ازراک یکی از تولیدکنندگان برتر مادربورد با اینتل همکاری می‌کند تا کامپیوترهایی بسیار کوچک به نام DeskMini را روانه‌ی بازار کامپیوترهای سازمانی و مشاغل کند. در ادامه با دسک‌مینی محصول جالب ازراک و اینتل بیشتر آشنا می‌شویم.

تاکنون کامپیوترهایی در ابعاد فلش‌درایوهای درشت قدیمی را دیده‌ایم، ولیکن در این محصولات نسبتاً گران‌قیمت، نقاط ضعفی وجود دارد. به عنوان مثال تراشه‌ی پردازنده از سری اتم و حداکثر Core M‌ اینتل است و طبعاً برای کاربرد دفتری و مشاغل ساده کافی نیست.

اینتل با ازراک همکاری می‌کند تا یکی از کوچک‌ترین مینی-پی‌سی‌های جهان را طراحی و تولید کند. نام این مینی-پی‌سی کوچک، ASRock DeskMini است. در دسک‌مینی از مادربوردهای کلاس Mini-STX استفاده می‌شود؛ لذا می‌توان پردازنده‌های معمولی که روی سوکت نصب می‌شوند را در دسک‌مینی به کار برد، لذا دسک‌مینی قابلیت ارتقا و تغییر پردازنده دارد.

در دسک‌مینی می‌توان نه یک عدد، بلکه دو هارددرایو ۲.۵ اینچی نصب کرد! حجم کلی دسک‌مینی ۱.۹۲ لیتر است و در نتیجه فن و هیت‌سینک اصلی که اینتل به همراه پردازنده‌های رده‌پایین و متوسط عرضه می‌کند هم در آن جای خواهد گرفت. ازراک بنچ‌مارک جالبی هم منتشر کرده که مزیت استفاده از پردازنده‌های معمولی به جای انواع اولترابوکی (با پسوند U) را یادآور می‌شود. در دسک‌مینی از Core i3-6100 هم می‌توان استفاده کرد و در این صورت قوی‌تر از Core i7-6500U خواهد بود. در حقیقت هر i7ی بهتر از هر i3ی نیست!

بنچ‌مارک رندرینگ Cinebench R15 و بنچ‌مارک گرافیکی 3DMark و همین‌طور بنچ‌مارک عمومی SANDRA برای اثبات این ادعا اجرا شده است. مقایسه کنید: