مریخ‌نورد کنجکاوی (Curiosity) چهار سالی است که به گردش خود روی سطح مریخ ادامه می‌دهد و اکتشافات خوبی صورت گرفته؛ اما اخیراً یک اتفاق یا بهتر بگوییم سانحه‌ی ناگوار رخ داده و دریل از کار افتاده است! در ادامه به کشفیات محققین و بحث در مورد مشکل جدید کیوریاسیتی می‌پردازیم.

کیوریاسیتی یا در زبان شیرین پارسی، کنجکاوی، مریخ‌نوردی که ناسا می‌خواست ۲۳ ماه روی سطح مریخ فعالیت کند، اکنون ۴ سال است که مهمان مریخ است! دو برابر پیش‌بینی و برنامه‌های قبلی. بنابراین کارش را به نحو احسن انجام داده و ناگفته نماند که شانس هم در این رکوردشکنی دخیل بوده است. اما این وضعیت ادامه‌دار نیست و اتفاقات بد یکی پس از دیگری گزارش می‌شود. چرخ‌ها ضرب دیده است و ChemCam که دوربین مجهز به فوکوس خودکار است هم ضعیف عمل می‌کند.

و اتفاق بدی که در روز یکم دسامبر ۲۰۱۶ گزارش می‌شود این است که دریل حفاری آن هم از کار افتاده است!

کیوریاسیتی ابزارها و تجهیزات لازم برای مطالعه‌ی ترکیب سنگ‌ها و خاک مریخ را همراه دارد؛ اما بدون حفاری و صرفاً با بررسی سطح سیاره‌ی مریخ، وضعیت اسف‌بار می‌شود. توجه داشته باشید که سطح، همیشه در معرض تابش پرتوهای کیهانی است و ممکن است مواد و ساختار آن با لایه‌های زیرین متفاوت باشد. به همین علت است که روی بازوی رباتیک ۷ فوتی (حدود ۲.۲ متر) آن، یک دریل ضربه‌ای تعبیه شده است. تاکنون ۱۵ مورد حفاری توسط دریل مریخ‌نورد صورت گرفته است.

مکانیزم دریل متشکل از بخش ترمز و بخش حسگرهای الکترونیکی برای مانیتور کردن چرخش دریل است. محققین اخیراً به این نتیجه رسیده‌اند که بخش معیوب، بخش ترمز است که مانع گردش دریل شده است. قبلاً راه حل موقتی برای حل مشکل پیدا شده بود، اما اکنون تکان‌های آرام بازو هم مشکل را حل نمی‌کند.

اگر مشکل حل شود، ازین پس استفاده از حالت ضربه‌ای کمتر خواهد شد و تلاش بر این است که صرفاً با چرخش دریل حفاری صورت گیرد.