استان و خط انتقال فرآورده‌های نفتی از کرمان به سمت خراسان جنوبی در کمیسیون اصل ۹۰ به‌عنوان دو مطالبه مهم و راهبردی دیگر خراسان جنوبی در حوزه انرژی خبر داد.