رنگی کردن فولدرها در مک‌او‌اس، یکی از راه‌های مدیریت بهتر فایل‌ها و فولدرهاست که به پیدا کردن فولدرهای پرکاربرد کمک می‌کند. در مک‌بوک یا آی‌مک می‌توان چند فولدر مهم و پر استفاده را با رنگ‌های مختلف برجسته و متفاوت کرد. در این مقاله به روش انتخاب رنگ برای فولدرها در macOS می‌پردازیم.

رنگ پیش‌فرض اغلب فولدرها در مکینتاش، لینوکس یا ویندوز، یکی است اما برای مدیریت بهتر فولدرها، می‌توان در کنار آیکون فولدر، رنگ آن را نیز به صورت دلخواه تغییر داد تا متفاوت به نظر برسد. و اما مراحل تغییر رنگ فولدر در مک‌او‌اس که شامل تهیه کردن عکس پیش‌فرض و ویرایش آن برای تغییر رنگ و سپس انتخاب آن به عنوان عکس فولدر موردنظر است:

در مکینتاش و در اپلیکیشن فایل اکسپلورر آن که Finder معروف است، یک فولدر جدید ایجاد کنید.

روی فولدر جدید و یا فولدرهای قدیمی راست‌کلیک کنید و گزینه‌ی Get info را انتخاب کنید.

در دیالوگ‌باکس باز شده و بخش بالای آن، در کنار نام فولدر تصویری از فولدر مشاهده می‌کنید. روی این تصویر کلیک کنید و گزینه‌ی Edit و سپس Copy را از نوار منو انتخاب کنید. اکنون عکس پیش‌فرض در کلیپ‌بورد کپی شده و می‌توان آن را در نرم‌افزارهای ویرایش عکس، ویرایش کرد. به این منظور از اپلیکیشن Preview استفاده می‌کنیم.

اکنون Preview‌ را اجرا کنید. به این منظور می‌توان از کلید میانبر Cmd + Space استفاده کرد تا ابزار سرچ Spotlight باز شود و سپس عبارت Preview را تایپ کنید.

در اپلیکیشن Preview گزینه‌ی File و سپس New from Clipboard را انتخاب کنید.

روی دکمه‌ی Show Markup Toolbar کلیک کنید که شبیه ماژیک است و در کنار باکس Search قرار دارد.

ابزار Adjust Color را انتخاب کنید که شبیه به یک منشور درخشان است.

با استفاده از اسلایدرهایی که در سمت راست صفحه قرار گرفته، رنگ فولدر را به تناسب سلیقه‌ی خود تغییر دهید.

با کلید میانبر Cmd + C، فولدر جدید را کپی کنید.

اکنون عکسی جدید به عنوان فولدر رنگی در اختیار دارید. به تب info فولدر خود مراجعه کنید. یک بار دیگر روی عکس فولدر کلیک کنید و با کلید میانبر Cmd + V، عکسی که برای فولدر ساخته‌اید را پیست کنید.

به این ترتیب عکسی که برای فولدر ساخته شده و رنگ متفاوتی دارد، برای نمایش بندانگشتی فولدر به کار می‌رود.