در اندروید می‌توان نوتیفیکیشن یا اعلان‌ یک اپ را به صورت موقتی غیرفعال کرد و پس از زمان دلخواهی مثل ۱ ساعت، مجدداً نوتیفیکیشن‌ها را بررسی کرد. Snooze کردن نوتیفیکیشن‌ها که در لغت به معنی چرت زدن و خواب کوتاه است، برای کسانی که نمی‌خواهند نوتیفیکیشن مهمی را از دست بدهند و در عین حال نمی‌خواهند بخش نوتیفیکیشن مملو از نوتیفیکیشن‌ها شود، بسیار مفید است. در ادامه با روش بی‌صدا کردن موقتی نوتیفیکیشن‌ها در اندروید آشنا می‌شویم.

مطالب مرتبط با کرونا در ۷۲۴پرس

قابلیت مفید و جالبی به اسم Snoozed Notification در اندروید ۸ اضافه شده است. لذا اگر سیستم عامل گوشی شما قدیمی است، احتمالاً این قابلیت در آن وجود ندارد و یا به شکل ناقص و به کمک نرم‌افزارهای خاصی که سازندگان گوشی طراحی کرده‌اند، پیاده‌سازی شده است.

در اندروید ۸ هر زمان که لازم باشد می‌توان یک یا چند نوتیفیکیشن مهم را به صورت موقتی حذف کرد و پس از تمام شدن بازه‌ی زمانی انتخابی، نوتیفیکیشن‌ها مجدداً آشکار می‌شوند و می‌توان با حوصله آنها را چک کرد.

چگونه از قابلیت بی‌صدا کردن موقتی نوتیفیکیشن‌ها در اندروید ۸ استفاده کنیم؟

استفاده کردن از این ویژگی بسیار ساده و راحت است. زمانی که یک نوتیفیکیشن نامطلوب دریافت کرده‌اید و می‌خواهید آن را موقتاً غیرفعال و بی‌صدا کنید، روی آن تپ کرده و آن را به سمت راست بکشید اما نه با حرکتی تند و سریع، فقط کمی آن را به سمت راست حرکت دهید چرا که در غیراین‌صورت، نوتیفیکیشن موردبحث حذف می‌شود و بعداً مجدداً پدیدار نخواهد شد.

با حرکت جاروبی به سمت راست به مقدار اندک، یک پنل ساده در سمت چپ نمایان می‌شود که دو آیکون ساعت و چرخدنده در آن وجود دارد. روی آیکون ساعت تپ کنید.

منوی Snooze نمایان می‌شود. حالت پیش‌فرض این است که نوتیفیکیشن به مدت ۱ ساعت غیرفعال خواهد شد. اگر زمان کمتر یا بیشتری مدنظرتان است، آن را اانتخاب کنید. گزینه‌های ۱۵ و ۳۰ دقیقه و همین‌طور ۲ ساعت در لیست موجود است.

در این صورت نوتیفیکیشن موردبحث تا انتهای بازه‌ی زمانی که مشخص کرده‌اید، پنهان می‌شود و بخش نوتیفیکیشن شلوغ نمی‌شود و در عین حال آن را از دست نمی‌دهید و می‌توانید در فرصتی دیگر به بررسی آن بپردازید.