ترمال‌تیک کولینگ جدیدی برای پردازنده‌ها طراحی کرده که فن آن فلزی است و علاوه بر فن بودن، نقش هیت‌سینک را هم ایفا می‌کند. در ادامه با Engine 27، فن و هیت‌سینک جدید ترمال‌تیک برای پردازنده‌های مختلف امروزی آشنا می‌شویم.

کمپانی Thermaltake پیشرو در عرصه‌ی سیستم‌های خنک‌کاری، طرح مفهومی که در سال ۲۰۱۱ به عنوان یک محصول اولیه و روشی کاملاً جدید و جالب در فضای وب طنین انداخته بود را به محصولی برای بازار مصرف‌کنندگان معمولی تبدیل کرده است. کولینگ Sandia برای پردازنده‌ها در سال ۲۰۱۱ معرفی شد که در آن بخش فن نه تنها نقش فن را ایفا ‌کند، بلکه مثل هیت‌سینک، برای افزایش سطح انتقال حرارت وارد عمل می‌شود. ایده‌ای کاملاً متفاوت:

کولینگ پردازنده Engine 27 محصول ترمال‌تیک

توضیح بیشتر اینکه در سیستم خنک‌کاری یک راه مهم و اساسی افزایش سطح است؛ درست مثل آنچه در رادیاتورها تجربه می‌کنیم. فین‌ها یا همان صفحات نازک که گاهی به صورت خمیده و با طرح‌های عجیب و مختلف روی پردازنده یا کارت گرافیک به چشم می‌خورد، هدفی جز افزایش سطح و البته جهت دادن به هوای داغ ندارد.

در کولیک سندیا، فن پلاستیکی نیست؛ طراحی فلزی دارد و بسیار کم صداست. ترمال‌تیک با الهام از این ایده‌ی جالب، کولینگ Engine 27 را طراحی کرده که کم‌ارتفاع و کوچک است. این کولینگ دو بخش دارد؛ بخشی که روی پردازنده قرار گرفته و ثابت است و بخش دیگر همان فن است که با موتور می‌چرخد. فن با ماده‌ی روان‌کاری که خود هادی خوب گرماست، گرمای بخش ثابت را جذب کرده و از طریق گردش سریع، آن را به محیط اطراف هدایت می‌کند.

کولینگ پردازنده Engine 27 محصول ترمال‌تیک

ترمال‌تیک بخش ثابت روی پردازنده را هم کمی دستکاری کرده تا به واسطه‌ی عبور جریان هوا از فضای میان فین‌ها، انتقال حرارت کمی بهتر شود.

کولینگ پردازنده Engine 27 محصول ترمال‌تیک

نام این کولینگ با توجه به ارتفاع آن که ۲۷ میلی‌متر است و ظاهر آن که شبیه موتور جت است، موتور ۲۷ انتخاب شده است. سرعت دوران فن ۱۵۰۰ تا ۲۵۰۰ دور بر دقیقه بوده و با این سرعت بالا، صدای آن فقط ۱۳ الی ۲۵ دسی‌بل است. این مقدار نویز برای فنی به قطر ۶۰ میلی‌متر، بسیار عالی است. وزن کلی کولینگ ترمال‌تیک ۳۱۰ گرم است و فعلاً خبری در مورد قیمت آن منتشر نشده است. در حال حاضر پردازنده‌هایی که روی سوکت LGA1156/LGA1155/LGA1151/LGA1150 اینتل نصب شده‌اند، را می‌توان توسط این فن و هیت‌سینک خنک کرد. اتصال فن به مادربورد هم ۴ پین (سیم) است و در نتیجه سرعت آن با توجه به دما، کنترل می‌شود. 

کولینگ پردازنده Engine 27 محصول ترمال‌تیک