سه گزینه پیش روی خراسان جنوبی است تا به مبادی سوخت پایدار دست یابد که یکی از این گزینه‌ها اتصال به خط هفتم بعدی خط یازدهم سراسری گاز است و دیگری نیز اتصال انبار نفت بیرجند به انبار نفت استراتژیکی رفسنجان است و این سه گزینه می‌تواند ارمغان خوبی برای تقویت زیرساخت ضعیف انرژی استان باشد.

به گزارش ۷۲۴پرس، بهره‌مند نبودن از زیرساخت‌ها یکی از چالش‌های اساسی و مطالبه‌های مردمی خراسان جنوبی است که از زمان تأسیس تا کنون آن را از هر تریبونی که در اختیارشان قرار گرفته چه در مرکز و چه در استان آن هم در حضور مقامات و مسئولان در رده‌های مختلف که به این استان سفرکرده‌اند، به گوش همه مقامات پایتخت‌نشین رسانده‌اند.

هرچند گام‌هایی برای ایجاد، احداث و بهره‌مندی از زیرساخت‌های حمل‌ونقل در حوزه‌های ریلی، هوایی و جاده‌ای برداشته شده است؛ اما هنوز تا رسیدن به سرمنزل مقصود راه بسیاری است و خارج از حوصله این مطلب و مخاطب.

اما یکی از چالش‌های اساسی این استان کمتر توسعه‌یافته، قرارگیری آن در انتهای خط بهره‌مندی از انرژی‌ها (گاز) است که همین نقیصه سبب شد تا در زمستان امسال که کمی از زمستان‌ها قبل سردتر بود شهرها و روستاهای خراسان جنوبی و واحدهای تولیدی آن با افت گاز مواجه شوند.

هرچند این چالش در زمستان سخت سال قبل خود را نشان داد، اما مسئولان و وکلای مردم در مجلس شورای اسلامی در سفرهایی که رئیس‌جمهوری به خراسان جنوبی داشتند این موضوع را با آیت‌الله رئیسی در میان گذاشتند که رئیس‌جمهوری هم دستورهای لازم برای بهره‌مند استان از انرژی‌های پایدار را صادر کرد.

یکی از افرادی که در این زمینه پیگیری‌های بسیاری انجام داده، چون خود در این زمینه کارشناس است و عضو و سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی، دکتر مصطفی نخعی نماینده مردم نهبندان و سربیشه در مجلس شورای اسلامی است.

ماجرای ضعف زیرساخت‌های انرژی

نخعی داستان ضعف زیرساخت‌های انرژی در خراسان جنوبی را این طور تشریح می‌کند:

به‌واسطه این که خراسان جنوبی در انتهای خط منطقه گازی سرخس قرار گرفته است، خیلی شرایط پایداری در این زمینه ندارد؛ به‌عنوان‌مثال در زمستان سال قبل که تا حدودی فصل بسیار سردی را پشت سر گذاشتیم. اغلب شهرها و روستاهای استان با افت گاز آن هم در اوج سرما مواجه و اغلب واحدهای تولیدی خراسان جنوبی هم مجبور به تعطیلی یا استفاده از سوخت‌های دیگر شدند.

به گفته وی به همین خاطر، ضرورت ایجاب می‌کرد تا تقویت زیرساخت‌های انرژی در خراسان جنوبی از مبادی مختلف و در برهه‌های زمانی کوتاه و بلندمدت در دستور پیگیری و رایزنی با مقامات مرتبط قرار گیرد که از این رو جلساتی با حضور وزیر نفت در وزارتخانه و مجلس شورای اسلامی برگزار شد.

اتصال به عسلویه

نخعی یکی از مسیرها برای تقویت زیرساخت‌های انرژی در خراسان جنوبی اتصال استان به عسلویه یا همان خط هفتم سراسر گاز بود تا از مسیر نهبندان خراسان جنوبی به خط لوله گازی سیستان و بلوچستان که گاز آن از عسلویه تأمین می‌شود متصل شود که این یک راهبرد کوتاه‌مدت به‌حساب می‌آید.

