ایجاد هات‌اسپات در اندروید، معمولاً برای به اشتراک گذاشتن اینترنت انجام می‌شود ولیکن Hotspot به معنی ایجاد یک شبکه‌ی وای-فای است که کاربردهای مختلفی دارد. مثلاً در اپلیکیشن‌های انتقال فایل از طریق وای-فای که طبعاً سریع‌تر از بلوتوث است، از روش ایجاد هات‌اسپات استفاده می‌شود اما نوع هات‌اسپات ایجاد شده، محدودتر است. در ادامه به نحوه‌ ایجاد کردن یک هات اسپات ساده و مفید در اندروید می‌پردازیم تا اینترنت گوشی یا تبلت خود را با سیستم‌های ویندوزی، اندروید و همین‌طور آیفون و آیپد، به اشتراک بگذاریم.

مفهوم هات‌اسپات عمومی است، در حقیقت هر نوع مکان فیزیکی برای دسترسی به اینترنت را Hotspot می‌گویند و ممکن است به صورت بی‌سیم و مبتنی بر وای-فای این عمل صورت بگیرد و ممکن است ارتباط از نوع سیمی و بی‌سیم مبتنی بر بلوتوث باشد. اما معمولاً منظور از هات‌اسپات، به اشتراک‌گذاری اینترنت از طریق وای-فای است.

همان‌طور که اشاره کردیم هات‌اسپات کاربری عمومی دارد و همین‌طور از نظر سیستم عامل، محدود به اندروید نیست. می‌توان آیفون یا کامپیوتر ویندوزی و همین‌طور محصولات اندرویدی را به هات‌اسپات تبدیل کرد و از این طریق، اینترنت سیم‌کارت را در اختیار وسایل دیگر قرار داد و محدودیتی نیز از نظر نوع وسیله، وجود ندارد.

اما در اندروید چه مراحلی برای ایجاد Hotspot مبتنی بر وای-فای وجود دارد؟

چگونه در اندروید Hotspot ایجاد کنیم؟

در اندروید خام قابلیت ایجاد هات‌اسپات وجود دارد و به همین ترتیب در رام‌هایی که سازندگان گوشی و تبلت مبتنی بر اندروید خام گوگل طراحی می‌کنند هم این ویژگی متداول است. برای ایجاد هات‌اسپات وای-فای، ابتدا اپلیکیشن Settings اندروید را از لیست اپ‌ها اجرا کنید. روش دیگر این است که نوار وضعیت بالای صفحه را با حرکت جاروبی به پایین بکشید و روی آیکون چرخدنده‌ای‌شکل تنظیمات تپ کنید.

در تنظیمات بخشی به اسم Tethering and mobile hotspot وجود دارد که بسته به رام گوشی، ممکن است زیرمجموعه‌ای از Network و شبکه باشد و با تپ کردن روی More نمایان شود. در برخی محصولات نیز هات‌اسپات زیرمجموعه‌ی Wi-Fi است و حتی در برخی رام‌ها نیز هات‌اسپات در صفحه‌ی اصلی تنظیمات به عنوان یک گزینه‌ی مستقل قرار گرفته است. با حوصله جست‌وجو کنید و گزینه‌هایی مثل Tethering یا Mobile Hotspot را مدنظر قرار دهید.

روی گزینه‌ی مربوط به ایجاد هات‌اسپات تپ کنید.

در صفحه‌ی بعد روی Mobile Hotspot تپ کنید و قدم بعدی تپ کردن روی سوییچ فعال کردن هات‌اسپات است تا به حالت فعال تغییر وضعیت دهد.

اکنون هات‌اسپات شما راه‌اندازی شده است اما امنیتی ندارد و همگان می‌توانند به گوشی شما متصل شوند. برای اضافه کردن امنیت و رمز عبور، روی گزینه‌ای مثل Security و یا Hotspot Settings و یا گزینه‌هایی با معنای مشابه مثل Advanced Settings تپ کنید. نوع رمزگذاری را WPA2 انتخاب کنید. رمز عبوری که حدس زدن آن دشوار باشد را وارد کنید و در نهایت روی Save یا دکمه‌ای که برای ذخیره کردن تنظیمات پیش‌بینی شده، تپ کنید.

توجه کنید که چیزی به اسم ضدهک کردن وجود ندارد! اگر در انتخاب رمز عبور و نوع رمزگذاری دقت نکنید، ممکن است کاربران حرفه‌ای به راحتی به هات‌اسپات و اینترنت سیم‌کارت شما، دسترسی پیدا کنند. برای اطلاعات بیشتر به مقاله‌ای که در این زمینه تهیه شد، توجه فرمایید:

مطلب مرتبط: امنیت شبکه وای-فای: بهترین حالت محافظت از شبکه Wi-Fi کدام است؟ AES یا TKIP یا هر دو؟

بسته به مشخصات سخت‌افزاری گوشی و تبلت شما، تعداد حداکثر کاربرانی که می‌توانند به هات‌اسپات وصل شوند، محدود است. برای اتصال کافی است وای-فای گوشی یا تبلت و یا لپ‌تاپ روشن باشد، هات‌اسپاتی که گوشی یا تبلت اندرویدی ایجاد کرده، در لیست شبکه‌های وای-فای دیده می‌شود و به راحتی می‌توان با وارد کردن رمز عبور، به آن وصل شد. بنابراین رمز عبور را در اختیار همگان قرار ندهید.

نظرات (0)

نظر ارسال شده‌ی جدیدی وجود ندارد

دیدگاه خود را بیان کنید

  1. ارسال نظر به عنوان مهمان
0 Characters
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک‌گذاری موقعیت مکانی شما