ایسوس امروز از جعبه‌ی نصب کارت گرافیک اکسترنال جدید خود با نام Republic of Gamers (ROG) XG Station 2 پرده برداشت. ROG XG Station 2 کارت گرافیک‌های غول‌آسای رده‌اول را در خود جای می‌دهد و به کمک تاندربولت ۳ اینتل به کیس‌ها و لپ‌تاپ‌های خاص متصل می‌شود. با ما باشید تا راهکار جدید ایسوس برای کسانی که همیشه کارت گرافیک‌های قدرتمند خود را به این سو و آن سو می‌کشانند تا مشغول بازی شوند را بشناسیم.

ROG XG Station 2 داک نصب کارت گرافیک اکسترنال به سبک و سیاق ایسوس است. قبلاً در سال ۲۰۰۷ ایسوس اولین نسل ROG XG Station را معرفی کرده بود و اکنون به دومین گونه‌ی آن می‌رسیم. این بار یک اسلات پی‌سی‌آی اکسپرس به طول ۱۶ در نظر گرفته شده که با ۱۶ مسیر پی‌سی‌آی اکسپرس ۳.۰ کارت گرافیک را به کامپیوتر مربوط می‌کند. توان الکتریکی کارت گرافیک می‌تواند حداکثر ۵۰۰ وات باشد و در حقیقت ایسوس دو کابل ۸ پین (۱۵۰ واتی) برای کارت گرافیک متصور شده است. البته می‌توان کارت گرافیکی ضعیف‌تر استفاده کرد، مشکلی وجود ندارد؛ چرا که دو کانکتور ۸ پین هر دو به صورت ۶+۲ پین طراحی شده‌اند. نکته‌ی جالب این است که پاور ساپلای داخلی ۶۰۰ وات تأمین می‌کند و ۱۰۰ وات اضافی می‌تواند برای شارژ کردن لپ‌تاپ استفاده شود. بازدهی پاور به کار رفته، بالاتر از ۸۰ درصد طلایی است! و احتمالاً ایسوس به نوسان کم ولتاژها هم توجه کامل داشته است. لذا نگران کارت گرافیک مرغوب خود نباشید.

و اما بخش ارتباط با نوت‌بوک و کامپیوتر، تاندربولت ۳ علاوه بر ارتباط کارت گرافیک و کامپیوتر می‌تواند پنهای باند لازم برای یک پورت شبکه‌ی گیگابیتی و همین‌طور یک هاب USB 3.0 چهار پورت را تأمین کند! بنابراین ROG XG Station 2 ایسوس نه تنها شما را با مشکل کمبود پورت برای اتصال لوازم جانبی روبرو نمی‌کند، بلکه اتصالات لپ‌تاپ را گسترش می‌دهد.

درون داک سه فن ۷۰ میلی‌متری برای خنک‌کاری کارت گرافیک در نظر گرفته شده است و علاوه بر این LEDهای RGB‌ برای نورپردازی دلخواه تعبیه شده است و می‌توان به کمک نرم‌افزار ASUS Aura ایسوس رنگ و طرح نور را تغییر داد.