پالایشگاه نفت عسلویه-724press.com

نماینده مردم نهبندان و سربیشه در مجلس شورای اسلامی، دیگر راهبرد در این زمینه را اتصال خراسان جنوبی به خط لوله یازدهم سراسری عنوان کرد که به کمک آن استان به‌صورت مستقیم به میدان گازی عسلویه متصل شود؛  این پرژه می‌تواند یک برنامه بلندمدت به‌حساب آید.

به گفته نخعی همین اتصال نهبندان و سربیشه به خط لوله گازی سیستان و بلوچستان که متصل به خط هفتم سراسری گاز است بخش زیادی از مشکلات انرژی خراسان جنوبی را حل می‌کند؛ اما برای بهره‌مندی پایدار استان از زیرساخت انرژی اتصال مستقیم استان به میدان گازی عسلویه هم در دستور کار قرار گرفت.

وی به پیگیری‌ها و رایزنی‌ها بسیاری که در این زمینه انجام شده است اشاره و خاطرنشان کرد: «مصوبه‌های شرکت گاز هم در این زمینه صادر شده و به‌زودی عملیات اجرایی آن آغاز می‌شود».

اتصال به خطوط گازی-724press.com

اتصال به خط هفتم سراسری گاز

نخعی با اشاره به این که اتصال خراسان جنوبی به خط هفتم سراسری گاز که ۱۷۷ کیلومتر طول دارد، یک تا یک سال و نیم زمان می‌برد، افزود:

عملیات اجرایی این مسیر از دور راهی دشتک سیستان و بلوچستان با لوله‌های ۳۶ اینچی آغاز شده و از آن جا به سربیشه و بعد هم کل استان متصل می‌شود که اتفاقی بسیار مبارک و بزرگ است و اعتباری بیش از ۸ هزار میلیارد تومان برای آن در نظر گرفته شده است.

اتصال انبار نفت بیرجند به انبار استراتژیکی رفسنجان

سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی به راهبرد دیگری که پیگیری‌ها و رایزنی‌ها لازم برای بهره‌مندی خراسان جنوبی از انرژی پایدار انجام شده است، اشاره کرد و ادامه داد:

اکنون تمام سوخت موردنیاز انبار سوخت بیرجند به‌وسیله نفت‌کش‌ها تأمین می‌شود که یک مخاطره جدی برای استان آن هم در محورهای مواصلاتی خراسان جنوبی به‌حساب می‌آید؛ اما برای این که انبار نفتی بیرجند به خط فراورده‌های نفتی انبار استراتژیک رفسنجان اتصال یابد.

وی اضافه کرد:

قرار است انبار نفت بیرجند با خط لوله جدیدی با عنوان تابش به انبار استراتژیک رفسنجان که به پایگاه نفت بندرعباس و مهر خلیج‌فارس متصل است متصل شود که بر اساس قولی که از مقامات وزارت نفت گرفته‌ایم امسال عملیات اجرایی این خط لوله جدید آغاز می‌شود؛ با عملیاتی‌شدن آن کمک بسیار بزرگی به حوزه سوخت بیرجند و تبدیل‌شدن انبار نفت بیرجند به انبار استراتژیکی است.

به گفته وی با تبدیل‌شدن انبار نفت بیرجند به انبار سوخت استراتژیک، مرکز خراسان جنوبی در آینده به یکی از قطب‌های صادرات سوخت مبدل خواهد شد که به طور حتم تأثیر بسیار زیادی در پویایی اقتصاد استان خواهد داشت.

۳ رهاورد مهم دیدار استاندار با وزیر نفت

به گزارش ۷۲۴ پرس، جواد قناعت، استاندار خراسان جنوبی هم ۲۰ اردیبهشت در پایتخت با وزیر نفت دیدار و گفت‌وگو کرد و پیگیر مطالبه‌ها و خواسته‌های استان از جواد اوجی شد.

دیدار استاندار خراسان جنوبی با وزیر نفت-724press.com

وی در این دیدار سه موضوع زیرساختی مهم را با وزیر نفت در میان گذاشت که اولین آن به درخواست استان مبنی بر آغاز عملیات اجرایی پروژه خط انتقال گاز دشتک زابل به خراسان جنوبی برمی‌گشت.

