در ویندوز ۱۰ ابزاری به اسم Compact برای فشرده‌سازی فایل‌ها بدون تبدیل به فایل زیپ یا RAR و ... وجود دارد که از نظر سرعت و قدرت فشرده‌سازی، انتخاب خوب و جالبی است اما کمتر شناخته شده است. در ۷۲۴ ترفند صبح امروز، با روش استفاده از Windows Compact Tool جهت فشرده‌سازی فایل‌ها و فولدرها بدون تبدیل شدن به آرشیو زیپ، آشنا می‌شویم.

ظرفیت هارددیسک‌ها و SSDها امروزی، رو به افزایش است و شاید لپ‌تاپی با هارد ۵۰۰ گیگابایتی هم به تدریج نایاب شود! اما زیاد بودن فضای ذخیره‌سازی به این معنی نیست که می‌توان هزاران فایل کوچک را به صورت معمولی روی سیستم نگه داشت. بهتر است فایل‌هایی که قابلیت فشرده‌سازی دارند و به علاوه حجم‌شان کم است را به صورت یک فایل یک‌تکه و زیپ‌شده ذخیره کنیم تا علاوه بر اشغال شدن کمتر حافظه‌ی ذخیره‌سازی، سرعت سیستم نیز بیشتر شود چرا که ویندوز هزاران فایل را ایندکس نخواهد کرد و آنتی‌ویروس نیز هر از گاهی به اسکن کردن فایل‌های کوچک نمی‌پردازد.

راه حل دیگر برای فشرده‌سازی فایل‌ها، استفاده از ابزار ویندوزی جالبی به اسم Windows Compact Tool است که فایل‌ها را با همان حالت همیشگی روی هارددیسک ذخیره می‌کند و خبری از فایل زیپ یا RAR یا TAR نیست. اما حجم اشغال‌شده نسبت به حالت معمولی، کمتر است. برای استفاده از این ابزار ویندوزی می‌بایست از دستورات در کامند پرامپت یا cmd استفاده کرد ولیکن یک پوسته‌ی گرافیکی ساده نیز برای آن وجود دارد که مطلوب عموم کاربران است. در ادامه با روش استفاده از Windows Compact Tool آشنا می‌شویم.

نحوه فشرده‌سازی فایل‌ها در ویندوز با Windows Compact Tool

برای استفاده از این ابزار ویندوزی، ابتدا پوسته‌ی گرافیکی آن با نام CompactGUI را از گیت‌هاب دریافت کنید. پس از اجرا کردن آن، در فیلد بالای صفحه، فولدری که قصد فشرده‌سازی آن را دارید، انتخاب کنید.

حجم پوشه بدون فشرده‌سازی ذکر می‌شود. در بخش Select compression Method می‌توانید یکی از ۴ روش موجود که به ترتیب کندتر می‌شوند را انتخاب کنید. همان‌طور که در تصویر فوق مشاهده می‌کنید، از الگوریتمی شبیه به LZT نیز پشتیبانی شده که از نظر فشرده‌سازی، عملکردی خوبی دارد اما بهتر است با WinRAR و 7zip مقایسه نشود!

می‌توانید تیک چک‌باکس Compress files in subfolders را اضافه کنید تا فایل‌هایی که در فولدرهای داخل فولدر انتخابی قرار دارند هم فشرده شوند. چک‌باکس بعدی Compress hidden and system files as well‌ است که فایل‌های سیستمی و فایل‌های مخفی یا Hidden‌ را نیز فشرده می‌کند.

در نهایت روی دکمه‌ی Compress Folder کلیک کنید. پس از پایان فشرده‌سازی، نتیجه نشان داده می‌شود که شامل ظرفیت پوشه قبل و بعد از فشرده‌سازی و همین‌طور تعداد فایل‌های فشرده شده است.

به شخصه پس از کمی سعی و خطا، به این نتیجه رسیده‌ام که برای فشرده‌سازی سریع فایل‌هایی از نوع متنی و فرمت‌هایی که قابلیت فشرده‌سازی بالایی دارند مثل فایل‌های تصویری bmp یا فایل‌های صوتی wav و مواردی از این قبیل، می‌توان از Compact ویندوز ۱۰ استفاده کرد ولیکن برای اموری مثل ایمیل کردن یا آپلود کردن فایل‌ها که طبعاً به درجات حداکثری فشرده‌سازی نیاز است، بهتر است از 7zip استفاده کنید چرا که 7zip در حالت Fastest که سریع‌ترین حالت 7z آن است هم از نظر فشرده‌سازی بهتر است و از نظر سرعت نیز نزدیک به حالت LZX ابزار Compact ویندوز عمل می‌کند.