لازم به یادآوری است که این طرح که از طرح‌های زیرساختی بسیار مهم خراسان جنوبی در حوزه انرژی است و از مصوبات دور اول سفر رئیس‌جمهور بوده که به‌منظور رفع مشکل کمبود گاز و تضمین پایداری گاز شبکه در استان مطرح شد و اجرای آن نقش بسزایی در حوزه پدافندی و جلوگیری از بحران در شرایط افت فشار در خراسان جنوبی دارد.

همچنین اجرای این پروژه با سایز ۳۶ اینچ و به طول ۳۰۰ کیلومتر، ۸ هزار میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد که محل تأمین منابع آن مشخص شده و فاز اول آن از زابل تا نهبندان قرار است طی یک سال آینده توسط شرکت مهندسی و توسعه شرکت گاز ایران به بهره‌برداری برسد.

عملیات انتقال گاز-724press.com

علاوه بر این اجرای فاز دوم از نهبندان تا سربیشه برای سال دوم هدف‌گذاری شده و با اتمام این پروژه و اجرای این خط ۱۰ میلیون مترمکعب بر ساعت به ظرفیت گاز در خطوط انتقال شرق و شمال شرق کشور اضافه می‌شود.

این خط انتقال از سه جهت حائز اهمیت شناخته شده؛ یکی این که رینگ ارتباطی مناسبی بین جنوب شرق و شمال شرق کشور ایجاد می‌کند؛ دوم این که پایداری جریان و استمرار گازرسانی به‌ویژه در مواقع اضطراری از دو قسمت برای استان ایجاد می‌کند و سوم هم این که در راستای رعایت اصول پدافندی و مدیریت شرایط بحرانی است.

انتظار می‌رود با اجرای این خط انتقال که از پروژه‌های استراتژیک و زیرساختی استان است، نقشه آمایش سرزمینی در منطقه تغییر کند، امکان استقرار صنایع بزرگ‌مقیاس و کلیدی در استان به‌ویژه در نهبندان و سربیشه فراهم شود و توسعه صنایع به‌خصوص در حوزه معدنی را شاهد باشیم و این همه گامی بلند در راستای توسعه پایدار و شکوفایی خراسان جنوبی خواهد بود.

به گزارش ۷۲۴پرس، نتیجه مذاکرات صورت‌گرفته در این جلسه به این خبر مهم منتج شد که در اولین فرصت با حضور مهمانانی ویژه و به طور رسمی، عملیات اجرایی خط انتقال گاز دشتک - زابل - نهبندان آغاز شود.

موضوع دومی که در این دیدار موردبحث و بررسی قرار گرفت، تسریع در روند اجرای پروژه زیرساختی و مهم خط انتقال فرآورده‌های نفتی موسوم به تابش به استان‌های خراسان جنوبی و رضوی بود.

اجرای این پروژه، کاهش وابستگی به حمل‌ونقل زمینی در تأمین و پخش فرآورده‌های نفتی، تسهیل در سوخت‌رسانی به نیروگاه‌ها و واحدهای صنعتی، افزایش سطح ذخیره‌سازی در انبارهای فرآورده‌های نفتی، فراهم‌ساختن امکان صادرات فرآورده‌های نفتی از مبادی مرزی در راستای توسعه مرز، اشتغال و پویایی اقتصاد، را در برخواهد داشت.

منابع ذخیره سازی نفت-724press.com

اعتبار پیش‌بینی‌شده برای اجرای این خط لوله که به طول ۹۸۰ کیلومتر از رفسنجان در استان کرمان شروع شده و به خراسان جنوبی و منطقه امام تقی در خراسان رضوی ختم می‌شود، ۳۷۰ میلیون یورو است.

عملیات اجرایی این پروژه هم که محل تأمین منابع آن مشخص است، به‌زودی با تعیین پیمانکار آغاز خواهد شد.

سومین مسئله مورد طرح در نشست استاندار و وزیر نفت، تأمین سوخت مرزی برای خراسان جنوبی به‌منظور پایدارسازی فعالیت‌های اقتصادی در مرز به‌ویژه در ماهیرود و یزدان از مرزهای مهم کشور در بحث تبادل مرزی بود.

گفت‌وگوها در این زمینه هم به قول مساعد وزیر نفت مبنی بر تأمین فرآورده‌های نفتی موردنیاز در راستای توسعه فعالیت‌های اقتصادی در مرز خراسان جنوبی ختم شد.